Sedmnáctka jde na Švýcary. Můžeme konkurovat všem, hlásí Ryšavý

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

16. července 2019, 12:12

Kateřina Kundertová

Martin Ryšavý patřil k oporám přerovského dorostu a neztratil se ani v juniorce. Po letní přípravě u áčka Zubrů ale zamíří do Vítkovic, kde má jistotu nejvyšší soutěže. Ještě předtím si střihne první zápasovou reprezentační akci se sedmnáctkou, která míří k trojzápasu do Švýcarska.

Chance liga na Hokejka TV

Martine, jak se seběhl váš přesun z Přerova do Vítkovic?
Sháněl jsem něco, abych hrál v extralize juniorů. Nechtěl jsem čekat, jak se vyvrbí v Přerově celá ta situace, která tam je. Chtěl jsem zůstat poblíž Moravy a domova, abych to neměl přes celou republiku. Vítkovice mi vyšly ve všem nejvíce vstříc a nabídly mi nejlepší podmínky.

Je pro vás velká výzva prosadit se ve větším klubu?
Pro mě už je jenom přesun do jiného klubu obrovská výzva. Nechci se podceňovat ani být na hrušce. Půjdu tam s tím, že si to musím uhrát sám a nikdo jiný to za mě neudělá. Myslím, že mám na to, abych si to uhrál. Pan trenér Trličík mi řekl, že začnu s juniorkou a dál to bude podle toho, jak budu hrát. Když to nebude ono, tak půjdu do dorostu.

Trávil jste suchou přípravu už s Riderou?
Letní přípravu jsem měl v A-týmu v Přerově, protože jsem měl ještě ze sezony nějaké resty ve škole a nechtěl jsem si je tahat do prázdnin. Domluvil jsem se s Vítkovicemi, jestli si můžu udělat přípravu v přerovském áčku, neměly s tím žádný problém. V Přerově mi vyhověli, mohl jsem s nimi trénovat, za což jim hodně děkuju.

„Máme kvalitní mužstvo, které může konkurovat všem na mezinárodní scéně.“

Jak moc vás potěšila nominace na reprezentační akci sedmnáctky, díky které si po létě zkrátíte čekání na vypuknutí ostrých duelů?
Je to pro mě radost být tu se spoluhráči a v takovém týmu. Na led už jsem se těšil hodně. Měl jsem sice léto zpestřené inline hokejem, ale to je jiný sport, takže jsem rád, že už to začalo. Moc mě těší, že jsem v reprezentaci, ale nemůžu být spokojený, musím jít pořád pokorně. Musím makat, abych byl i na dalších akcích.

Jak se vám jeví tým?
Myslím, že máme kvalitní mužstvo, které může konkurovat všem týmům na mezinárodní scéně. Navíc máme skvělou partu, takže jsem osobně spokojený.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Na čem budete stavět?
Musíme poslouchat pokyny trenérů a dát do zápasu všechno. Hlavně hrát bojovně, protože to hraje velkou roli. Každý do zápasu musí dát to svoje, protože každý máme něco jiného. Když to splníme, můžeme v klidu konkurovat ostatním týmům.

Proti Švýcarům jste hrál minulou sezonu za šestnáctku. Budete čerpat ze zkušeností, které jste nabral?
V Sokolově to bylo takové nijaké. Viděli jsme se tam vůbec poprvé. První zápas jsme vyhráli, ale ty další dva jsme nezvládli. Víme, co od nich čekat, ale budou zase o krok dále, protože už to bude skoro rok, co jsme je neviděli. Nemůžeme čekat úplně stejný výkon.

„V porovnání s top týmy jsou o něco slabší, ale nesmíme je podcenit.“

Co v těch loňských duelech chybělo k výhrám?
První zápas jsme hráli dobře, ale v dalších dvou jsme nezvládli nějaké momenty. Úplně přesně si to nepamatuju, ale vím, že jsme udělali pár chyb, ve kterých jsme je pustili do zápasu. Nebylo to od nás úplně ono. Ještě jsme neměli žádné zkušenosti, ale například po turnaji v Rusku víme, co od takových soupeřů můžeme očekávat.

Pro jaký výsledek tedy jedete do Romanshornu?
Všichni, co tu jsme, chceme vyhrát všechny tři zápasy. Bylo by to krásné a uděláme pro to všichni všechno.

Jací budou Švýcaři?
Minulý rok byli dost brusliví a docela šikovní. V porovnání s top týmy, jako jsou Rusko nebo Švédsko, jsou o něco slabší. Nesmíme je ale podcenit, budou určitě kvalitní tým. Musíme dodržovat, co nám budou říkat trenéři, a být vnímaví k detailům, které nám řeknou. Když budeme hrát naši hru a plnit si všechny povinnosti, můžeme Švýcary v klidu porazit.

„Challenge v Kanadě je můj největší cíl!“

Jak velkou roli bude hrát, že jedete na půdu soupeře?
My jsme byli loni taky doma a oni nás dvakrát porazili. Teď přijedeme my, takže je taky můžeme porazit, i když oni se tam asi budou cítit lépe. Budou tam mít fanoušky, ale to nás nesmí rozhodit.

Vrcholem sezony bude neoficiální mistrovství světa v Kanadě. Upínáte se k němu?
Challenge v Kanadě je můj největší cíl v téhle sezoně. Udělám všechno pro to, abych byl v týmu, který tam pojede. Musím být prospěšný týmu, nedělat blbosti mimo led, plnit pokyny trenérů, dát do hry trochu svého a makat.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz