Z Havířova k hrdinovi play off. Na extraligu jsem si musel zvyknout, říká Kotala

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Mladá Boleslav vyřadila Pardubice ve čtyřech zápasech a bleskově postoupila do semifinále. Hrdina série? Jednoznačně Jakub Kotala. Čtyřiadvacetiletý útočník se přitom v září do sestavy Bruslařů nevešel a ročník začal v prvoligovém Havířově.

Aplikace Tipsport extraligy

Hokej občas píše hodně zajímavé příběhy. Jeden z nich se právě teď odehrává ve městě proslaveném výrobou automobilů.

Ne, Bruslaře mezi nejlepší čtyřku neprostřílel David Šťastný ani nikdo jiný. Hned pět gólů nasázel možná trochu nenápadný chlapík s číslem 27.

Pozor, slovem nenápadný rozhodně nenarážíme na Kotalův herní projev. Naopak, odchovanec havířovského hokeje je na ledě hodně vidět.

Málokdo by ale čekal, že právě on bude ve vrcholné fázi sezony klíčovým mužem Mladé Boleslavi.

„Doufám, že to půjde jenom nahoru. Ale měl jsem kus štěstí, plno gólů jsem tečoval, nebo to tam dorazil na brankovišti. Snad tři byly z přesilovky, kluci mi to tam dali do prázdné branky,“ povídá skromně.

Kotala se před sezonou vrátil do středočeského klubu po pěti letech. V první lize si vybudoval renomé produktivního hráče: vždyť rok předtím nasbíral 48 bodů v 57 zápasech!

Ve staronovém týmu odehrál dvě utkání letního Generali Česká Cupu, stálé místo v sestavě Bruslařů si ale nevybojoval. A v září zamířil zpátky o patro níž.

„Trenéři se rozhodli, že mě v tu chvíli nepotřebují, tak jsem šel do Havířova.“

„Nebral jsem si to tak. Trenéři se rozhodli, že mě v tu chvíli nepotřebují, tak jsem šel do Havířova. Nebral jsem to nějak tragicky, že bych se z toho hroutil,“ vzpomíná Kotala.

„Myslím, že jsem si na extraligu potřeboval zvyknout. Byla to moje první sezona, co jsem tam začínal, navíc jsem měl na začátku zranění. Podle mě mi návrat do první ligy jen prospěl, potřeboval jsem do sebe dostat zápasovou praxi,“ pokračuje.

Přesně to se povedlo. V mateřském celku dostal velký prostor a velmi rychle si zlepšil sebevědomí. Pak se ale hokejové soutěže v Česku zastavily.

„To byla škoda. Celá sezona byla taková rozbitá, pro mě nic moc ideálního. Potřeboval bych větší zápasovou praxi, pak se to honilo jeden zápas za druhým,“ pokyvuje Kotala.

Povolávacího rozkazu do Mladé Boleslavi se dočkal po listopadovém restartu, pak se ještě krátce vrátil do Havířova. Zlom nastal na přelomu roku, od poloviny ledna už oblékal pouze zelenobílý dres.

„Taky hrálo roli, že nějací kluci byli zranění. Myslím, že jsem šanci chytil docela dobře. Potřebuju čas na ledě, protože když ho nemám, tak nejsem v tempu a nejde mi to,“ vysvětluje někdejší mládežnický reprezentant.

„Beru to tak, že kolem brankoviště padá nejvíc gólů. Mám tam šanci něco dorazit nebo tečovat.“

A jeho role se zvětšovala. Postupně se posunul do první útočné formace, výrazně vzrostl také jeho čas na ledě. Trenéři Radim Rulík a Pavel Patera mu začali věřit.

Kotala je hodně silný v předbrankovém prostoru. Nepatří mezi ty, kteří by se báli sem tam schytat nějakou tu ránu.

„Většina kluků tam moc nechce hrát. Mně to ale nevadí, chodil jsem tam i v Havířově. Nevadí mi stoupnout si tam a clonit gólmanům. Beru to tak, že kolem brankoviště padá nejvíc gólů. Mám tam šanci něco dorazit nebo tečovat,“ líčí.

Foto: Ladislav Adámek, hcdynamo.cz

Nyní se ukazuje, že si ho trenérský štáb Mladé Boleslavi na play off výborně připravil. Kotala se ve čtvrtfinále za důvěru odvděčil měrou vrchovatou: trefil se ve třech ze čtyř zápasů a měl velký podíl na hladkém postupu Středočechů.

Kotala si náramně pochvaluje spolupráci s kanonýrem Šťastným. „Hraje se mi s ním super, má fazonu jako blázen. Je strašně šikovný a ačkoliv se to nezdá, tak je velmi silný na puku. Myslím, že mě ze začátku podržel, když jsem se do toho potřeboval dostat,“ říká na jeho adresu.

S jednoznačným průběhem série podle něj Bruslaři nepočítali: „Nečekali jsme to. Věděli jsme, že Pardubice jsou silný soupeř. S Karlovými Vary si poradily, takže jsme nečekali nic lehkého. Ale byli jsme o kousíček lepší, podle mě jsme si to zasloužili.“

„Když jsem se díval na Brno s Třincem, tak Kometa hrála všechno na jednu lajnu a šlo vidět, že jim to nejde.“

Mladoboleslavské hokejisty teď čeká ještě pár dní volna, semifinále odstartuje až 3. dubna. „Říkal jsem to hned po zápase, že mi takhle dlouhá pauza nevyhovuje. Jednalo se o tom, že začneme dřív, ale někdo to asi nechtěl. Určitě bych byl radši, kdyby se začalo dřív,“ přiznává Kotala.

O postup do finálové série se jeho tým popere se silným Třincem. „Budeme to chtít zvládnout. Na začátek by bylo super vybojovat u nich nějaký zápas. Třinec je kvalitní mužstvo, má super přesilovky. Musíme doufat, že dokážeme prosadit naši hru,“ velí.

A v čem Kotala vidí největší sílu Bruslařů? „Zmínil bych vyrovnanost lajn, každá z nich dokáže dát gól. Když jsem se díval na Brno s Třincem, tak Kometa hrála všechno na jednu lajnu a šlo vidět, že jim to nejde. My máme čtyři solidní útoky,“ uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz