Žádný úspěch, na čtvrtého se nevzpomíná, ví Francouz. Co NHL?

Foto: iihf.com

25. února 15:50

Jan Šimek

(KANGNUNG, od našeho zpravodaje) Některá média ho přirovnávala k Dominiku Haškovi. Český gólman Pavel Francouz v brance občas čaroval a svými zákroky držel národní tým ve hře. Ani on ale nedokázal zastavit v bitvě o bronz kanadskou lavinu, která se na něj valila. Inkasoval šest branek, což je o jednu víc, než pustil za tři zápasy ve skupině dohromady.

Plekanec Chance liga

„Připravovali jsme se na to, že Kanada je silná v předbrankovém prostoru. I když jsme se k nim snažili dotahovat, byli jsme s nimi svázaní. Hokejka se vždycky uvolnila. Dokázali dosáhnout na puk nebo změnit směr střely a kotouč si vždy našel skulinku v mém postoji. Nic jsme nevzdali. Po první třetině, která skončila 1:3, jsme se o to chtěli porvat. Museli jsme jít trochu na risk a Kanada toho využila,“ popisuje Francouz.

Po čtyřech vítězných zápasech přišel krach v semifinále, a pak další prohra v bitvě o bronz. „Nemyslím si, že bychom lítali někde hlavou v oblacích. Cítili jsme ale, že tento tým má sílu a můžeme něčeho dosáhnout. Nakonec se to nepovedlo, což je o to horší,“ přiznává. „Touha byla obrovská, je to velké zklamání. Těžko se vstřebává, když vidíte, jak se raduje druhý tým,“ dodává.

Zatímco v celém průběhu utkání národnímu týmu fungovala defenziva velmi dobře, šest inkasovaných branek v bitvě o bronz ale není dobrou vizitkou. „Úplně to ale neodpovídá obrazu hry. Museli jsme jít na velký risk a otvírala se okýnka, která Kanada využila. Pro gólmana je vždy nepříjemné, když dostane šest gólů,“ tvrdí brankář Čeljabinsku.

Češi nakonec prohráli v poměru 4:6. Rozhodčí jim navíc po na kanadské coach's challenge upřel původně uznaný gól Erata. „Bylo by to dobré, kdybychom snížili. Všichni jsme ale viděli, že hráč brankáři překážel. Rozhodčí to vyhodnotili dobře,“ povídá.

Bylo mi ctí hrát s Martinem Eratem

Jak bude vzpomínat na olympijský turnaj? „S odstupem času asi dobře, protože se tady sešla super parta a byla zábava hrát tady hokej. Byly tady hezké zápasy, mělo to dobrou úroveň. Utkání byla vyrovnaná. Nějakou sílu jsme ukázali, na druhou stranu čtvrté místo není žádný úspěch. Na čtvrtého se nikdy nevzpomíná. Jako úspěch to určitě považovat nemůžeme,“ zdůrazňuje Francouz.

Líto mu bylo i kapitána Martina Erata, který se toužil rozloučit s reprezentačním dresem medailí, což neklaplo. „Poznal jsem ho teprve v této sezoně, kdy s námi začal jezdit, a nejvíc tady na olympiádě. Je to jeden z hráčů, se kterými pro mě bylo ctí hrát. Je to velká osobnost, což bylo hodně znát. V kabině i partě to byl náš lídr. Zaslouží si velkou poctu. Díky za to, co dokázal pro český hokej,“ pokračuje sedmadvacetiletý borec.

Ten v Kangnungu odchytal všechny české zápasy. „Nějaké síly mě to stálo, ale když se vyhrává, neubývají. V úvodu jsme navíc jeli na vítězné vlně, i když byla trochu těsná. Člověka to ale povzbudí, a pak je i regenerace jednodušší. Únavu jsem zatím moc necítil,“ prozrazuje.

Reprezentační mise skončila. Teď se musí Francouz přeorientovat na KHL. „Bude to těžké, brzy hrajeme. V neděli se rozletíme do světa. Parta i život ve vesnici mi bude chybět. Na tohle budu hrozně rád vzpomínat. Člověk ale musí rychle přepnout mysl,“ hlásí.

Já a Hašek? Beru to s rezervou

Některá zámořská média spojovala Pavla Francouze se jménem legendárního Dominika Haška. „Během turnaje jsem média vůbec nesledoval. Nevím, co se kde psalo, ale beru to s rezervou. Média se snaží vždy něco zveličit a udělat senzaci. Nedávám tomu žádnou váhu,“ tvrdí.

Lákají už českou brankářskou jedničku kluby z elitní zámořské soutěže? „NHL je samozřejmě sen každého hokejisty. Pokud bych měl nějakou šanci se tam podívat, rád bych si to zkusil, ale popravdě nevím. Zatím to neřeším. Do konce sezony mám smlouvu v Čeljabinsku, kde nás teď čeká play off, na které se budu nejvíc soustředit. Co bude dál, to nechám na příští sezonu,“ vykládá.

Alespoň částečnou radost mu udělala svou druhou zlatou medailí Ester Ledecká. „Četli jsme to na Twitteru. Je to neskutečný a obrovský úspěch. Co dokázala ve svém věku je obdivuhodné. Smekám před ní klobouk. Fandíme jí do budoucna, ať se jí daří dál a dál,“ vzkazuje Pavel Francouz.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz