Zlato po 20 letech! Američanky na OH ukončily kanadskou dominanci

Foto: iihf.com

Americké hokejistky prolomily čekání na nejcennější kov z turnajů pod pěti kruhy a ukončily tak nadvládu Kanady, která slavila čtyřikrát v řadě. Kanaďanky byly blíže zlatu také v Pchjongčchangu, ale Američanky ve třetí části srovnaly a v třaskavé bitvě rivalů dokonaly obrat v nájezdech, v šesté sérii rozhodla útočnice Jocelyne Lamoureuxová-Davidsonová. USA na olympiádě slaví poprvé od Nagana – po dlouhých dvaceti letech.

Plekanec Chance liga

Američanky začaly finále lépe a Kanaďanky musely faulovat. První dvě početní výhody ještě zůstaly nevyužity, ale ta třetí už svěřenkyním kouče Staubera vyšla dokonale, když střílenou přihrávku Morinové protečovala Hilary Knightová přesně mezi betony Szabadosové.

Foto: iihf.com

Úvod druhé třetiny pro změnu patřil soupeřkám, ty během necelých pěti minut otočily skóre na svou stranu. Nejdřív Haley Irwinová tečovala před Rooneyovou nahození Turnbullové z ostrého úhlu, následně Marie-Philip Poulinová zakončovala přečíslení přesnou střelou k tyči.

Kanaďanky byly blízko pátému zlatu za sebou, nadějné skóre 2:1 držely až do 54. minuty, kdy USA zachránila Monique Lamoureuxová-Morandová. Ta se po přihrávce Pannekové dostala do úniku a chladnokrevně střelou nad lapačku potrestala kanadskou chybu při střídání.

Foto: iihf.com

Drama muselo do dvacetiminutového prodloužení, které však branku nepřineslo. Olympijské vítězky určily až nájezdy. 4467 diváků vidělo hned šest sérií. Zatímco Jocelyne Lamoureuxová-Davidsonová skvěle vykoupala kanadskou brankářku, Meghan Agostaová neuspěla.

Američanky bouřlivě slavily, ukončily kanadskou nadvládu a navázaly tak na dvacet let starý triumf svých předchůdkyň z premiéry ženského hokeje v Naganu. Třetí skončily Finky, které už o den dřív v neméně dramatickém souboji o bronz přetlačily 3:2 ruské hokejistky.

Foto: iihf.com

Výsledek finále ženského turnaje na OH 2018

KANADA – USA 2:3 po nájezdech (0:1, 2:0, 0:1 – 0:0)

Branky a nahrávky: 22. Irwinová (Turnbullová), 27. Poulinová (Agostaová, Daoustová) – 20. Knightová (Morinová, Deckerová), 54. M. Lamoureuxová-Morandová (Panneková), rozhodující nájezd J. Lamoureuxová-Davidsonová.
Rozhodčí: Timglasová (Švédsko), Hertichová – Linneková (obě Německo), Tauriainenová (Finsko).
Vyloučení: 6:3.
Využití: 0:1.
Střely na branku: 31:42 (7:10, 9:12, 8:10 – 7:10).
Diváci: 4 467.
Kanada: Szabadosová – Fortinová, Fastová, Rougeauová, Mikkelsonová, Larocqueová, Lacquetteová – Daoustová, Poulinová, Agostaová – Wakefieldová, Jennerová, Johnstonová – Spoonerová, Turnbullová, Irwinová – Staceyová, Clarková, Nurseová – Saulnierová, Bramová. Trenérka: Schulerová.
USA: Rooneyová – Barnesová, Bellamyová, Pfalzerová, Kellerová, Morinová, Steckleinová, Flanaganová – Knightová, Deckerová, Coyneová – Kesselová, Brandtová, Cameranesiová – M. Lamoureuxová-Morandová, Panneková, J. Lamoureuxová-Davidsonová – Dugganová, Marvinová, Pelkeyová – Skarupaová. Trenér: Stauber.

Foto: iihf.com

Výsledky dalších utkání o umístění na OH 2018

o 3. místo: FINSKO – OLYMPIJŠTÍ SPORTOVCI Z RUSKA 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 3. Nieminenová (Tuominenová, Tapaniová), 21. Tapaniová (Karvinenová), 33. Välimäkiová (Hoviová) – 23. Sosinová (Běljakovová), 47. Běljakovová (Batalovová).

o 5. místo: ŠVÝCARSKO – JAPONSKO 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka: 4. Raselliová.

o 7. místo: ŠVÉDSKO – JIŽNÍ KOREA 6:1 (2:1, 1:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 6. Küllerová (Rasková, Udénová Johanssonová), 20. Alasalmiová (Nylénová-Perssonová, Olssonová), 37. Grahmová (Rasková, Nordinová), 44. Svedinová (Johanssonová), 50. Rasková (Lindhová), 58. Johanssonová (Borgqvistová, Hjalmarssonová) – 7. U-Jin Han (Čong-Ah Pak).

Foto: iihf.com

Konečné pořadí ženského turnaje na OH 2018

1. USA
2. Kanada
3. Finsko
4. Olympijští sportovci z Ruska
5. Švýcarsko
6. Japonsko
7. Švédsko
8. Jižní Korea

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz