Hokej v číslech: Sparta válí. I díky Davidu Tomáškovi

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

32 bodů a první místo Tipsport extraligy. Hokejisté Sparty v novém ročníku válí: vyhráli deset z posledních jedenácti utkání. Lví podíl na tom má nová posila Pražanů David Tomášek. Třiadvacetiletý útočník nastoupil do deseti z nich a ihned se stal klíčovým hráčem mužstva.

HokejkaSHOPvanoce

Válel už ve finské lize, považované za jednu z nejlepších v Evropě. V dresu Jyväskyly začal fantasticky i letošní ročník – v sedmi zápasech nasbíral šest bodů. Pak ale nečekaně rozvázal smlouvu a musel si hledat nové angažmá.

Zvolil Spartu a určitě nelituje. Třiadvacetiletý odchovanec pražského klubu má za sebou deset utkání ve staronovém dresu a nezpochybnitelně se podílí na tom, že Pražané vystoupali na čelo extraligy.

S týmem zažil pouhou jedinou porážku (v úterý s Libercem), jinak mohl pokaždé slavit. A daří se mu i individuálně – na kontě už má čtyři góly a dvě asistence. A to přitom jeho práce spočívá především v defenzivní hře.

Co dělá z Davida Tomáška hokejistu, kterého stojí za to sledovat?

Obranný dříč

Ačkoli to statistiky na první pohled tolik nenaznačují, hra Davida Tomáška spočívá zatím hlavně v obranné činnosti. Bývalý pardubický útočník odehrál v deseti utkáních v průměru 16 minut a 20 sekund za zápas – je tak třetím nejvytěžovanějším útočníkem týmu –, z toho 12 minut a 39 sekund při hře 5 na 5.

A právě na tuto nejčastěji herní činnost se podíváme jako první. Na úvod je potřeba zmínit, že Tomášek patří k jedněm z nejčastěji bránících hráčů extraligy.

Ze všech vhazování, do kterých nastoupil, jich (pomineme-li ty ve středním pásmu) bylo pouze 41,12 % v útočném pásmu. To je mezi 256 hráči, kteří odehráli alespoň 100 minut, 24. nejnižší hodnota.

Pokročilé statistiky nám ukazují, že i při tak nízkém zapojení do útočné činnosti Sparta s ním na ledě svého soupeře jasně přehrává. Signalizují to 57,32% podíl v Corsi, nejlepší v týmu, 67,01% podíl střeleckých pokusů z prostoru slotu, třetí v celé extralize, i 57,14% gólový poměr.

Stojí přitom za zmínku, že na rozdíl od některých svých spoluhráčů se nemůže spolehnout na přehnanou dávku štěstí – 101,45 % vysoký součet úspěšností se pohybuje okolo normálu.

Tomášek je od prvního utkání jistým oblíbencem každého fanouška defenzivních hráčů. Vždyť Pražané se s ním na ledě pohybují v první padesátce hokejistů v počtu inkasovaných střeleckých pokusů ze slotu, střel na branek ze slotu i gólů za 60 minut hry 5 na 5.

Že vyniká mezi svými spoluhráči, je pak patrno, podíváme-li se na rozdíly v inkasovaných střeleckých pokusech a střelách, když je na ledě a když není. Sparta s ním na ledové ploše čelí o 5,35 méně střeleckým pokusům a o 4,12 střeleckým pokusům ze slotu, inkasuje pak v průměru za 60 minut o 1,09 méně branek.

Tím však výčet Tomáškových defenzivních úspěchů nekončí. Důležitou součástí každého obranného systému je schopnost vyvést puk z vlastního pásma – a rodák z hlavního města si v ní vede výtečně.

Tomášek se průměrně za 60 minut hry 5 na 5 pokusí vyvést puk z obranné třetiny 21,65krát. To je 16. nejlepší hodnota v celé extralize. Z toho ve 20,68 případech se mu to úspěšně podaří – tím se posouvá na skvělou pátou příčku.

9,62 těchto kontrolovaných výstupů provede zavezením, tedy za situace, kdy má puk plně pod kontrolou a může s ním dále hrát, 10,58krát se jedná o výstup pomocí přihrávky. V těchto dvou statistikách je nejlepší v dresu Sparty a 10., respektive 11. v rámci celé extraligy.

Střelec? Spíše efektivní nahrávač

Nominant do kádru reprezentace pro blížící se turnaj Karjala ale není jednostranným hráčem. Na kontě má čtyři branky a dvě asistence, pravidelně pak nastupuje v přesilovkách.

Jeho základní ofenzivní statistiky nenajdete na úplné špici tabulek – jakkoli 7,22 střeleckých pokusů z prostoru slotu a 49. místo v nabouchané konkurenci či 4,81 střel na branku ze slotu a z toho plynoucí 44. pozice rozhodně nejsou špatnými výsledky.

Když se však podíváme pod povrch na některé méně konvenční čísla, uvidíme, že Tomášek je důležitou součástí sparťanského útoku. Pražané s ním drží puk 57,38 % času hry 5 na 5 (lepší hodnotou se mohou pyšnit jen dva hráči včetně lídra Jaromíra Jágra) a díky jeho 58,65% úspěšnosti na vhazování (23. nejlepší) získávají velmi často kotouč na své hole.

187 centimetrů vysoký forvard však především vyniká v jedné oblasti – přihrávkách. S 10,58 nahrávkami na střelecké pokusy za 60 minut hry 5 na 5 mu patří šesté místo v extralize, když zmenšíme filtr na přihrávky na střelecké pokusy ze slotu, dostáváme se na číslo 6,25, které znamená celkovou první příčku!

Obdobná situace panuje i u dalších typů pasů. U těch křižných na všechny střelecké pokusy a na ty ze slotu je Tomášek shodně 13. nejlepším hráčem, se 4,33 přihrávkami na střelecké pokusy z první se znovu vyšvihuje na čtvrtou pozici.

Ani to ovšem z bohatého výčtu Tomáškových statistik není vše. Nemůžeme nezmínit, že sparťanský útočník se řadí mezi nejlepší hráče v další důležité herní činnosti, totiž schopnosti zavážet puky do útočné třetiny. Z celé soutěže je s 18,28 vstupy do útočné třetiny 18. nejlepší, s 16,35 úspěšnými pokusy mu patří dokonce 11. místo.

Sečteno podtrženo

Co dodat na závěr? Nejenže David Tomášek má pod trenérem Uwem Kruppem na starost defenzivní činnosti, v níž patří mezi nejlepší extraligové hráče, ale výrazně přispívá i do ofenzivy. V 10 utkáních tak jednoznačně dokazuje, že v něm Sparta má jednu ze svých nejdůležitějších opor.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz