Z atmosféry jsme nadšeni, hlásí Svoboda. Stihne si Galvas zahrát s tatínkem?

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Čeští junioři zahájili Memoriál Ivana Hlinky parádně, na úvod základní skupiny zdolali Švýcary 6:1 a dnes večer vyzvou od 19 hodin Finy. Kdo má rád rychlý důrazný hokej, neměl by v Břeclavi chybět. Osmnáctka zatím velmi sympaticky navazuje na úspěšné předchůdce, kteří z prestižního turnaje brali medaile. Proti výběru Helvétského kříže dokázali Češi strhnout víc než 1500 fanoušků, odměnou jim byly velké ovace. "Z atmosféry jsme všichni nadšení," přiznává Matyáš Svoboda. (na snímku)

HokejkaTV

Chomutovský útočník se na skalpu prvního soka podílel dvěma góly, Češi vyhráli první třetinu 4:1, čímž vykročili za ziskem tří bodů. Start měl ovšem lepší soupeř. "Začátek utkání jsme trošku zaspali, hned jsme dostali první gól. Ale pak se to zvedlo. Hráli jsme jako tým, zápas nakonec skončil dobře," hlásí Svoboda. Po utkání si mohli Češi mnout spokojeně ruce. "Všichni se zatím cítíme dobře. Hrajeme takticky, týmově. Je to super. Takhle musíme pokračovat," doplňuje.

Trenéři Varaďa, Augusta a Studnička zařadili Svobodu do formace k Martinu Nečasovi a Tomáši Kautovi, tohle trio si na ledě rozumí. "S klukama se mi s hraje výborně. Oba jsou kvalitní hokejisté, v klubech už nastoupili za dospělé. Jsem spokojený," potvrzuje. Výsledkem spolupráce byla dva jeho góly - Svoboda nejprve v deváté minutě smazal náskok Švýcarů, v čase 17:27 pak využil přesilovku pět na tři a zařídil vedení 3:1. "Při přesilovce mám za úkol stát před bránou, proti Švýcarům kluci stříleli a já v obou případech dorážel. Jsem rád, že mi to tam spadlo. A že jsme vyhráli." 

Po jasném vítězství 6:1 si hokejisté užili ovací tribun. Na hromadné rybičky zatím nedošlo, pustili se do nich pouze brankáři Škarek s Vomáčkou. Euforie každopádně roste, Češi si ji dnes chtějí znovu vychutnat proti Finům. Publikum bude zase na jejich straně. "Atmosféra je nádherná. Diváci fandí, jsme strašně rádi. Paráda!" libuje si Matyáš Svoboda. Jakmile slyší zmínku, kam sahají ambice letošního výběru, konkrétní metu nejmenuje. "Chceme se dostat co nejdál. Vyhrát každý zápas, postoupit ze skupiny. Uvidíme. Máme dobré mužstvo, věřím, že se nám to splní," doplňuje.

Velký podíl na povedeném vstupu do memoriálu Ivana Hlinky měli také čeští obránci. Až na výjimky nechybovali, dokázali podpořit ofenzivu, byli hodně aktivní. "Švýcaři na nás vletěli. My na to byli nachystaní, přesto jsme úvod trošku nezvládli. Ale pak se naše hra zlepšila, hokej jsme zjednodušili," povídá Jakub Galvas. Zadák Olomouce si připsal nahrávky na druhou a čtvrtou českou trefu. Za důležitý moment utkání považuje pětiminutovou přesilovku po faulu Tannera na Šaldu. "Dali jsme dva góly a soupeři odskočili. Což nás uklidnilo." Premiéru mají reprezentanti úspěšně za sebou. "První zápas je hrozně důležitý, nervozita tam byla. Ale s klukama jsme se povzbuzovali a napětí se snažili úplně vyloučit."

Jakub Galvas v nejcennějším dresu navazuje na tatínka Lukáše, který si zahrál i za reprezentaci dospělých. Obránce extraligového Třince kdysi nemohl okusit boje Hlinkova memoriálu, turnaj se v Břeclavi ještě nehrál, s osmnáctkou ale zažil mistrovství Evropy 1997 ve Znojmě a pak dva šampionáty dvacítek, přičemž v roce 1999 dělal Galvas starší kapitána. Nyní je v juniorském výběru syn Jakub, tatínek ho z tribuny sledoval při sobotní generálce proti Kanadě. "Na Švýcary přijet nemohl, měl v Třinci trénink. Ale určitě ještě do Břeclavi dorazí."

Někteří potomci z pověrčivosti nejsou rádi, pokud je osobně pozoruje jejich otec. Příkladem býval David Výborný. "Mně ale hrát před tátou nevadí. Naopak jsem rád, když mi po zápase poradí a řekne o chybách, které jsem udělal," reaguje Jakub. Možná není daleko doba, kdy nastoupí proti otci v ostrém zápase. "Pár slov jsme o tom prohodili. Zahrát si proti tátovi, to by byl určitě skvělý pocit. Nebo s ním v jednom týmu, to také. Uvidíme, jestli bude ještě v kariéře pokračovat, třeba by to mohlo vyjít - klidně i v jedné obranné dvojici. Bereme to sportovně, ale setkat se v jednom mužstvu chceme," potvrzuje.

Dřív býval tatínek vůči Jakubovi dost kritický, teď už prý tolik ne. "Jasně, chyby mi říká. Já si to uvědomuju, ale táta mě nechává, ať si na to přijdu sám. Spíš mě povzbuzuje." Stejně tak samozřejmě maminka. "Pro ni je to těžší, protože hokej hraje i můj mladší brácha. Někdy toho má plné zuby," usměje se. "Ale zvládá to s námi, snaží se nás podporovat," děkuje závěrem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz