Vybojuje si dorostenec Lauko cestu na dvacítky? Budu se snažit, slibuje

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Patří mezi hokejisty, kteří se s brzkým přechodem na nejvyšší úroveň poprali senzačně. Jakub Lauko je v sedmnácti letech stálým členem extraligové sestavy chomutovských Pirátů. Teď pomýšlí i na mistrovství světa dvacetiletých!

Plekanec Chance liga

Ne tedy že by na něj pomýšlel sám od sebe. Jeho výkony zaujaly trenéra Filipa Pešána, který uvažoval, že by Lauka a jeho vrstevníka Jana Jeníka povolal už na listopadový turnaj. Nakonec ale oba nechal s osmnáctkou.

„Chtěl jsem, aby před mistrovstvím světa osmnáctek měli interpersonální vztahy v týmu v pořádku. Může se ale stát, a pravděpodobně to tak i bude, že jeden z nich pojede,“ řekl Pešán směrem k šampionátu, který hostí na přelomu roku Buffalo.

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Tahle slova se musejí chomutovskému mladíkovi poslouchat dobře. „Určitě to vnímám, beru to jako motivaci. Budu se snažit, abych se tam dostal,“ hlásí. Ovšem nejspíš bude muset v pomyslném souboji „přetlačit“ právě Jeníka, talentovaného útočníka Liberce a Benátek. „To není úplně souboj. Záleží na trenérovi, jak to bude cítit, kdo se mu tam bude jevit líp,“ reaguje.

Jakub Lauko vedl český tým do 18 let na turnaji ve Finsku coby kapitán, ve stejné roli předtím dohrával i úspěšný Memoriál Ivana Hlinky po zranění Libora Zábranského. Právě tam se blýskl čtyřmi góly v pěti zápasech. „Teď se mi ale turnaj úplně nepovedl, pozici jsem si nevylepšil,“ říká sebekriticky. „O to víc se musím snažit tady, abych to dokázal.“

Tipsport extraligu hraje pravidelně od loňské sezony. Tehdy se stal v šestnácti letech nejmladším hráčem, který kdy v Chomutově do nejvyšší soutěže naskočil, a navrch i nejmladším střelcem v historii klubu. Ve 28 zápasech dal dva góly, zahrál si i v play off, pro tým tolik úspěšném.

Letos má z 22 utkání bilanci 2+2. Po návratu z reprezentace mu parádně vyšel nedělní zápas v Hradci Králové. Právě on se postaral o to, že Piráti dotáhli nepříznivý stav 0:2 alespoň k jednomu bodu. Nejdřív zavelel sóloakcí a kontaktním gólem, při tom vyrovnávacím zase výborně clonil brankáři v přesilovce. „Od druhé třetiny se mi hrálo fakt dobře, dostal jsem se k té svojí hře,“ přitakává.

Foto: Lenka Rybaříková, piratichomutov.cz

Zároveň si tím řekl o víc prostoru na ledě. Ze čtvrté formace se během utkání posunul výš, a v úterý už začal ve druhé! „Já nějak neřeším, jestli hraju čtvrtou, třetí... Ono to může být zápas od zápasu jiné. Zvlášť u pana Růžičky, tam se ty lajny hodně střídají. Když mám prostor, tak se ho snažím využít, jak nejlíp umím,“ odvětí Lauko.

Proti Třinci odehrál 15 minut a 29 sekund, větší ice time měl letos zatím jen koncem října v Jihlavě (17:12). A to pochopitelně může těšit trenéry dvacítky, kteří teď skládají nominaci na závěrečný kemp před odletem na mistrovství světa.

„Zatím mě nekontaktovali,“ říká Jakub Lauko. Ale pokud šance přijde, co očekává od stylu hry ve starší kategorii, kde dosud na reprezentační úrovni neodehrál žádný zápas? „Určitě se to bude víc podobat seniorskému hokeji, který je mi už bližší. Nedokážu říct, jestli to bude lehčí, nebo těžší než v osmnáctce. Pro mě osobně je teď už těžší přecházet do juniorského hokeje, než hrát tady v áčku,“ dodává.

Uvidíme, jak to s ním i s dalším „košíkářem“ Jeníkem dopadne. Navázat můžou na trojici dorostenců, kteří se na šampionát dvacítek podívali loni – tehdy dostali šanci brankář Jakub Škarek, obránce David Kvasnička a útočník Martin Nečas.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz