Vsetín udělal krok k záchraně. Zlaté body, vše je o psychologii, ví Konečný

Foto: Karel Švec, ČSLH

Vsetín učinil ve skupině E ELIOD Extraligy mladšího dorostu důležitý krok pro udržení v soutěži. Přehrál oba své hlavní konkurenty a díky zisku šesti bodů se vyšvihl na čtvrté místo tabulky. Nadstavba nabídne ještě jedenáct zápasů a o váze vítězství není potřeba polemizovat, na druhou stranu se musí radost ale i krotit. „Klukům říkáme, že se moc nemůžeme dívat do minulosti. Spousta zápasů nás ještě čeká. Doufám, že se nám extraligu podaří zachránit," komentoval situaci trenér Lubomír Konečný.

Nový fanshop

Vsetínští nezažívají úplně vydařenou sezonu. V předchozích 25 zápasech si připsali pouze 4 výhry, a i proto se objevili až na posledním, sestupovém místě. Poslední dvě utkání ale zvládli na výbornou, díky aktivní hře přehráli na domácím ledě přímé konkurenty v boji o udržení – brněnský Warrior i Porubu.

„Zápasy s Warriorem a Porubou jsou pro nás v této sezoně ty nejdůležitější. S největší pravděpodobností se mezi námi třemi rozhodne o sestupu. Brno jsme přestříleli, šli jsme si za vítězstvím, ale bylo to takové, že se nám nedařilo dát góly. Nebáli jsme se hrát a nakonec to tam přece jen napadalo. Věděli jsme, že musíme napadat a nebát se jít ve dvou, ve třech hráčích dopředu, protože z těchto situací nějaké kotouče získáme. Dobře nám v obou zápasech zachytal Jakub Málek, který nás drží víceméně celou sezonu a spoléháme na něj," komentoval duely trenér Lubomír Konečný.

Foto: Karel Švec, ČSLH

Právě Jakub Málek byl ústřední postavou výher. Proti Warrioru gól dovolil pouze Janu Novotnému, Poruba se prosadit nedokázala vůbec. „Šel jsem do zápasu s tím, že chci vyhrát. Na nulu jsem ani nepomyslel. Díky skvělému týmovému výkonu se nám podařilo vyhrát a mně udržet čisté konto. Potěšilo mě to, ale větší radost měli spoluhráči, máme tu za ní zvyk v podání svačinky. Říkali jsme si, že nesmíme podlehnout tlaku, který je na nás vyvíjen, a soustředit se pouze na hru. To se povedlo," radoval se Málek.

Na druhou stranu je ale potřeba emoce krotit, do konce nadstavbové části zbývá ještě jedenáct zápasů. Dva navíc sehrají Vsetínští s každým z o udržení bojujících soupeřů. „Nemůžeme se moc koukat do minulosti. Podařilo se nám uhrát dva zápasy, ale jedenáct nás jich ještě čeká, Věřím, že se nám podaří bodovat i v duelech s Třincem a Šumperkem. Jsou to, a to jsme říkali i klukům, pro nás zlaté body, nicméně další důležité souboje přijdou," nabádá vsetínský trenér.

Těžká jsou utkání pro hráče hlavně z hlediska psychiky. Vsetín vyhrál v aktuálním ročníku před minulým hracím týdnem dohromady čtyřikrát. „Taktické věci jsou v takové fázi sezony maličkosti, nejdůležitější je psychika. Šest výher... Není to moc a pro kluky je to náročné, hodně zápasů prohrají třeba jen o gól. Nejdůležitější je taková ta psychologie: mít šťastnou ruku v zápase, nebo pronést šťastnou řeč před zápasem. Udělat pětiminutovku proslovu tak, aby to kluky nakoplo, a celou sezonu je udržet v namotivovanosti. Hráči ví, o co hrají. Dělají pro udržení maximum a je jim jasné, že do každého zápasu musí jít naplno. Jde o to najít správnou motivaci, ale pro nás trenéry je to samozřejmě vzhledem k průběhu těžké," pokračoval Konečný.

Foto: Karel Švec, ČSLH

„Minulý rok jsme s Miroslavem Barusem zažili boj o sestup v Extralize staršího dorostu, který se nám povedl. Víme, že v těchto klíčových zápasech už tak ani nejde o taktiku, ale o motivaci a o to, mluvit s kluky individuálně a podporovat je. Musí se věřit. Od začátku sezony jsme věděli, že to nebude lehké. Tušili jsme, že nebudeme moct pomýšlet na přední příčky v tabulce, protože máme hodně kluků ročníku 2003, kteří se seznamují s extraligou mladšího dorostu. Na začátku byly zápasy opravdu těžké, protože jsme dostávali hodně branek," ohlížel se Konečný za začátky ročníku.

„Postupem času, na přelomu listopadu a prosince, jsme začali hrát lépe. Utkání byla vyrovnaná, končila rozdílem jednoho, dvou gólů. Doplácíme i na ročník 2002, který v týmu nemáme. Není tam žádný střelec, máme všechny tři formace spíš vyrovnané. Snažili jsme se soustředit na obranné pásmo, abychom nedostávali tolik branek. Říkali jsme klukům, aby chodili do brány a zkoušeli střílet z každé pozice. Od zmiňovaného přelomu se naše výkony zvedají. Doufám, že se nám podaří extraligu zachránit. Je to důležité i z toho pohledu, že muži postoupili do první ligy a máme tu extraligu mladšího i staršího dorostu. Nikdo nechce, abychom sestoupili, a děláme pro to maximum," dodal hlavní kouč.

„Víme, že v klíčových zápasech už tak ani nejde o taktiku, ale spíš o to kluky správně namotivovat, podporovat je a věřit."

Sestupová situace vypadá následovně. Ve skupině D mají Letňany již 14bodovou ztrátu na předposlední Žďár nad Sázavou, ve skupině C je poslední Ústí nad Labem s 15 body, pátá Třemošná jich přitom nasbírala doposud 23. Tabulka skupiny E je nejzamotanější. Čtvrtý Vsetín a poslední Porubu dělí totiž pouze 5 bodů. Zbývá odehrát ještě 11 zápasů, každý z týmů tedy hraje o 33 bodů.

„Důležité zápasy budou vždy proti Warrioru a Porubě. Měli bychom je pokaždé vyhrát, šanci ale určitě máme i proti Šumperku, Technice a Třinci. Trenéři se nás snaží podpořit, když se daří, i když se nedaří. Myslím si, že máme na to být vyrovnaným soupeřem všech týmů skupiny. To jsme také předvedli v domácích zápasech proti Třinci, kdy jsme prohráli 3:4, a proti Šumperku. Ten jsme obrali o bod v prodloužení. Věřím v tým a v to, že nepatří do bojů o sestup, ale může bojovat i o vyšší příčky v tabulce," prozradil odhodlaně brankář Jakub Málek.

Foto: Karel Švec, ČSLH

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz