Výběr do 19 let pod Alpami nezklamal. Někteří hráči se ukázali, těší Bruka

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Nová reprezentační dvacítka se začne budovat až na startu příští sezony, program ročníku 1998 probíhá pod hlavičkou výběru do 19 let. Tahle skupina hráčů si v prosinci parádně vedla během turnaje v Kanadě, teď přivezla třetí místo z akce ve švýcarském Zuchwilu. "Podařilo se nám vyhrát tři zápasy ze čtyř, takže po stránce výsledků spokojenost. Ani herní projev nebyl špatný," konstatuje hlavní kouč David Bruk, který reprezentanty vedl s kolegou Tomášem Martincem.

Fanshop

Mladí Češi se vydali pod Alpy sbírat ostruhy z těžkých duelů a také se pokusit o osobní plusové body směrem ke dvacítce. "Tohle je záležitost trenérů, kteří pak u mužstva budou. Ale někteří hráči se ukázali. Vzali jsme nové nebo staronové kluky, pár z nich jsme pořádně neznali. Mnozí zaujali a řekli si do budoucna o příležitost," potvrzuje Bruk.

Trojice Hrdinka, Reichel, Kurovský má na kontě nedávné MS dvacetiletých, jiní hokejisté si v minulosti zahráli šampionát osmnáctek. Trenéři poskládali mužstvo z těch, kteří si dobře vedou v extralize juniorů či ve WSM Lize. Ovšem až mezinárodní bitvy vždycky odhalí, jestli adepti na tuhle úroveň skutečně mají. První test ve švýcarském Zuchwilu byl hodně náročný, Češi začínali proti vždy nebezpečným Finům.

"Bylo to kvalitní utkání, po bruslařské stránce naprosto vyrovnané. Zatímco před třemi nebo čtyřmi lety měl soupeř z hlediska pohybu navrch, teď už ne. Naši kluci jezdí připraveni," těší hlavního kouče. Devatenáctka svedla se Suomi výborný duel. "Utkání bylo hodně taktické, soupeř hrál odstoupenou obranu. Nám se paradoxně podařilo Finy přitlačit ve chvíli, kdy jsme prohrávali 2:4. Dali jsme dva góly a pak rozhodli v prodloužení. Výhra v takovém zápase je vždycky cenná," pochvaluje si David Bruk.

Další souboj naopak přinesl jedinou porážku na turnaji, Češi podlehli Švédům 3:6. "Ačkoli jsme vedli 1:0 a 3:2, zápas měl jasný průběh. Soupeř byl lepší po individuální stránce, silnější na puku. I bruslařsky. Nám se nedařilo usadit ve švédském pásmu, oni si naopak v tom našem vytvářeli tlak. Výsledek je ještě přijatelný, klidně to mohlo dopadnout hůř," povídá otevřeně Bruk. Další dvě klání ovšem hokejisté zvládli. Šlo o měření sil s protivníky, kteří bývají na světových šampionátech pro našince pokaždé nebezpeční.

Například Švýcaři během posledního MS v Kanadě pořádně trápili dvacítku, tentokrát ve svém prostředí nedali devatenáctce ani gól. Na celém turnaji mimochodem skórovali pouze jednou (!) a skončili poslední. "Je to paradox. Jejich herní projev totiž nebyl špatný, jenže Švýcaři měli obrovský problém s koncovkou," říká Bruk. Mladší Češi si nejprve poradili s Němci, vyhráli 4:2. "Výsledek je z jejich pohledu příznivý, my totiž neproměnili hodně šancí, dost zachránil kvalitní německý gólman. A poslední utkání se Švýcary? Nastoupili jsme ke čtvrtému zápasu ve čtyřech dnech, naopak oni hráli potřetí, po volném dnu. Kdyby tomu tak nebylo, vyhráli bychom vyšším rozdílem. Takhle domácí vzdorovali, ale určitě ne jako jejich dvacítka naposledy v Montrealu. Zvítězili jsme zaslouženě 3:0," hodnotí hlavní kouč.

Prvenství na turnaji brali Finové, druzí skončili Švédové. Český výběr je bronzový, podlehl jen jednou. Nejpodstatnějším závěrem však je, že soupeření v Zuchwilu prověřilo možné kandidáty příští dvacítky. "Někteří hráči určitě zaslouží šanci, ostatně devatenáctka slouží právě pro tyhle účely. Když si vezmete prosincovou akci v Kanadě, šli tehdy z devatenáctky do dvacítky tři kluci a dva nakonec hráli mistrovství světa. Takže to určitě dává smysl," potvrzuje Bruk. Jeho tým má před sebou v sezoně ještě jednu akci. "V dubnu se uskuteční turnaj na Slovensku, kde vedle nás a domácích budou ještě Rusové a Finové," uzavírá.

Turnaj pěti zemí ve Švýcarsku (7. – 10. února, Zuchwil):

Výsledky českého výběru:

Česko "19" – Finsko "19" 5:4 v prodloužení (2:1, 0:2, 2:1 – 1:0).
Branky: 14. Doudera, 19. Kurovský, 56. Chalupa, 57. Kubík, 65. Reichel – 15. a 48. Innala, 26. Ratinen, 40. Laavainen.

Česko "19" – Švédsko "19" 3:6 (1:2, 2:3, 0:1).
Branky: 2. Havlát, 27. Pavlík, 28. Kurovský – 9. Booqvist, 13. Lyrenäs, 31. Stenqvist, 34. Bratt, 39. Westerlund, 51. Sellgren.

Česko "19" – Německo "19" 4:2 (1:1, 1:1, 2:0).
Branky: 41. a 60. Pavlík, 7. Davídek, 23. Kurovský – 14. Busch, 34. Huss.

Česko "19" – Švýcarsko "19" 3:0 (0:0, 3:0, 0:0).
Branky: 24. Havránek, 30. Vildumetz, 40. Davídek.

Ostatní výsledky:
Švýcarsko – Švédsko 0:6, Německo – Švýcarsko 5:0, Finsko – Švédsko 4:0, Německo – Finsko 2:5, Švédsko – Německo 7:2, Finsko – Švýcarsko 5:1.

Konečné pořadí:
1. Finsko 18:8 10 bodů, 2. Švédsko 19:9 9, 3. Česko 15:12 8, 4. Německo 11:18 3, 5. Švýcarsko 1:19 0. 

Českou republiku reprezentovali:

Brankáři:
Milan Klouček (Pardubice), Dominik Groh (Ml. Boleslav). 

Obránci:
František Hrdinka (Linköping, Švédsko), Tomáš Hanousek (Södertälje, Švédsko), Lukáš Doudera, Filip Haman (oba Třinec), Daniel Novák (Chomutov), Radek Jeřábek (Sparta Praha), Michal Furch (Kometa Brno).

Útočníci:
Kristian Reichel (Litvínov), Daniel Kurovský (Vítkovice), Petr Kodýtek, Matěj Chalupa (oba Plzeň), Jiří Karafiát (Zlín), Adam Kubík (Kladno), Tomáš Havránek (Kometa Brno), Radovan Pavlík (Mountfield HK), Milan Davídek (K. Vary), Lukáš Kaukič (Třinec), Vojtěch Komárek (Sparta Praha), Robert Havlát (Kometa Brno), Tomáš Vildumetz (Karlskrona, Švédsko).

Realizační tým:

Manažer týmu: Aleš Kratochvíl.
Hlavní trenér: David Bruk.
Asistent: Tomáš Martinec. 
Trenér brankářů: Jaroslav Kameš.
Lékař: MUDr. Marek Kašpar. 
Video trenér: Josef Janča.
Kustod: Jiří Šrámek.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz