Zájem z Litvínova jsem přivítal, tvrdí Janus. Proč byl ve Slovanu nadbytečným?

Foto: hcverva.cz

V letech 2015 až 2017 chytal za Litvínov a odvedl dobré služby. Jaroslav Janus přišel jako náhrada za Pavla Francouze, zejména druhý rok byl z jeho strany povedený, ostatně vysloužil si pozvánku do KHL. Ovšem ve Slovanu nedostal šanci, minulý ročník končil v Liberci. A teď je zase zpátky u černo-žlutých. "Zájem z Litvínova jsem přivítal," říká v rozhovoru pro klubový web Vervy.

Plekanec Chance liga

Dobří holubi se vracejí, tohle platí i v hokeji. Janus za sebou nemá optimální období, v Litvínově by se rád odrazil k lepším zítřkům a navázal na dřívější pohodu. Tedy zejména na sezonu 2016-17. Tehdy byl slovenský reprezentant třetím nejlépe hodnoceným gólmanem základní části Tipsport extraligy.

Poté se s Krušnohorci rozloučil a zamířil do Slovanu Bratislava, kde už před časem chytal. Jenže u účastníka KHL neuspěl, přednost dostali Jakub Štěpánek a Marek Mazanec. "Zvláštně se to zamotalo. Měl jsem tam začít s Kanaďanem Brustem, ten se ale nakonec vůbec neobjevil. Nevím, zda jsem měl být jednička nebo dvojka. Pak jsem tam byl jako brankář sám, se mnou trénovali junioři. Následně přišel Kuba Štěpánek. A nakonec se objevil ještě Mazanec. Bylo to divné, ale co se dalo dělat," vzpomíná.

Janus tušil, že si asi příliš nezachytá. "Šel jsem za vedením, ubezpečovali mě, že prostor dostanu. To se ale nestalo, šance nepřišla. Očekával jsem, že se rozhodne mezi mnou a Štěpánkem, ale najednou jsem se stal přebytečným. Já, Slovák, domácí, ve slovenském klubu, který prakticky reprezentuje celou zemi. Tak to někdy chodí," povzdychne si.

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Do situace v brankovišti Slovanu se promítla nepříliš povedená příprava. "Nedařilo se nám, na turnaji v Německu jsme skončili předposlední, Jako by se už v přípravě začala hledat vina na brankářích. Ale zatímco soupeři měli prakticky plné soupisky, my jsme měli do základu v KHL tak maximálně jednu lajnu," upozorňuje pro web hcverva.cz.

Postupem času Janus pochopil, že bude lepší zvednout kotvy. Pozice třetího gólmana v týmu k tomu vybízela. "Odešel jsem do Liberce, který byl v té době dole. Zvedli jsme se, dařilo se mi, vyhráli jsme snad šest ze sedmi nebo osmi zápasů a postupně se posunuli do středu tabulky. Trenér Pešán mě později přestal nasazovat, Roman Will se dostal do výborné fazóny. Já jsem chytal hodně v Lize mistrů, kde jsme postoupili až do semifinále," vrací se k uplynulým měsícům.

Jakmile ročník doběhl do cíle, Janus řešil, co bude dál. "Neměl jsem takový rok a čísla jako předtím v Litvínově," říká s ohledem na případné nabídky. Ozval se znovu Litvínov, a jeho dřívější opora neváhala. "Mohl jsem ještě čekat, ale zájem z Vervy jsem přivítal, hodně mě to potěšilo. Byl jsem rád za možnost znovu chytat českou extraligu. Těšil jsem se na Zdeňka Orcta, na kluky. Na prostředí a zázemí, která jsem už znal a vyhovovalo mi.“

Foto: iihf.com

Přiznává, že dění v Litvínově pořád na dálku sledoval. Verva musela zachraňovat Tipsport extraligu v baráži. "Kluci to měli těžké. Nechytil se začátek a pak už to někdy bývá složité dohnat. My jsme dva roky předtím baráž docela zvládli, teď to bylo napnuté až do konce. Také se v sezoně negativně projevila zranění. Nebyli tak kvalitní hráči, kteří by dokázali absence nahradit.“

Mise nakonec dobře dopadla. Janus si přeje, aby litvínovský klub prožil mnohem lepší období. "Jak se dívám na mužstvo, nemusel by být naším cílem jen postup do play off," naznačuje. Rád by se také vrátil do slovenské reprezentace, z níž se loni vytratil. "Sezona bohužel nedopadla podle mých představ. Byla tam i olympiáda, škoda. Musím myslet pozitivně, život jde dál. Není mi čtyřicet, stále mám co zlepšovat a dokazovat," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz