Hokej v číslech: Sedm statečných. V čem vynikají extraligoví olympionici?

Foto: hc-vitkovice.cz, hc-kometa.cz, hcskoda.cz, mountfieldhk.cz, piratichomutov.cz

Do boje! Hlavní trenér národního týmu Josef Jandač do nominace pro Zimní olympijské hry v Jižní Koreji zařadil sedmičku hráčů z Tipsport extraligy. Jde o zkušené borce, kteří však neztrácejí elán a mezi tuzemskou elitou patří k tomu nejlepšímu. V čem sedm statečných pro bitvu pod pěti olympijskými kruhy vynikají? Na to odpoví další díl rubriky Hokej v číslech!

Plekanec Chance liga

Patrik Bartošák (brankář, HC Vítkovice Ridera)

Patrik Bartošák patří v Tipsport extralize k tomu nejlepšímu, co post brankáře nabízí. Po 38 duelech si drží parádní úspěšnost zákroků 93,43 %, lepší už je jen královéhradecký Patrik Rybár s 93,68 %. Průměrně inkasuje jen 2,02 branek na zápas, v tomto ohledu je třetí nejlepší (viz ZDE). Po Branislavu Konrádovi, Liboru Kašíkovi a Miroslavu Svobodovi je pak s 2253 minuty čtvrtým nejvytěžovanějším gólmanem soutěže. Dohromady Bartošák zlikvidoval 1081 střel, větší práci měl doposud jen Kašík s 1168 zákroky. Zapomenout by se také nemělo na kolonku s počtem vítězství, těch má Bartošák 24, jen o tři méně než vedoucí Svoboda z Plzně. 

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Ondřej Němec (obránce, HC Kometa Brno)

Z pohledu kanadských bodů už zažil Ondřej Němec dost lepších sezon. V aktuálním ročníku během 31 zápasů nasbíral osm bodů (4+4). Se čtyřmi góly je nejlepším střelcem Komety mezi obránci. Všechny své branky dal v rovnovážném stavu hráčů na ledě, stejně jako dalších pět zadáků v soutěži. Od této šestice se v pátek odpoutal Vítkovický Marek Hrbas, který se v této herní situaci trefil už pětkrát (viz ZDE). Mistr světa z roku 2010 je také velmi platný v oslabení. Soupeř se v přepočtu na 60 minut dostane při oslabení Komety jen k 81,76 střeleckým pokusům (střely na branku, mimo ni a zblokované střely). V této statistice patří Němec k těm nejlepším (viz ZDE).

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

Martin Erat (útočník, HC Kometa Brno)

V minulém ročníku kvůli zranění odehrál Martin Erat jen 39 zápasů, v nichž zaznamenal 36 bodů. Nyní má kapitán olympijského výběru za sebou 41 duelů a na kontě 42 bodů (11+31). Jednoznačně je nejlépe bodujícím hráčem Komety, druhý Jakub Krejčík má o 13 bodů méně. Pro brněnský tým je bývalý útočník Nashvillu, Washingtonu či Arizony platný zejména v přesilových hrách, zaznamenal v nich hned polovinu svých celkových bodů, tedy 21 (7+14). V měřítku celé extraligy má více bodů nasbíraných v početních výhodách už jen plzeňský Milan Gulaš

Foto: Michal Eger, hc-kometa.cz

Milan Gulaš (útočník, HC Škoda Plzeň)

Milan Gulaš prožívá fantastickou sezonu. Zatím zapsal 53 bodů (19+34) a jen dva body mu chybí na vyrovnání svého osobního maxima ze sezony 2012/13, kdy rovněž v dresu Plzně nasbíral 55 bodů. Rodák z Českých Budějovic táhne produktivitu celé soutěže, celkem 26 bodů z celkových 53 získal v početních výhodách, a jak už bylo zmíněno výše, je v tom nejlepší v celé extralize. Ale Gulaš neřádí jen v přesilovkách, vždyť 15 ze svých 19 branek dal v rovnovážném stavu hráčů na ledě. Gulašovi pak patří ještě jeden primát – na branku soupeřů vyslal už 157 střel. Nikdo v extralize jich nemá víc. 

Foto: hcskoda.cz

Tomáš Mertl (útočník, HC Škoda Plzeň)

Stejně jako Gulaš, tak i Tomáše Mertla dělí dva body od svého bodového maxima. Momentálně má v kolonce nasbíraných bodů 48 bodů, v ročníku 2014/15 zapsal v dresu Hradce Králové 50 bodů. Mertl po boku svého kolegy z útoku, Milana Gulaše, řádí. V produktivitě celé soutěže je za ním na druhém místě. S třineckým Martinem Růžičkou se předhání v závodu o korunu krále střelce. Aktuálně s 25 zásahy o jednu branku vede. Dvanáct z nich obstaral v přesilovce, sedm jeho gólů pak bylo vítězných (nejvíc v TELH). Co v podání Mertla ale udivuje nejvíc, je jeho procentuální úspěšnost střelby, která je na 28,74 %! Na 25 tref mu stačilo jen 87 střel na branku. Jako centr je cenný také na bodu pro vhazování. Doposud vyhrál 53,69 % všech buly. 

Tomáš Mertl.

Tomáš Mertl. | Foto: Milan Podpera, hcskoda.cz

Petr Koukal (útočník, Mountfield HK)

Sázka na Petra Koukala se Hradci Králové zatím vyplácí. Účastník pěti mistrovství světa je v Mountfieldu nejvytěžovanějším ze všech útočníků. V průměru na utkání odehraje 18 minut a 49 vteřin. Navíc patří k nejlepším hokejistům (s minimálně 400 odehranými minutami) v soutěži, co se týká podílu gólů pro tým ze všech branek, které padly při rovnovážném počtu, když byl na ledě. V kolonce této statistiky svítí Koukalovi 73 %. Byl u 27 vstřelených gólů Východočechů a jen u 10 inkasovaných. Lepší jsou jen čtyři hráči (viz ZDE). Sám se gólem či asistencí podepsal dohromady k 30 trefám Hradce, lepší jsou jen Rudolf Červený (32 bodů) a Jaroslav Bednář (33 bodů).

Michal Vondrka (útočník, Piráti Chomutov)

Nejlepší hráč minulého ročníku Tipsport extraligy letos na svém tempu nijak neubírá. Po 41 zápasech má na svém kontě 35 bodů za 17 branek a 18 asistencí. Produktivitu Chomutova vede o 11 bodů. Společně s Tomášem Mertlem je druhým nejčasněji nasazovaným útočníkem v celé extralize. Oba shodně odehrají 21 minut a 48 vteřin na utkání. Michal Vondrka pak patří mezi osmičku hráčů, kterým se v nynějším ročníku povedlo dát během oslabení dva góly (viz ZDE). Hrozbou je ale také v přesilové hře. Pokud jde soupeř na trestnou lavici, nejvíc by si měl dávat pozor právě na Vondrku. Ten v početní výhodě zaznamenal 12 bodů, druhý Vladimír Růžička sedm.

Foto: piratichomutov.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz