Železný Dušan Šafránek chytá nonstop, překonal i rekord Kováře

Foto: Ivo Dostál, hctechnika.cz

Léto v opavském hokeji bylo pořádně divoké. Druholigové áčko rušilo přípravné zápasy, nevědělo se, co dál. Definitivně jasno není ani teď. Jednu jistotu však Slezan má. V brance. A ohromnou. Gólman Dušan Šafránek totiž v mistrovských zápasech nechyběl ani minutu už takřka tři roky. Magickou hranici 100 utkání v řadě zdolal už v loňské sezoně. Teď překonal rekordní počin Jakuba Kováře, jenž v Českých Budějovicích odchytal 115 duelů za sebou. Šafránek jich má 118 a může přidat další.

HokejkaTV

Svou dlouhou sérii započal přesně 16. ledna 2013, kdy Opava prohrála s Novým Jičínem. Od té doby ani na minutu neopustil opavské brankoviště, Šafránek tak chytá skoro tři roky v kuse. Naposledy inkasoval pět branek při prohře 5:6 po prodloužení v Novém Jičíně, kde opavský gólman odchytal svůj 118. zápas v řadě. „Popravdě řečeno tohle vůbec neřeším. Ani jsem nevěděl, že už to přišlo. Tušil jsem, že zhruba na začátku sezony by k tomu mohlo dojít, ale velkou váhu jsem tomu nepřikládal,“ přiznává Dušan Šafránek.

„Zranění se mi naštěstí vyhýbají. Pár nemocí jsem měl, ale zvládl jsem to. Nejhorší bylo asi loňské utkání v Porubě, kde na celý tým dopadla nějaká chřipková vlna. Polovina mužstva byla nemocná, zápas jsme však dokázali odehrát.“

Není to nic oficiálního, ale všeobecně se v Česku považuje za rekordní počin Jakuba Kováře. Ten v dresu Českých Budějovic odchytal za dva roky 115 utkání, než jej zastavila zlomenina pravé ruky. Nový rekord tak drží právě opavský brankář. „Je to taková perlička, ale soutěže se nedají srovnat. Kovář chytal v extralize, kdežto já hraji druhou ligu, což je taková hobby soutěž. Velkou váhu tomu "rekordu" nepřikládám. Navíc každá série jednou končí,“ říká skromně devětadvacetiletý gólman.

Jeho železná šňůra by však měla pokračovat. Už v sobotu proti Hodonínu může Šafránek přidat další zápas. Recept na nonstop chytání nemá, důležité je samozřejmě hlavně pevné zdraví. „Bez něj to nejde, je to úplný základ. Nemoci člověk nějak přejde, ale pokud bych se zranil, nešlo by to. Druhou věcí jsou trenéři. Jestli chtějí, aby chytal jeden gólman, nebo aby se brankáři točili,“ vysvětluje.

Gólman Opavy má sto zápasů v řadě. Trénink s Jágrem byl víc, tvrdí »

V Opavě má stoprocentní důvěru a vzhledem k tomu, že mu dobře slouží zdraví, není důvod proč sérii nerozšířit. I brankářská jednička Slezanu však zažila několik složitých duelů, kdy byl jeho start nejistý. „Zranění se mi naštěstí vyhýbají. Pár nemocí jsem měl, ale zvládl jsem to. Vzpomínám si, že před nějakým zápasem jsem nebyl ani na trénincích, nějakým způsobem jsem však duel odchytal. Nejhorší bylo asi loňské utkání v Porubě, kde na celý tým dopadla nějaká chřipková vlna. Polovina mužstva byla nemocná, zápas jsme ale dokázali odehrát (Slezan prohrál 3:4 po nájezdech - pozn. red.),“ pokračuje Šafránek.

Rekord Halla? Musel bych chytat do důchodu, směje se

Na druholigového gólmana toho má za sebou hodně. V zimě roku 2012 si dokonce v Kravařích po svém mistráku zatrénoval s českou legendou Jaromírem Jágrem. Teď drží nový rekord. Ještě má ale co dělat, aby dohnal rekord NHL. V ní absolvoval nejvíc utkání bez přerušení brankář Glenn Hall, který v rozmezí let 1955 – 1962 zvládl odchytat neuvěřitelných 502 zápasů! „Byla jiná doba. Ani nevím, kolikrát týdně tehdy hráli, ale takovou sérii určitě nepřekonám. Musel bych chytat snad do důchodu,“ směje se.

Co říkají na jeho sérii spoluhráči z týmu? Už připravují speciální položku v sazebníku pokut? „Sazebník neřešíme, v létě jsme měli trochu jiné starosti. Kluci mě dřív, když jsem odchytal stovku zápasů v řadě, trochu popichovali. Dělali jsme si z toho v kabině srandu,“ vzpomíná gólman, který si před lety v Havířově vyzkoušel i první ligu.

Teď se soustředí na Opavu, kde kroutí už svou pátou sezonu. Po neklidném létě Slezan vstoupil do druholigového ročníku slibně, teď se mu však nedaří. V Moravských Budějovicích dvakrát přišel o vedení a prohrál 2:4. Naposledy vedl na ledě Nového Jičína už 4:1, ale padl v prodloužení v poměru 5:6. „Nabaluje se to na sebe. Děláme nesmyslné chyby, které bychom jinak neudělali. Maličkosti do sebe zapadají. Někdo udělá chybu a srazí ho to. Dostaneme jeden špatný gól a je zle. Musíme sednout, dát hlavy dohromady a věřím, že půjdeme nahoru,“ dodává na závěr Dušan Šafránek.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz