Zlatá lípa, štír či Spongebob. Snad mi maska přinese štěstí, věří Pejšová

Foto: Martin Voltr

Maska je symbolem každého gólmana. A česká brankářka Julie Pejšová se na domácí Evropský pohár vybavila opravdu krásnou maskou. „Obecně je hodně bohatá na detaily,“ říká.

HokejkaTV

Jak vznikl nápad mít na reprezentační turnaj speciální masku?
Já jsem měla reprezentační masku už minulý rok a je to pro mě nejdůležitější turnaj, takže jsem do toho chtěla dát opravdu všechno. Maska je takový symbol, jak moc významná událost to pro mě je, a snad mi taky přinese štěstí.

Jak maska vznikala, kdo ji navrhoval a kdo sprejoval?
Masku vymýšlel pan Lukáš Hezina, který ji i sprejoval. Chci mu strašně moc poděkovat, protože masky, které dělá, jsou ty nejhezčí, jaké jsem kdy měla. Na tohle je fakt odborník.

Co jednotlivé symboly na masce znamenají?
Mám tu zlaté listy lípy, tedy národního stromu, potom na čele českou vlajku, která je v přechodech sešitá. Na boku je krásný český lev, kterého máme na dresech. Vepředu mám jedničku. Většinou sice chytám s dvaatřicítkou, ale tady na reprezentaci mám na dresu číslo jedna, takže jsem si ho nechala dát i na masku. Na pravé straně mám znak letošního mistrovství Evropy. A zezadu mám talisman v podobě Spongeboba, k tomu je nahoře malý štír, jenž symbolizuje moji kamarádku, která mě neuvěřitelně podporuje, je pro mě velkou oporou a nosí mi štěstí. Obecně je maska hodně bohatá na detaily.

Co přesně symbolizuje Spongebob? Měla jste ho i na minulých maskách?
Za čtyři roky, co mám své masky, byl snad na každé. Nosí mi štěstí, protože je veselý, nic neřeší, je fajn a mám ho ráda i jako postavu. Od doby, co na mých helmách je, se mi neskutečně daří, a proto ho na masce mám, abych byla stále šťastná.

Foto: Martin Voltr

Maska vám zatím celkem nosí štěstí, ve dvou zápasech jste pustila jen dva góly...
Já si myslím, že maska určitě štěstí nosí, ale hlavně je to v tom týmu. S holkama máme úžasnou partu. Vůbec jsem nečekala, že bychom mohly hrát takhle dobře. Fakt mě překvapilo, co jsme společně dokázaly proti Japonkám. V šatně jsme si řekly, že to prostě musíme vyhrát, ať se děje cokoliv. Po tom gólu, který prostě nebyl, jsme si říkaly, že to nedáme, a nakonec jsme to dokázaly ubojovat. Věřím, že když Rusky neporazíme, tak do toho dáme aspoň všechno, co budeme moci. Ale myslím, že pokud zabereme, tak to zvládneme.

Kolik jste už měla masek a jak vypadaly?
Masek jsem měla celkem hodně, nástřiků bylo určitě víc… Teď mám dvě masky, aby se mi to vždy stihlo přesprejovat, a tu starší budu nejspíše prodávat. Poprvé jsem měla takový klasický nástřik. Potom jsem měla bílou helmu, kterou jsem měla i minulý rok na Evropě a byla krásná. Pak jsem měla na tuto sezonu nástřik od jednoho pána, který se mi ale vůbec nelíbil a nebyla jsem s ním spokojená, takže jsem začala koukat po někom jiném. Našla jsem pana Hezinu, s jehož prací jsem maximálně spokojená. Už svoje masky k nikomu jinému nedám, protože je fakt super.

V rozhovoru po minulém mistroství Evropy jste říkala, že jste poměrně pověrčivá a že vám dost lidí říká, že byste to měla nějak omezit. Jak jste na tom teď?
No, spíš jsem to trochu nechtěně ještě rozšířila, třeba si teď dokonce vážu nejdřív pravou brusli, což jsem předtím nedělala… Jsem pak víc v klidu. Když nějaký rituál neudělám, tak na to nějak zapomenu a moc to neřeším, ale čím jich udělám, tím líp se pak na ledě cítím. Je to jen v hlavě a musím si to vždy srovnat. A právě kvůli tomu jsem pověrčivá, abych se tak nějak uklidnila.

Takže kolik rituálů máte na seznamu teď?
No, do tolika asi ani neumím počítat (směje se). Je toho fakt hodně. Když nějaký vynechám, tak mi to nevadí, jde jenom o to, že když před zápasem jdeme na led, tak už nejsem nervózní a těším se na zápas. Uklidním se. To se pak snažím přenést na holky, aby nebyly nervózní. I když ony to minule trochu přenesly na mě, ale hned jsem tu nervozitu odhodila a pak už jsem byla v klidu. Takhle se vždy uklidním a je to v pohodě.

Foto: Martin Voltr

Foto: Martin Voltr

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz