Žádné mely, ale 140 trestných minut! Hráči soptí, dopadnou jako dinosauři?

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Piráti s chemiky odehráli druhé derby ve třech dnech. V prvním vzájemném zápase bylo více náznaků potyček než v Chomutově, kde se paradoxně rozdalo mnohem víc postihů. Poslední vyloučení z času 60:00 zaokrouhlilo počet trestných minut na neuvěřitelných 140.

Nový fanshop

Druhé derby v přípravě začali lépe domácí Piráti, kteří tlačili do litvínovské obrany. Když se hra srovnala, začaly létat tresty. „Myslím si, že to je hodně složité, protože v Litvínově se to pískalo trochu jinak a u nás doma taky jinak. Pár zápasů to vezme, ale potom si na to snad všichni zvyknou. Nemůžeme s tím nic dělat. Nějaká pravidla jsou a podle nich se musíme řídit,“ uvádí Vladimír Růžička starší.

Vyhrocené derby pro Piráty, uspěly také Olomouc a Zlín »

Stav utkání byl po první třetině 2:0 pro Chomutov, na trestné minuty vedla Verva, a to v poměru 63:14. „Asi jsem nikdy nic takového nezažil, ale jsou to nová pravidla, takže to tak asi pískat musí. Já k tomu nemám co říct, protože si myslím, že se to teprve učí. Věřím, že se to do ligy ještě srovná,“ přeje si František Lukeš. „Pravidla jsou pro nás novinka, protože my chceme hrát hokej, a ne si kontrolovat dresy. Vůbec nevím, co je tohle za pravidlo,“ pokračuje.

„Asi jsem to zažil, ale bylo to v zápasech, kde byly nějaké šarvátky. A ne za dvouminutové tresty a tresty do konce utkání za kecy nebo co to tam bylo. Je to takové zajímavé, mění se to každý rok, ale letos to bude největší šálek kávy zvyknout si na to,“ komentuje Jan Stránský.

„My chceme hrát hokej, a ne si kontrolovat dresy. Vůbec nevím, co je tohle za pravidlo.“

Jedním z proviněných byl i brankář Miroslav Hanuljak, který se provinil přikrytím puku mimo dovolený prostor. „Hodně jsem si všiml upravování dresů, pozdního dohrání a s brankáři, že nesmí opustit brankoviště, když zalehávají kotouč. Když byl vyloučený litvínovský gólman, rozhodovaly milimetry. Je to pro ně hodně těžké rozhodovat se v tisícinách sekundy, jestli mají špičku brusle na brankovišti, nebo ne. Není to úplně nejšťastnější krok. Nerozhodujeme to však my, ale orgány nad námi,“ krčí rameny chomutovská posila z Liberce.

Další a další vyloučení pokračovala i ve druhé části, ve které si oba celky moc v plném počtu nezahrály. „Vyloučili nás, když jsme měli icing a náš hráč si nevytáhnul nebo nesrovnal dres. Bylo nám řečeno, že při icingu se tohle hlídat nebude. Že na to budou koukat, když jde hráč ze střídačky, pak to budou dvě minuty,“ domnívá se Lukeš. „Ve druhé třetině jsme skoro nehráli pět na pět. Je to velmi těžké se potom soustředit na hru. Z naší strany bylo hodně vyloučených, takže je potom náročné hrát samá oslabení,“ dodává.

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Během zápasu v Litvínově byl poměr vyloučených 7:7 bez jakéhokoliv vyššího trestu. V Chomutově to bylo několikanásobně více. „Někdy to bývá. Stane se to. Důležité je, aby si rozhodčí drželi jednotný metr. Není možné, aby to sudí pískali jednou tak a za dva dny jinak. Musí to být jednotné, aby se v tom všichni vyznali,“ říká hlavní trenér Chomutova.

„Trenéři neví, hráči neví. Je to takové, že se v tom nikdo moc nevyzná. To platí i pro diváka, který chce, aby měla hra trochu spád. Nechtějí koukat na rozhodčí, jak se pořád baví s hráči u trestné lavice. Divák chce vidět svižný hokej s minimem přerušování, aby si zápas užil. A ne že se víc nehraje, než hraje,“ připojuje lodivod Pirátů.

„Budeme jako dinosauři. Kdo se nepřizpůsobí, ten vyhyne.“

Třetí dějství – další pětiminutovka, osobní tresty na deset minut i do konce utkání. „Rozhodčí mají teď nová pravidla a my, hráči, si na to teprve zvykáme. Po pravdě řečeno ani nevíme, jak na to máme reagovat. A proto to vypadá tak, jak to vypadá,“ líčí Stránský. „Budeme jako dinosauři. Kdo se nepřizpůsobí, ten vyhyne,“ odlehčuje situaci s úsměvem.

Zajímavým faktem zůstává, že jediné vyloučení nebylo za potyčku, která je v regionálním derby velmi pravděpodobná. „Já jsem neviděl jediný extra agresivní zákrok. Jednou tam byla krev u Pavla Klhůfka, ale to nebyl hrozný zákrok. Pavel se špatně otočil a z větší části to byla jeho chyba, což sám přiznal. To se odpískalo, dobře, tomu rozumím, ale v loňské sezoně bylo takových zákroků a ještě horších mnohem více,“ vzpomíná Stránský.

„Byl to divný zápas. Začalo se v půl šesté a skončilo skoro ve čtvrt na devět, a to se nehrálo ani prodloužení. Až se bude hrát, skončíme asi v jedenáct.“

Pro klan Lukešů mohlo být alespoň rodinné setkání příjemným zpestřením, u nejstaršího člena z Litvínova však převažovalo znechucení. „Mně se ten zápas nelíbil. Celých šedesát minut se nehrál hokej. Bylo to rozkouskované, což nemám rád,“ přiznává Lukeš.

A další důsledek? „Šli jsme do třetí třetiny a bylo sedm hodin a dvacet minut, to už by měl pomalu končit zápas. Všichni říkali, že to chtějí pravidly urychlit, ale spíš se to zpomaluje,“ uvádí litvínovský střelec. „Byl to divný zápas. Začalo se v půl šesté a skončilo skoro ve čtvrt na devět, a to se nehrálo ani prodloužení. Až se bude hrát, skončíme asi v jedenáct,“ přitakává Růžička.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz