Zabojuju, abych se na MS dostal do brány, říká Rittich. Proč neměl jmenovku?

Foto: Aleš Krecl, ČSLH

22. dubna 2018, 19:43

Václav Jáchim

Velkou mezistátní premiéru absolvoval způsobem, jaký se jen tak nevidí. David Rittich naskočil do bitvy proti Rusům a chytal famózně. Gólman Calgary ukázal, že je ve skvělé formě, přitom si ještě úplně nezvykl na širší kluziště. Bývalý gólman Jihlavy či Mladé Boleslavi byl klidný a pohotový. Pokryl 34 střel soupeře, ruští dravci si s ním vůbec nevěděli rady. "Byl to dobrý zápas. Ale pořád tam jsou věci, na kterých musím zapracovat," říká racionálně.

Nový fanshop

Rittich sahal po národním mužstvu už během sezony 2015-16. Tehdy se zúčastnil přípravy na akci Euro Hockey Tour, ale zápas nedostal. Teď je zpátky, ve zcela jiné pozici. Gólman, který se prosadil do prvního týmu Calgary, proti Rusům ukázal, že má na podstatně náročnější výzvy. ."Jsem strašně rád, že mohu jet na mistrovství. Zabojuju, abych se dostal i do brány," slibuje.

Po takovém utkání musíte být hodně spokojený. Porazit Rusy, to je premiéra jako hrom.
To ano... Ale sám na sobě cítím, že tam jsou určitě věci, na které jsem zvyklý z úzkého hřiště. A ty musím předělat. Jde hlavně o hru v úhlech, tam to řeším jinak, než bych na evropském kluzišti měl.

V utkání jste měl spoustu práce. Čekal jste, že těžkých zákroků bude tolik?
Od toho tam gólman je, aby něco chytil a pomohl klukům. Jsem rád, že mě něco trefilo. A že to takhle dopadlo.

Chytil po prvním gólu: Nevím, jestli mi někdo vzal puk

Byl jste před prvním utkáním za národní tým v kariéře nervózní?
Nejsem nervózní. Kdybych měl být před každou premiérou, tak jsem v Americe nervózní půlroku. Já to neřeším. Byl to zápas jako každý jiný. Jenom jsem měl obavy z kluziště. Z toho, že hokej bude jiný než v Americe.

Z Rusů vás překonal pouze Kručinin Jak jste tu situaci ze třetí třetiny viděl?
Ruský útočník podle mě nechtěl vystřelit tam, kam nakonec vystřelil. Protože pochybuju, že by střílel na druhou stranu brány. Já tam ještě skočil, abych se pokusil, ale bohužel.

Trenér Jandač po utkání oznámil, že jste v trojici brankářů, s nimiž se počítá pro mistrovství světa. Skvělá zpráva, co říkáte?
Pro mě super. Je to možná i odměna za sezonu, kterou jsem měl dobrou. Jsem rád, že jsem mohl zabojovat o mistrovství světa. A když teď vím, že tam jedu, tak bych chtěl zabojovat o to, abych se dostal do brány.

Nejdřív NHL, teď reprezentace a světový šampionát. Letošní sezona je pohádková, nemáte ten pocit?
Povedlo se mi dostat do NHL, teď jsem v národním týmu. Pro mě každopádně velká věc.

Jandač o brankářích: Všichni tři zachytali výborně

Nepřipadal jste si vzhledem k vysoké teplotě jako na Floridě?
Byl jsem pěkně zpocený. Venku je teplo, ledu to nepomohlo. Ale bylo to stejné pro obě strany. Museli jsme se s tím porvat.

Těší vás, že národní tým konečně ukončil negativní bilanci vzájemných utkání s Ruskem?
O tom jsem nevěděl. Ale jak se říká, série někdy musí skončit. A skončila teď. Šli jsme do zápasu jako do každého jiného, pochopitelně jsme chtěli vyhrát. Což se podařilo.

Trenér Jandač v pondělí hovořil o tom, že byste nastoupil až na Švédských hrách. Navrhl jste, že byste dal zápas už v Pardubicích? Nebo to bylo rozhodnutí trenérů?
Sám jsem nic neinicioval. Trenéři chtěli, abych šel chytat. Tedy pokud se budu cítit. Vím, že to ještě není na 110 procent, ale cítil jsem se, tak jsem tam vlezl. Protože nejvíc vám pomůže dobrý zápas.

Jordán: Rittich ukázal, že v NHL je právem

Bylo to tak rychlé, že jste neměl na dresu ani jmenovku.
Kustodovi Zdendovi Šmídovi řekli, že budu chytat až ve Švédsku. Ale pak došlo ke změně. Možná popřemýšlím o změně čísla. Teď jsem měl jedničku, chtěl bych si nechat svoje číslo z farmy.

V hale jste měl fanoušky. Viděl jste za plexisklem transparent se svým jménem?
To byl jeden mladý kluk z Boleslavi. Jsem rád, že přijel a povzbudil mě. Jinak v Pardubicích byli taťka s bráchou, také přítelkyně s rodiči a kamarádi. Škoda, že tady nemohla být mamka. Ta je na dovolené.

Foto: Aleš Krecl, ČSLH

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz