Zábranský už odchody nechystá. Co řekl o změnách v Kometě a Pešánovi?

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Naposledy si Kometa plácla s Pardubicemi na výměně útočníka Luboše Horkého s bekem Rhettem Hollandem, řada změn v kádru se ovšem udála už dřív a brněnský klub zůstává na přestupovém trhu dál aktivní, jak v rozhovoru pro klubový web prozrazuje majitel Komety a její hlavní kouč Libor Zábranský.

Aplikace Tipsport extraligy

Proč Kometa sáhla k trejdu Horkého s Hollandem? „Máme přetlak v útoku a už dva měsíce hledám na trhu beka, který je defenzivní a umi přitvrdit hru. Naši mladí beci jsou výborní a ofenzivní. Proto jsem chtěl k Michalu Gulašimu a k Michalu Barinkovi, podobný typ. Navíc se vrátí Vojta Střondala, Dan Rákos, Peter Schneider. Výborně vypadá Jakub Brabenec a stejně tak se ukázalo, že Vojta Němec na extraligu pořád má, a že jeho souhra s Kubou Klepišem funguje. Tento vidím trejd jako velmi dobrý. Luboš nabere v Pardubicích další zkušenosti a po sezoně se vrací. Stejně jako Holland si může svými výkony říct u nás o další smlouvu,“ říká Libor Zábranský.

Brněnský tým opustil obránce Filip Pyrochta, hovoří se o konci Tomáše Vincoura a Ondřeje Němce. „Filip podle mého trošku stangoval. Změna mu může pomoct. Co se týče Ondry a Tomáše, docela mě mrzí, že do médií uteklo něco dřív, než mělo a co možná komplikuje celou tuto věc. Předně: Oba odvedli pro Kometu spoustu skvělé práce. Měli velký podíl na medailích. Považoval jsem i díky tomu za naprosto fér, aby znali můj postoj a názor už teď před koncem přestupního termínu, že jim řeknu stav věcí. A ten je jednoduchý – další smlouvu Kometa nenabídne. Chci se podívat na výkonnost mladých kluků a teď vás v sestavě nevidím,“ přiznává v interview pro web brněnského klubu.

„To znamená, že nechci, abyste tady byli na osmém obránci, respektive na čtrnáctém útočníkovi. Zasloužíte si respekt a pravdu. Tak, abyste si s ohledem na vaši budoucnost mohli něco řešit hned. Všichni přece víte, že mančaft a nové smlouvy se řeší hlavně v prosinci a lednu. A já bych byl nerad, abyste v dubnu byli v obtížné situaci, že ostatní mančafty už budou plné,“ dodává majitel Komety.

„Odchody už žádné nechystám. To je jediné, co k tomu teď k tomu řeknu.“

Mluvilo se také o možném konci lotyšského beka Ralfse Freibergse, ale to padá. „S jeho agentem, panem Čišlikovským jsme byli denně v kontaktu. Výsledek je ten, ze Ralf zůstává minimálně do konce sezony,“ prozrazuje Zábranský, jenž si pochvaluje příchod ofenzivně laděného beka Petra Zámorského. „Měli jsme o něj zájem už delší dobu. Jsem rád, že je u nás.“

Majitel brněnského klubu zároveň nevylučuje ani návrat slovenského zadáka Petera Tršky, jenž nedávno skončil ve Vítkovicích. „Ano, jednali jsme. Uvidíme, jak vše dopadne. Do konce ledna je času dost,“ naznačuje. Jak je spokojen s Dávidem Bondrou? „Plní přesně to, proč jsme si ho vybrali. Konečně můžeme poskládat defenzivní čtvrtý útok. Můžu rozložit ice time na oslabeních i mezi Dvořku se Šoustym,“ vykládá.

Silvestru Kuskovi měsíc v Olomouci moc pomohl. Teď si doslova vytrhá nohy, aby si udržel místo v sestavě. A nemusím tolik využívat Zaťu s Peterem Muellerem na oslabení. Tím pádem mají víc sil do ofenzivy, což je v tomhle náročném programu strašně důležité,“ těší Zábranského. Budou následovat další změny? „Odchody už žádné nechystám. To je jediné, co k tomu teď k tomu řeknu,“ doplňuje.

Zvedl jsem telefon a Pešánovi zavolal

Kometě se podařilo do sestavy zapojit mladé zadáky z vlastní líhně – Filipa Krále, Radka Kučeříka, Jana Mlčáka či Stanislava Svozila. „Jsou to komeťáci, naše děti. Hrají tak dobře, že mám obavu, že nám utečou ven. Ale s tím nic nenaděláme. Tak to bohužel u nás v Evropě je. Někoho vychováte a jde pak pryč,“ konstatuje.

U mládeže se Zábranský pozastavuje i nad kritickým vyjádřením šéftrenéra Českého hokeje Filipa Pešána. „Asi jako jediný oproti ostatním, co se ke všemu vyjadřují, mám k mládeži hodně co říct. Šest let jsem u áčka jako hlavní trenér. Předtím jsem působil deset let jako trenér mládeže. Odtrénoval a odkaučoval jsem x hodin napříč kategoriemi. Zavedl jsem veškerý koncept rozvoje mládeže v Kometě. Ročníky 1999/2000 jsem trénoval od přípravky až po dorost. A podívejte se, kolik našich kluků podepsalo smlouvu v NHL, a kolik jich hraje seniorský hokej,“ připomíná.

„A odpověď na Pešána? Zvedl jsem telefon a přímo mu zavolal, co si o tom myslím. Nepovažoval jsem za fér mu něco vzkazovat přes média. Každopádně to z jeho strany šťastné nebylo. Docela bych to přirovnal k jedné věci. Pamatujete si, jak na mistrovství světa dvacítek, kde jsme měli fantastický tým a vedl ho Filip Pešán, s čím přiletěl? Že musíme změnit prostředí, že tady nemáme kulturu, a že si máme vzít příklad ze zahraničí. A pak asi čtrnáct dní nato ze střídačky Liberce při utkání ve Vítkovicích hodil lahev s pitím a trefil rozhodčího do hlavy, takže asi tak. Po nás klubech tu flašku hodil taky,“ uzavírá Libor Zábranský.

Aktuální kádr HC Kometa Brno

Brankáři:
Pavel Jekel, Lukáš Klimeš, Karel Vejmelka.

Obránci:
Michal Barinka, Tomáš Bartejs, Ralfs Freibergs, Michal Gulaši, Rhett Holland, Daniel Kowalczyk, Filip Král, Radek Kučeřík, Jan Mlčák, Ondřej Němec (na odchodu), Stanislav Svozil, Petr Zámorský.

Útočníci:
Dávid Bondra, Jakub Brabenec, Filip Dvořák, Adam Gajarský, Petr Holík, Jakub Klepiš, Michal Kunc, Silvester Kusko, Jakub Malý, Peter Mueller, Vojtěch Němec, Karel Plášek, Daniel Rákos, Peter Schneider, Vojtěch Střondala, Jan Süss, Matěj Svoboda, Tomáš Šoustal, Jakub Valský, Tomáš Vincour (na odchodu), Martin Zaťovič.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz