Vrána je před čtvrtfinále na hraně: Vím, že mohu být lepší. Rozhoduje trenér

Foto: Vladimír Koča

(BRATISLAVA, od našeho zpravodaje) Na šampionátu má parádní bilanci, v sedmi utkáních nasázel čtyři branky. Přesto nemá Jakub Vrána jistotu, že nastoupí do čtvrtfinále proti Německu. Útočníka Washingtonu na středečním tréninku alternoval Ondřej Palát, Miloš Říha připustil, že o složení formací ještě nemá jasno. "Já jsem jenom hráč, rozhoduje trenér. Vím, že mohu být lepší," říká odchovanec pražských Letňan.

HokejkaSHOPvanoce

Pokud dostane šanci, je připraven udělat maximum. Vrána má co nabídnout. Vynikající kanonýr dokáže rozhodnout velké bitvy, v Bratislavě ukázal, že ho koncovka zdobí mimořádně. "Jsem střelec, chci dávat góly. Ale hlavní je, abychom vyhráli," dodává.

Velká čtvrtfinále jste zatím zažil jen na šampionátech juniorů. Cítíte, že stoupá tlak? Že se blíží klíčová bitva?
Tohle se nesmí honit hlavou. Musíte se soustředit na výkon a nekoukat okolo. Když jsem hrál finále Stanley Cupu, tak tam byl také velký tlak. Jsme tu všichni profesionální hokejisté a umíme se s tím vypořádat. Je strašně důležité, aby člověk do takového zápasu šel s čistou hlavou.

Jaký na to máte recept?
Možná se půjdu na chvilku vyspat, možná dám něco dobrého k jídlu. Poslechnu si nějaké písničky nebo pustím dobrý film. Uvidíme, co budou dávat v televizi na Markíze (usměje se).

REPORTÁŽ: Představení Domu českých fanoušků Bratislavě »

Jste hodně natěšený na první čtvrtfinále dospělého MS?
Je to pro mě velká zkušenost. Musím říci, že jsem hrozně překvapený, jak fanoušci fandí. Hala je hlasitá. Když se vyhrává, tak je líp. Máme před sebou důležitý zápas, všichni za námi budou stát. Věřím, že máme velkou šanci vyhrát.

Je výhoda, že hrajete v Bratislavě jako dosud?
V úterý to bylo celé zamotané, rozhodovalo se až do poslední chvíle. Samozřejmě, stěhovat se by bylo nepříjemné.

Na středečním tréninku jste se v útoku Radka Faksy objevoval vy i Ondřej Palát. Trenér Říha připustil, že o složení formace nemá jasno. Jak vnímáte svou pozici?
Toto jsou věci, které jako hráč neovlivním. Jediné, co můžu dělat, je zlepšovat se a soustředit na to, abych hrál co nejlépe. Tohle rozhoduje trenér. Já jsem prostě jenom hráč.

V předchozích čtvrtfinále MS mívali Češi potíže s koncovkou. Předpokládám, že byste chtěl být tím střelcem, který to vezme na sebe.
Samozřejmě. Já to tak cítím, že jsem střelec. Chci dávat góly a rozhodovat zápasy. Ale zase je úplně jedno, kdo toho góla dá, hlavně abychom postoupili.

Míříte do Bratislavy? Přečtěte si velký fanouškovský manuál! »

Když jste takříkajíc na hraně: máte dvojnásobnou motivaci dokázat, že si místo v sestavě zasloužíte?
Samozřejmě. Když je člověk na hraně a trenér to takto vidí... Já se chci furt zlepšovat. Jsem takový, že vím, že můžu být lepší. Když dostanu šanci, tak tam půjdu a budu se snažit hrát co nejlépe. Jestli to budou tři střídání, nebo šestnáct sedmnáct minut, to nevím. Ale turnaj je dost krátký, teď je důležité, abychom vyhráli. Na to se soustředím.

Fanoušci považují Němce za nejpřijatelnější soupeře, očekávají postup. Bude těžké ustát to psychicky?
Ať je to Německo, Kanada nebo někdo jiný, tak se dostal do čtvrtfinále jako my. Kvalita tam je. Jestli chceme vyhrát turnaj, tak musíme porazit každého, kdo bude stát v cestě. Musím si věřit, ale podcenit se nesmí nikdo!

Vnímáte, že lidé takhle Němce berou?
Milujeme fanoušky, že za námi stojí, ale jsme hráči a nemůžeme podcenit žádného soupeře. Protože my jsme ti, co to můžou ovlivnit. Někdo si možná myslí, že Německo je slabší soupeř. Ale dostali se do čtvrtfinále stejně jako my.

Na druhou stranu je asi objektivně větší šance postoupit přes Německo než proti Kanadě nebo USA. Souhlasíte?
Nikdy není dobře koukat se moc dopředu a bavit se o medailích. Řešil bych maximálně tento zápas, ne to, co bude potom. Protože nikdy nevíte, co se stane.

Bude největší německou zbraní Leon Draisaitl?
Je to nebezpečný hráč, dal 50 gólů. Velký střelec, takže si musíme dát pozor. Na takové hráče je důležitý rychlý přístup, snažit se mu to znepříjemnit, rozhodit ho. 

Z Washingtonu znáte Philipa Grubauera. Jaký je to brankář?
Výborný. Je rychlý, psychicky na úrovni. Má svoje slabiny, ale prostřelit jde každý brankář. Na šampionátu jsme dali hodně gólů, ofenzivně jsme na tom dobře. Takže by to neměl být problém.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz