Zemřel bývalý vynikající rozhodčí Aleš Pražák

Ilustrační foto. | Foto: Karel Švec, ČSLH

9. června 2018, 14:12

hokej.cz

Ve věku osmaosmdesáti let zemřel bývalý vynikající rozhodčí Aleš Pražák. Spolu s Rudolfem Baťou, Zdeňkem Kořínkem nebo Richardem Hajným patřil k silné, doma i za hranicemi uznávané generaci sedmdesátých let, uplatňující nové pojetí v řízení utkání.

Nový fanshop

„Předtím se diváci často zlobili na rozdíly při posuzování nedovolených zákroků mezi domácími a hosty,“ uvedl bývalý mezinárodní rozhodčí Milan Jirka. „Právě jejich generace začala uplatňovat jednotný metr, ze statistik vyloučení zmizely poměry jako 2:7 či 3:6 v neprospěchu hostujícího celku.“

Aleš Pražák řídil řadu utkání v nejvyšší domácí soutěži, pískal na mistrovstvích světa, zvali ho na rozhodující zápasy soutěží v zahraničí. V září 1974 řídil s Rudolfem Baťou a Ivo Filipem i památné utkání s kanadskými profesionály v pražské Sportovní hale, v němž se představili Ken Dryden, Phil Esposito, Bobby Clarke, Marcel Dionne nebo Stan Mikita.

Po skočení kariéry se věnoval výchově mladých rozhodčích, přičemž velký důraz kladl nejen na znalosti pravidel, ale i na atletickou přípravu a bruslení. „Jeho kvality uznávali hráči i nejlepší trenéři té doby jako Jaroslav Pitner, Ján Starší nebo Stanislav Neveselý,“ dodal Milan Jirka.

Poslední rozloučení s Alešem Pražákem se uskuteční ve středu 13. 6. 2018 od 15:00 hodin v kostele U Nejsvětejší trojice (Trojická, Praha 2).

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz