Pocta pro Nedomanského. Bude druhým Čechem v prestižní hokejové Síni slávy

Foto: sportky.zoznam.sk

Patří k nejlepším hokejistům české historie, brzy se Václav Nedomanský dočká mimořádné pocty. Bývalý vynikající útočník a mistr světa 1972 bude na podzim uveden do hokejové Síně slávy v Torontu. Spolu s ním vstoupí do Hockey Hall of Fame (HOF) také Guy Carbonneau, Sergej Zubov, hokejistka Hayley Wickenheiserová, mezi budovateli pak generální manažer Pittsburghu Jim Rutherford a univerzitní trenér Jerry York.

HokejkaTV

Noví členové se o přijetí dozvěděli po schvalovacím procesu v HOF, který má na starost 18 členů komise, jména šesti vybraných osobností byla zveřejněna dnes. Je mezi nimi i Václav Nedomanský – jeden z nejlepších útočníků naší hokejové historie, který před lety utekl z komunistického Československa a navzdory vyššímu věku se dokázal výrazně prosadit v NHL.

Rodák z Hodonína byl dlouhé roky elitním střelcem Slovanu Bratislava. Ve federální lize sehrál 419 utkání a zaznamenal 369 gólů, v letech 1965-74 nastoupil k 220 mezistátním duelům, přičemž si připsal vynikajících 163 branek. Mistr světa 1972 má doma stříbro z olympiády v Grenoblu a bronz z dalších her v Sapporu, z osmi světových šampionátů se vrátil pokaždé z medailí.

Když v roce 1974 dokončil vysokou školu, požádal o odklad vojenské služby a následně emigroval. Nedomanský se společně s Richardem Fardou vydali do Švýcarska, odkud zamířili do zámořské World Hockey Association (WHA). Oba podepsali smlouvy s Toronto Toros, Nedomanský později hrál za Birmingham Bulls, načež v průběhu sezony 1977-78 přešel do Detroit Red Wings a coby třiatřicetiletý matador začal válet NHL.

V nejslavnější lize planety nakonec vydržel do ročníku 1982-83, v poslední sezoně kariéry dával góly také za New York Rangers a St. Louis Blues. V NHL sehrál legendární "Big Ned" celkem 421 utkání, vstřelil 122 branek a přidal 156 asistencí. Prvním Čechem v soutěži sice nebyl, tuhle metu (byť jen ve třech zápasech ročníku 1969-70) pokořil Jaroslav Jiřík. Ale Nedomanský se v NHL výrazně prosadil a přispěl k tomu, že se soutěž postupně víc a víc otevírala Evropanům.

Foto: nhl.com

Nedomanský zůstal hokeji věrný i po ukončení kariéry. Nejprve se dal na dráhu trenéra v německém Schwenningenu a rakouském Innsbrucku, poté roky působil jako evropský skaut Los Angeles a Nashvillu. Po vstupu Vegas Golden Knights do NHL působil v organizaci jako jeden ze skautů, kteří mají na starost hru soupeřů. Chlapík, po němž je pojmenován hodonínský zimní stadion, byl svého času členem realizačního týmu slovenské reprezentace, na Světovém poháru 2016 působil ve štábu Týmu Evropy.

Václav Nedomanský, který 14. března oslavil 75. narozeniny,  bude 12. listopadu uveden do Síně slávy v Torontu jako druhý Čech po brankáři Dominiku Haškovi (vstoupil v roce 2014). Stejné ocenění čeká také na vynikajícího ruského obránce Sergeje Zubova, do HOF vstoupí někdejší útočník Guy Carbonneau, patrně nejlepší hokejistka všech dob Hayley Wickenheiserová, mezi budovateli pak zkušený manažer Jim Rutherford a dlouholetý univerzitní kouč Jerry York.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz