Vychovávat hráče, ale taky uspět v Chance lize. Chceme play off, zní z Frýdku

Foto: Daniel Ježek

Nový ročník Chance ligy odstartuje v sobotu, Frýdek-Místek hlásí plnou připravenost. Partnerský tým extraligových Ocelářů vstoupí do své třetí sezony od postupu z druhé ligy, Rysi po loňském výpadku budou chtít postoupit do play off. A taky vychovávat hráče pro extraligový Třinec.

Plekanec Chance liga

Rysi mají několik cílů. „Chtěli bychom navázat na loňskou sezonu, která z naší strany byla úspěšná. Podařilo se nám doplnit hlavní tým Třince o několik nadějných hráčů, kterým vyšel závěr sezony a v play off byli tahouny Ocelářů. Z toho jsme měli neskutečnou radost. Tohle je náš cíl i pro nadcházející sezonu,“ říká hlavní trenér Frýdku-Místku Jiří Juřík.

Slezané ale nebudou koncentrovat všechny své síly jen na výchovu hráčů pro extraligový Třinec, Frýdek chce v letošním ročníku do play off. „Chceme obstát v tabulce, což se nám loni nepovedlo a letos to chceme změnit. Máme velké přání se dostat do play off, to je hlavní cíl pro tuhle sezonu,“ pokračuje kouč Frýdku.

Frýdečtí v přípravě na nový ročník sehráli celkem sedm zápasů s bilancí pěti vítězství a dvou porážek. „Celkově to hodnotíme pozitivně. Na druhou stranu ale víme, v čem nás tlačí bota a na kterých věcech ještě máme co zlepšovat. Největším nedostatkem je zakončení, v tomhle bychom potřebovali hodně přidat. Máme co dohánět i v některých taktických věcech. Mladí hráči se mají co učit ohledně čtení hry a taktiky osobních soubojů od těch starších, tento proces chceme mít co nejrychlejší,“ pokračuje Juřík.

>> PREVIEW: Zdravý Martynek a zvučné posily = Frýdek v play off?

Frýdek-Místek vstoupí do sezony s hodně mladým týmem, vedení slezského celku ale dokázalo tým vhodně doplnit zkušenými harcovníky. „Máme hodně mladých hráčů, které chceme zapracovat. Tohle nejste schopni udělat bez starších zkušenějších hráčů, od kterých mladí můžou něco odkoukat. Za druhé jim ten hokejový postup na ledě usnadní. Buď ti starší budou proměňovat nahrávky mladých nebo naopak,“ říká Marek Malík, asistent hlavního trenéra.

Mezi nejzkušenější hokejisty patří Milan Mikulík s Rostislavem Martynkem, Frýdku se navíc povedlo zlanařit elitního prvoligového střelce Jana Rudovského, který skončil v Prostějově. „Chtěli jsme ještě dalšího střelce, což se povedlo příchodem Honzy. Za poslední čtyři roky si drží vysokou laťku, minulý rok byl jeden z nejnebezpečnějších. Tyhle posily by nám měly dát klid do hry, ať ten mix mladých a starších je nejvhodnější a nejefektivnější pro koncept, který tady chceme rozvíjet. Tedy hrát pěkný hokej, zapracovat mladé a umožnit jim přechod do seniorského hokeje,“ rozvíjí Malík vizi frýdeckého týmu.

Kapitánem Frýdku bude Mikulík

Kapitánem Rysů bude Milan Mikulík, kterého trenéři upřednostnili před Rostislavem Martynkem. „Volili jsme mezi dvěma nejzkušenějšími hráči. Loni to vyšlo na Rosťu, který se bohužel nešťastně zranil na začátku sezony. Do té doby, než Miky odešel do Třince, tak vládl kabině. Pak se to změnilo, Rosťa to vzal do konce sezony. Fungovalo to ve všech provedeních, s práci kapitána jsme byli spokojení. Teď to vyšlo na Milana,“ říká Jiří Juřík.

Hráči jsou na nový ročník již natěšení, což potvrzuje frýdecko-místecký kapitán. „Prvním zápasem se to odpíchne. Budeme sbírat body jeden po druhým, chceme šplhat tabulkou. Cíl je play off, v prvním zápase to rozjedeme a doufám, že se zastavíme až v play off,“ hlásí Milan Mikulík.

V brankovišti budou Rysi spoléhat na kombinaci zkušeností a mládí. K Lukášovi Danečkovi přišel nadějný gólman Nick Malík, syn asistenta trenéra. Jedničku ale trenéři zatím neurčili. „Máme zkušeného brankáře a mladého gólmana, kterému se snažíme pomoct při přechodu do mužského hokeje. Vše se bude odvíjet od situace, chceme ale, aby i Nick dostal svou zodpovědnost za určitou část sezony a zápasy, které budeme hrát,“ nastiňuje Jiří Juřík.

„Máme velké přání se dostat do play off, to je hlavní cíl pro tuhle sezonu.“

Jak již bylo zmíněno, Frýdek zahájí sezonu v sobotu 8. září. Rysi zavítají do Kladna, kde je čeká souboj s družinou Jaromíra Jágra. Pro Marka Malíka to může být hodně pikantní souboj, bývalý reprezentační obránce s Jágrem strávil tři roky v týmu New York Rangers. „Je to velké a zajímavé téma, pokud k tomu dojde, bude to pro kluky velký svátek. My ale po nich budeme chtít, aby se soustředili sami na sebe. Nebudeme sedět s otevřenou pusou a koukat na něj co na ledě dělá,“ vyhlíží Malík úvodní bitvu.

Malík se s Jágrem utkal také v české nejvyšší soutěži v době poslední výluky NHL. „Hrál jsem ve Vítkovicích, byly to asi dva nebo tři zápasy. Není tajemstvím, že Jarda tomu obětoval absolutně všechno. Nemá děti, hokeji se může věnovat naplno a to on dělá. Sám jsem to zažil v New Yorku, kde si dával i noční tréninky. On sám ví, co jeho tělo potřebuje, to je možná jeden z důvodů, proč takhle dlouho hraje na vysoké úrovni,“ říká Malík.

Naopak Jan Rudovský, největší posila Frýdku, tento fakt, že bude hrát proti Jaromíru Jágrovi, nebere nijak vážně. „Pocházím z Kladna, takže to pro mě moc specifické nebude. Potkával jsem ho na Kladně, takže to bude takové normálnější. Hokej hrát umí, to jo, bude to zajímavé. Navíc jsem už s ním hrál. Když skončila výluka, tak se Jarda rozhodl zahrát ještě jeden zápas. Dostal jsem ho do čtvrté lajny, nahrál mi na gól, takže dostal pochvalu,“ směje se Rudovský.

„Nebudeme sedět s otevřenou pusou a koukat na něj co na ledě dělá.“

Jednatřicetiletý útočník v jarním extraligovém play off ve finále dvakrát nastoupil za Oceláře, je tedy úřadujícím vicemistrem české nejvyšší soutěže. „Poslední dvě sezony, když jsme s Prostějovem skončili, jsem se vždy přesunul do Třince. Minulý rok mi u Jestřábů končila smlouva, v té době se ozval Honza Peterek a domluvili jsme můj přestup. Svými body chci pomoct celému týmu k postupu do play off,“ vyhlíží Jan Rudovský svou misi u Rysů.

Frýdek-Místek započne boje ve druhé nejvyšší soutěži na kladenském ledě, s jakou taktikou Rysi vyjedou na led svého soka? „To necháme pod pokličkou, trumfy vytáhneme v sobotu,“ uzavírá Jiří Juřík.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz