Sezona UK Hockey Prague: Těžký start i skalpy favoritů. Tým šel nahoru

Foto: univerzitnihokej.cz

UK Hockey Prague má za sebou premiérovou sezonu v Univerzitní lize ledního hokeje – jeho hráči reprezentovali svou alma mater Univerzitu Karlovu a během studia pokračovali ve sportu jen z čisté lásky k hokeji. Jak probíhal první ročník týmu s iniciály UK na dresech?

Aplikace Tipsport extraligy

Do prvního ročníku nově sestavený tým studentů Univerzity Karlovy UK Hockey Prague nevstoupil vůbec dobře. První čtyři utkání skončila porážkou nezkušeného týmu. Na hře mužstva byla vidět malá sehranost a také jistá nezkušenost s univerzitním hokejem, který charakterizuje vysoká rychlost a také menší taktická svázanost, takže se hraje hokej nahoru-dolů.

První úspěch přišel až v 5. kole, na které UK navázalo hned dalším vítězstvím. Od té doby šly výkony nahoru a tým se vyšplhal tabulkou z poslední pozice až na 5. místo. Kvůli nedohranému poslednímu kolu a horším vzájemným utkáním s týmem HC Univerzita Palackého v Olomouci ukončilo mužstvo UK Hockey Prague svůj premiérový ročník na 6. pozici. Tým trenéra Aleše Hybnera však ušel dlouhou cestu od prvního try-outu až k poslednímu utkání. A cesta vedla vzhůru.

Pozitiva sezony

Vzestupná tendence výkonů. Začátek ročníku byl špatný. V průběhu ročníku ale tým UK dokázal porazit, až na Engineers, všechny své soupeře alespoň jednou. Mezi nejcennější triumfy patří skalp HC Masaryk University na samostatné nájezdy a jistě i první vysoké vítězství 8:1 nad Akademiky Plzeň. Svůj potenciál do příštího roku ukázal mladý tým v televizním utkání proti suverénovi soutěže Engineers Prague, ve kterém po velmi dobrém výkonu podlehli 1:2. Ale UK nebylo daleko od překvapivého vítězství. V druhé polovině sezóny měl tým UK druhé nejlepší skóre poměru vstřelených a obdržených branek.

Mladý tým. UK Hockey Prague disponovalo druhým nejmladším týmem v ULLH s věkovým průměrem 21,75 let. Je tedy pravděpodobné, že jádro týmu zůstane pohromadě delší dobu a mužstvo bude moci těžit ze zkušeností starších hráčů, jako tomu bylo například u pražského rivala nebo HC Masaryk University.

Týmový výkony. Když se týmu nedařilo, samotní hráči hledali cestu, jak najít cestu k vítězství. Porážky tým nerozložily, ale naopak semkly. V týmu mimo dvou hráčů z druhé ligy Daniela Arnošta a Dominika Havelky, byla tabulka produktivity velmi vyrovnaná. Šest hráčů se dostalo přes desetibodovou hranici a útok byl velmi dobře podporován i obranou. A do statistik se bodově zapsalo 28 z 29 hráčů.

Studijní výsledky. Velkým pozitivem pro univerzitní tým jsou studijní výsledky hráčů. Všech dvacet osm hráčů, kteří nastoupili do ULLH v roce 2020 splnilo úspěšně zimní semestr na vysoké škole. Padesát procent z nich splnilo všechny předměty, a mohli se tak plně soustředit na druhou polovinu soutěže. A to jsou mezi hráči i studenti Právnické, Lékařské nebo Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Negativa sezony

Nezkušenost. Na výkonech v úvodu sezony se podepsala nezkušenost mladých hráčů v sestavě UK Hockey Prague. Hned 16 hráčů týmu je narozeno až po olympijském triumfu české reprezentace v Naganu. A soupeření se staršími a fyzicky vyspělejšími soupeři bylo pro některé hráče náročné.

Nižší počet tréninkových jednotek. Oproti konkurenčním týmům, které trénují dvakrát, třikrát týdně. Tým UK absolvoval týdně jednu až dvě tréninkové jednotky, a to je v boji s ostatními týmy limituje. Během takto malého počtu tréninků se složitěji nacvičují systémové věci. I to byl jedním z důvodů, proč byly výsledky UK na začátku ročníku za očekáváním.

Dlouhodobá zranění. Týmu celou polovinu ročníku chyběl kapitán Michael Klinger, který si v utkání s Masaryčkou poškodil vazy v koleni. Mimo kapitána chyběl kvůli zranění chodidla v šesti utkáních i šikovný útočník Filip Čmejla a urostlý obránce Jakub Mečíř, který stihl před zraněním achillovy šlachy pouhá tři utkání a v obranných řadách byla jeho absence znát.

Hráči sezony

Útočník – Aleš Hyršl
Zkušený útočník, který neúnavně dřel v každém utkání. Hyršl byl hnacím motorem první útočné formace, která těžila z jeho rychlosti a důrazu v osobních soubojích. Nejpovedenějším utkáním této sezony bylo pro Hyršla České derby v Ostravě, ve kterém se blýskl čtyřmi body. Rozhodl tak o důležitém vítězství, které odlepilo tým UK od spodních pater tabulky a dodalo všem hráčům sebedůvěru. Navíc po zraněném kapitánovi převzal „céčko“, této role se zhostil důstojně a byl tím správným lídrem.

Obránce – Martin Dlabola
Martin Dlabola je nováčkem v univerzitním hokeji. Do týmu se připojil po přestupu z krajské soutěže mužů a ihned se zařadil mezi tahouny mužstva. Jeho výkony rostly zápas od zápasu a v druhé polovině sezony dokázal pravidelně bodovat. Dlabola je útočně laděný obránce, ale práce v obraném pásmu je v jeho podání velice efektivní. Nevyniká tvrdými hity, ale svou šikovností odebírá soupeřům kotouč a okamžitě míří do útoku. Dlabola byl dirigentem přesilovkových her a zapsal v nich nejvíce bodů ze všech hráčů v týmu. Nejmladší obránce v týmu byl velkým překvapením této sezony.

Brankář – Kristian Novák
Mezi brankáři statistikami i výkony vyčníval tento vzrůstem neveliký maskovaný muž. Kristian Novák dokázal zastavit 93,06 % střel soupeřů a s průměrem 2,31 branek patřil mezi nejlepší brankáře celé soutěže. Novák držel v každém utkání, do kterého nastoupil, šance svého týmu na vítězství velmi vysoko i přesto, že na něj mířil druhý nejvyšší počet střel mezi brankáři celé ligy.

Statistiky

Nejproduktivnější hráč: Daniel Arnošt (6+10)

Nejproduktivnější obránce: Dominik Havelka (6+7)

Nejlepší střelec: Milan Piovarči (7 branek)

Nejlepší nahravač: Daniel Arnošt (10 asistencí)

Nejtrestanější hráč: Marek Karoch (62 trestných minut)

Průměr obdržených branek na utkání: Kristián Novák 2,31; Jan Hamalčík 5,08; Daniel Med

Procentální úspěšnost zásahů: Kristián Novák 93,06; Jan Hamalčík 87,05; Daniel Med 100%

Foto: univerzitnihokej.cz

Foto: univerzitnihokej.cz

Foto: Karel Švec, Český hokej

Foto: univerzitnihokej.cz

Foto: univerzitnihokej.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz