Hokej v číslech: Bratři v triku. Srovnání Robina a Martina Hanzlových

Foto: hcverva.cz

Vídat v Litvínově dres se jmenovkou Hanzl si už většina z nás dávno zvykla, od začátku nynější sezony však v šatně Vervy přibyl další Hanzl. Ke staršímu a ostřílenějšímu Robinovi se přidal jeho mladší bratr Martin. Robin už si v extralize udělal jméno, jeho o pět let mladší sourozenec je na dobré cestě, aby ho v tom následoval. Díky rozšířeným statistikám jsme se proto v dalším díle rubriky Hokej v číslech rozhodli oba bratry Hanzlovi v různých ohledech srovnat.

HokejkaSHOPvanoce

Oba bratři jsou aktuálně v kanadském bodování týmu Litvínova vedle sebe. Robin je s 21 body (6+15) na třetím místě, Martin s 15 (10+5) na čtvrtém. Na první pohled by se mohlo zdát, že rozdíl mezi oběma je jasný – jeden rád tvoří, druhý zakončuje. Ve skutečnosti je to však trochu jinak. Počet střel hovoří pro Robina, ten během 35 utkání vypálil na soupeřovu klec celkem 95 střel, Martin za 34 duelů 64 (viz ZDE).

Mladší z bratrů by měl jistě ran víc, kdyby hrál tolik, co Robin. Ten odehrál dohromady 640 minut a 26 vteřin, Martin „jen“ 465 minut a šest vteřin. Průměrně (TOI/GP) stráví Robin v utkání na ledě o 4 minuty a 37 vteřin více než jeho bratr. Nejlepším ukazatelem tak je statistika přepočtených střel na 60 minut (S/60). Robin má hodnotu 9,09, Martin 8,26. Ze statistik tak vyplývá jedna věc, a to, že Martin je v zakončení nebezpečnější. Jeho úspěšnost střelby činí 20 % (třetí nejlepší v týmu), Robin v je v tomto ohledu na pouhých 9 %.

Robin stráví průměrně na ledě téměř o pět minut více než Martin, svůj čas však řečí bodů využívají skoro stejně.

 

Zajímavostí je také to, že Martin ve své první sezoně možná překoná střelecké maximum svého bratra, které ze základní části sezony 2012/13 činí 13 gólů. Ukazatel, jenž znázorňuje, kolik by dal konkrétní hráč branek (OPT-G), pokud by pokračoval ve stejném tempu, v případě Martina Hanzla ukazuje 14 tref.

V čem jsou oba bratři prakticky nastejno, je přepočet bodů na šedesát minut (P/60). Jinými slovy, jak řečí bodů využívají svůj čas na ledě. Robin je v tomto ohledu na čísle 1,97, Martin je jen o tři setiny horší (viz ZDE). Ve stejné statistice jsou na tom podobně i v přesilových hrách. Robin v nich odehrál už 101 minut a čtyři vteřin, zatímco Martin 66 minut a 43 vteřin, svého času během početních výhod ale využívají podobně – Robin 4,75, Martin 4,70 (viz ZDE).

Martin má daleko účinnější střelbu. Celkem 20 % všech jeho ran skončí gólem, u Robina se jedná jen o 9 %.

V čem je mezi oběma bratry, kteří od začátku sezony hrají ve stejném útoku, největší rozdíl, je počet odehraných minut v oslabení. Robin v nich plní důležitou roli, odehrál v nich celkem 85 minut a 54 vteřin. Velkou roli v tom mimo jiné hraje i jeho pozice centra, který nejlépe z týmu zvládá vhazování (dosud vyhrál 60,33 % všech buly). Martin se v oslabení za celou sezonu objevil jen v pěti minutách a 27 vteřinách (viz ZDE).  

Bratři Hanzlovi už v této sezoně ukázali, že po svém boku dokáží hrát parádní hokej. Neztratí se však ani bez sebe. Robin poslední dva zápasy kvůli zranění neodehrál a Martin na „jeho“ postu centra dokázal naposledy rozhodnout duel se Spartou.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz