Zaujala mě vize Šumperka, říká Žálčík. V Prostějově pokračovat nechtěl

Foto: Věra Václavková, dracisumperk.cz

Lukáš Žálčík je doposud nejvýraznější posilou šumperských Draků před nadcházející sezonou. Zkušený útočník v rozhovoru popisuje důvody svého návratu do klubu, kde hokejové vyrůstal, a zmiňuje se také o tom, co čeká od následujícího ročníku, který bude v Chance lize opět sestupový.

Fanshop národního týmu

Odchovanec Šumperka Lukáš Žálčík znovu na místě činu. Jaký je to pocit?
Je to hezké, jsem rád, že mě trenér s majitelem oslovili. Je fajn být doma, lidé mě tu poznávají, znám místní prostředí, takže jsem za možnost hrát v Šumperku rád.

Kdy proběhly první kontakty ohledně vašeho případného návratu do šumperského dresu?
Až úplně po konci sezony. Měl jsem střídavé starty na Spartu a v momentě, kdy jsme skončili s Prostějovem, tak mi volal pan Velčovský a poté i pan Janeček. Následně jsme můj návrat začali řešit konkrétně.

To jste se asi moc dlouho nerozmýšlel, co? Váš příchod oznámili v Šumperku dost brzy.
Jojo, dá se říct, že to bylo hodně rychlé. Jednání probíhala korektně a seriózně, nejdřív jsme se bavili po telefonu a když mi i osobně nastínili, jaká je vize, jak by měl tým vypadat, tak mi ta představa byla velmi blízká. Takže jsem podepsal.

„Za možnost hrát v Šumperku jsem rád."

Zmiňujete vizi, která vás zaujala. Co konkrétně rozhodlo?
Je celkem těžké na tohle odpovědět a vybrat jednu konkrétní věc. Ale jedním z rozhodujících aspektů je určitě trenér. Pan Janeček má jasnou představu o tom, jak tým bude vypadat a jak by se měl prezentovat. Měl by být hodně bruslivý a pro soupeře nepříjemný, dá se říct, že jsem něco podobného zažil pod Jirkou Vykoukalem v Prostějově a vyhovovalo mi to. Zároveň jsme řešili tréninky, jejich podobu a formu. Cítím, že z každého hráče bude chtít dostat maximum, což je pro mě podstatné.

A Prostějov si jednoho ze svých lídrů nechal utéct jen tak bez boje?
Z důvodů, které jsem zmínil, pro mě byl Šumperk prioritou. V Prostějově došlo k určitým věcem a já měl pocit, že by moje další působení v klubu asi nebylo úplně dobré.

Takže jste se dostal do bodu, kdy jste cítil, že po třech letech potřebujete změnu.
Přesně tak, jak říkáte. Myslím, že to tak cítilo i vedení, které mi nenabídlo smlouvu, takže už během sezony bylo jasné, že v Prostějově delší dobu nebudu.

„V Prostějově došlo k určitým věcem a já měl pocit, že by moje další působení v klubu asi nebylo úplně dobré."

Vzájemné zápasy proti Jestřábům pro vás budou pikantní?
Trošku pikantnější to asi bude, už jsem to zažil, když jsem hrál za Budějovice proti Šumperku, to bylo taky pikantní, ale zase bych to nehrotil. Je v podstatě jasné, že tým bude v Prostějově úplně jiný, než byl letos.

V Šumperku se rodí nový tým, ve kterém byste měl být jedním z lídrů. Jste na vysoká očekávání připraven?
(usměje se) Tuhle otázku jsem během týdne dostal už asi třikrát a vždycky na ni odpovídám stejně – připraven jsem. Měl jsem podobnou roli v Prostějově, takže v tomhle ohledu se toho pro mě moc nemění. Teď bude důležité, abych se na sezonu připravil dobře fyzicky i psychicky. Rozhodně se role lídra nezříkám

Foto: Josef Prášek

Z nových spoluhráčů máte zatím jaký pocit?
Myslím, že nově příchozí hráči mají svoji kvalitu. Třeba Tomáš Drtil je podle mě jeden z nejlepších obránců Chance ligy. Máme tu útočníky, kteří ukázali, že góly dávat umí, takže můj pocit z toho všeho je dobrý. Logicky se ale ukáže až na ledě, jak si to sedne. Některé mladší hráče ještě neznám, samozřejmě vím, kdo jsou, ale ještě nevím, jak se prezentují při zápasech a co od nich čekat. Na to jsem zvědavý.

„Majitel peníze má, o to se nebojím. Co ho znám, tak by si nedovolil podepisovat hráče a nemít na ně prostředky."

Centra, který vám bude připravovat gólové pozice už máte vyhlédnutého?
(usměje se) Podle mě je to Denis Kindl, který má velice dobrou nahrávku. Myslím, že právě kvůli tomu ho majitel do Šumperka přivedl. Ale je samozřejmě ještě brzo na to, abychom se bavili o závazné podobě útoků. Myslím si každopádně, že Denis je na Chance ligu nadstandardní hráč a že tuhle roli zvládne.

Mimochodem, loni se v Šumperku krátily platy až na deset procent, chtěl jste po majiteli jakožto nadstandardní prvoligový hráč záruky, že tohle už se letos opakovat nebude?
Majitel peníze má, o to se nebojím. Co ho znám, tak by si nedovolil podepisovat hráče a nemít na ně prostředky. Samozřejmě, že když pak vláda zavře sport, musí se to nějak řešit, ale peníze tady jsou.

Co nevidět vám startuje letní příprava, jaký k ní máte vztah?
Nevadí mi, je to součást mé práce. Je pravda, že dejme tomu osmistovky moc nemusím. (směje se) Ale zahrát si s klukama fotbal, posilovna nebo třeba sprinty, to mi nevadí. Dlouhé roky se na sezonu chystám sám, mám svého kondičního trenéra, přičemž teď se s trenérem budeme bavit o tom, jak to bude letos. Ve hře je, že budu buď s týmem, případně sám, případně bych mohl mít přípravu kombinovanou.

„Osmistovky moc nemusím."

Cíl pro příští sezonu je předpokládám jasný – nemít záchranářské starosti.
Určitě! V ohrožení budou čtyři týmy, to je velký strašák pro všechny. Myslím, že to bude masakr a my se tomu rozhodně chceme vyhnout.

Důležité bude zvládnout začátek soutěže…
Je to tak, pak už se každé manko dohání jen těžko. I když na druhou stranu jsem v tomhle ohledu zároveň skeptický. Začátek soutěže sice něco napoví, ale nemusí to být směrodatné. Už nevím, v jaké sezoně to bylo, ale mám pocit, že Beroun hrál prvních několik zápasů velmi dobře, ale nakonec sestoupil… Osobně jsem velice zvědavý na to, s jakým formátem soutěže přijde svaz, to je další věc, která mě hodně zajímá.

Máte v tomhle ohledu zákulisní informace?
Nemám. Počet týmů se ale nezměnil, takže podle mě je varianta s tříkolovým systémem, případně odehrát nějakých třicet zápasů a tabulku rozdělit na skupiny. Jak říkám… Jsem na to velice zvědavý.

„Když budou kluci z vývoje zápasu vyjukaní, budu se je snažit uklidnit."

Chance liga byla v posledním období nesestupová, může být nová situace s hrozícím pádem o patro níž pro mladé hráče šokem?
Určitě to může hrát roli. Poslední roky se hrálo prakticky bez tlaku a teď ten tlak bude o hodně větší, takže to na některé hráče může dolehnout.

Takže štěstí Šumperka je v tom, že má vás a vy své mladé spoluhráče případně usměrníte, co?
Doufám, že to tak bude. (usmívá se) Kdo mě zná, tak sice ví, že nejsem moc výřečný a věci se spíš snažím dokazovat na ledě, ale s touhle roli počítám. Když budou kluci z vývoje zápasu vyjukaní, budu se je snažit uklidnit. Na tohle podle mě zkušenosti určitě mám.

Ve třiceti se vracíte do Šumperka, pomýšlíte na to se v klubu usadit, nebo ještě s ohledem na další sezony doufáte v posun výš?
Jak jste sám řekl, bude záležet na tom, jak se bude dařit v sezoně, ale já určitě nejsem z hráčů, kteří by se uspokojili. Takže v hlavě posun výš pořád mám. Když se mi sezona povede, mohl bych dostat dobrou nabídku ze zahraničí, případně by si mě mohl vytáhnout někdo z extraligy, jak to letos udělala Sparta. Uvidíme.

Foto: lhkjestrabi.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz