Z Ameriky do Kladna. Dostanu větší šanci než v extralize, tuší Brízgala

Foto: Archiv Adama Brízgaly

Jeden zkušený gólman a vedle něj tři mladíci. Tak vypadá aktuální situace v letní přípravě kladenských Rytířů, ke kterým se naposledy připojil Adam Brízgala. Zakrátko dvacetiletý talent se vrátil do Česka po dvou letech v zámoří.

Plekanec Chance liga

Brízgala platil za velkou naději české brankářské školy, jenže sezona 2015/16 jeho vyhlídky notně zpomalila. Třikrát zraněné koleno ho připravilo téměř o celý ročník i možnou pozici na draftu NHL. Dal se ale dokupy a po sezoně zamířil do americké USHL.

„Hraje se tam neskutečný hokej. Je to o hodně rychlejší a hráči tam jsou neuvěřitelně vyspělí. První rok jsem si říkal „wow“. Jenom jsem koukal, jak to tam funguje,“ rozplývá se v rozhovoru pro klubový web Rytířů. „Pomohlo mi to ale i mimohokejově. Zlepšil jsem si angličtinu, osamostatnil jsem se... Změnilo mi to celý život.“

V Muskegonu chytal i za krajany Jáchymem Kondelíkem a Matějem Pekařem, poslední půlsezonu strávil v Brookings Blizzard, týmu z nižší NAHL. Letos na jaře se ale rozhodl zámořskou kapitolu uzavřít.

„Doufal jsem, že dostanu stipendium na univerzitu, což se mi nepovedlo. V juniorské lize bych byl už třetí rok, takže bych byl pořád na stejném levelu a byl bych tam jeden z nejstarších. A to jsem nechtěl. Chtěl jsem se posunout a přišlo mi, že zkusit si dospělý hokej zpátky v Česku by mohla být dobrá volba,“ vysvětluje.

Foto: Karel Málek, Juniorský hokej

Odchovanec Sparty se rozhodl pro Kladno. Lépe řečeno – zájem byl hlavně ze strany Rytířů. „Pan Jirátko mě sem hodně chtěl,“ zmiňuje Brízgala klubového trenéra brankářů. „Známe se dlouho, takže vím, jak se s ním pracuje, a on ví, jak pracovat se mnou.“ Radek Jirátko se už delší dobu pohybuje u mládežnických reprezentací, se svým novým svěřencem se znal třeba z Hlinkova memoriálu 2015. „Vždycky mi hodně pomáhal. Byl to jeden z hlavních důvodů, proč jsem sem chtěl,“ pokračuje talentovaný gólman.

Současně doufá, že WSM Liga by pro jeho rozvoj mohla být ideální. „Věřím, že dostanu větší šanci, než bych dostal někde v extralize. Tím, že je to první působiště, kde budu hrát dospělý hokej, věřím, že je pro mě lepší se rozchytat tady a až pak uvažovat o nějakých vyšších soutěžích,“ tvrdí nová akvizice.

Startovací pozici má poměrně jasně danou. V Kladně zůstává Lukáš Cikánek, který loňskou sezonu (úspěšně) dochytal – za celé play off a následnou baráž chyběl v brance jen na nájezdy jednoho zápasu. Na stejné úrovni jako Brízgala je aktuálně David Stahl. A čtvrtým do party, který se chystá s A-týmem, je brankář juniorky Petr Jiroušek.

„Zatím je tu všechno super. Je tu tým plný mladých kluků, takže jsme si sedli. Tréninky jsou hodně těžké, ale to je přesně to, co potřebujeme,“ hlásí Brízgala. „Kokurenční“ boj v brankovišti zatím ještě neřeší, to má svůj čas. „Kamarádsky si myslím, že jsme si sedli v pohodě,“ ujišťuje.

Foto: Jiří Kalla, rytirikladno.cz

Podobně jako další kluby, i Rytíři v létě zařazují tréninky na ledě. Brízgalovi náladu rozhodně zvednou. „Je super, že jsme pořád v tempu a úplně si neodvykneme. Hrozně moc nám to pomůže dostat se do toho zpátky. Jakmile měsíc nejsi na ledě, tak je to znát. Nohy nepracují tak, jak by měly,“ popisuje častá úskalí z pohledu gólmanů, kteří to berou možná trochu jinak než hráči v poli.

Zatím největším úspěchem Adama Brízgaly je bronz z prosincového World Junior A Challenge v Kanadě s českou devatenáctkou (a jak jinak – i tam s ním byl Radek Jirátko). Zachytal si rovněž za dvacítku. Mládežnickou kariéru teď má ale definitivně za sebou a zakrátko vstoupí do té dospělácké. Tedy samozřejmě až zdárně protrpí letní přípravu.

„Je to nepříjemné asi pro každého hráče. Je to ale součást hokeje a každý si tím musí projít. Asi všichni víme, že je to důležité, takže musíme zatnout zuby a nějak to odmakat,“ dodává.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz