Z dorostu do extraligy? Bude to těžké, ale ne nemožné, říká Matiaško

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

4. září 2018, 10:04

Martin Voltr

Není moc hráčů, kteří by se podobným posunem během jediného léta mohli pochlubit. Ale Michal Matiaško to zvládnout může – vynikající sezona ve starším dorostu Vsetína ho katapultovala až do olomouckého áčka, kde odehrál všechny přípravné zápasy a teď i poprvé skóroval.

HokejkaSHOPvanoce

Matiaško se narodil v únoru 2000, poslední dvě sezony tak brousil extraligu staršího dorostu. Ta loňská mu vyšla parádně – ve 40 zápasech nasbíral 69 bodů za 31 gólů a 38 asistencí. I když by na Valašsku mohl pokračovat v juniorce, rozhodl se sáhnout po (dosud) životní šanci.

„Už jsme s Olomoucí komunikovali dříve. Letos jsem čekal, jestli budu vybraný v draftu CHL, nebo ne. Nakonec jsem nebyl, takže to dopadlo tady. Jsem rád, že tady jsem, užívám si každý trénink a každý zápas,“ hlásí nadšeně.

Mladý útočník zatím odehrál všechna přípravná utkání a v tom posledním proti Trenčínu poprvé skóroval. „Jsem rád, že mi to tam konečně spadlo. Je to úleva. Už předtím jsem měl takové šance, které bych určitě měl proměňovat,“ říká sebekriticky. Důvěry od kouče Tomajka si hodně váží. „Je to strašně super příležitost, že mě trenéři dávají jak na tréninky, tak i do zápasů. I když vím, že je to i vlivem zranění,“ pokračuje.

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Na jeden zápas si už Michal Matiaško seniorskou soutěž vyzkoušel, loni naskočil v rodném Novém Jičíně do druhé ligy. Ovšem zahrát si extraligu, to by bylo jiné kafe. A taky velký skok ze staršího dorostu. „Určitě je to náročnější silově, ti chlapi jsou daleko silnější. Tady je to hodně o taktice, v mládeži tolik ne. A rozdíl je i v rychlosti,“ porovnává.

Právě rychlost ale zmíní, jakmile dojde řeč na jeho přednosti. „A taky asi trošku vidění. Dobře vidím do hry a hlava mi pracuje. Ale to je můj názor,“ dodává jedním dechem. „Trenéři mě pochválí, ale vytknou mi i co dělám špatně. Jsem za to rád, protože každá negativní zpráva je pro mě super. Aspoň vím, na čem mám pracovat a na co si dávat víc pozor,“ říká Matiaško.

Co by mu mohlo pomoct víc než pobyt v extraligové kabině. Vždyť někteří spoluhráči by mu pomalu mohli dělat tátu – matadoři Martin Vyrůbalík, Tomáš Houdek nebo Zbyněk Irgl, ošlehaný více než stovkou startů v české reprezentaci.

„Jo, Zbyňa je opravdu velká osobnost. Ale já se snažím od každého něco pochytit. Sleduju kluky, všichni jsou fajn a mají něco do sebe. Pamatuju si, když jsem je sbíral na kartičkách, a teď jsem s nimi v mančaftu... Je to takový malý splněný sen,“ culí se sympatický mladík.

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

I vzhledem k neúspěšnému draftu prozatím zvolil domácí cestu. Už se ale bude muset obejít bez svých dosavadních parťáků. Ve Vsetíně válel po boku Daniela Klímka a Romana Půčka – za poslední dva ročníky ve starším dorostu nasbírala tahle trojka dohromady neuvěřitelných 339 bodů!

Právě Půček do zámoří v létě zamířil, a to se jeho jméno skloňovalo i v souvislosti s draftem NHL. „Je to parádní hráč, já jsem rád, že jsem s ním mohl hrát. Měli jsme na Vsetíně super lajnu. Škoda, že Romanovi nevyšel draft, ale myslím, že když bude makat, tak se klidně může do NHL někdy podívat. Pořád spolu komunikujeme, už minulou neděli letěl do Kanady. Přeju mu hodně štestí a doufám, že se mu bude dařit,“ vzkazuje Matiaško kamarádovi.

I díky němu bude na vsetínské roky vzpomínat v dobrém. „Škoda, že se nám letos nepodařilo udělat play off. Chtěli jsme tam postoupit. I tak jsem si to ale užil. Roky na Vsetíně pro mě byly fajn, ale už jsem musel udělat změnu,“ vysvětluje.

Teď bude nahánět nové cíle. S olomouckou juniorkou by se určitě jen tak nespokojil. „Chtěl bych se probojovat do áčka. Bude to strašně těžké, ale není to nemožné,“ přemýšlí. A co potom? „Každý v našem věku má sen jít do NHL, ale těžko říct,“ dodává Michal Matiaško.

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz