Vítkovice navážou na dřívější tradici: Obnovují hokejové třídy

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Aspoň zčásti napravit věc, která v českém prostředí rozhodně nefunguje ideálně, se pokusí Vítkovice. Navázaly intenzivní spolupráci se základní školou a od nové sezony spustí provoz hokejových tříd.

Fanshop národního týmu

Provázanost školní docházky a sportovní přípravy je jednou z bolístek, na které český hokej doplácí. Mnohem výrazněji to ve srovnání s některými elitními zeměmi vystupuje ve středoškolském věku, Vítkovice teď nicméně řeší „novinku“ u svých žákovských kategorií.

„Hokejové školy byly kdysi něčím, co nám záviděl celý sportovní svět. Řada dnešních hokejových velmocí, jako jsou například Finsko nebo Švédsko, od nás kdysi tento model převzala a dodnes jej rozvíjejí a praktikují. A diví se, proč jsme od něj upustili, když u nich to pořád skvěle funguje a přináší své ovoce,“ říká na klubových stránkách sportovní ředitel Ridery Roman Šimíček.

„Spousta českých hokejistů, kteří to ve své kariéře někam dotáhli a patřili třeba ještě i ke zlaté generaci, prošla právě systémem sportovních tříd.“

„Vždyť spousta českých hokejistů, kteří to ve své kariéře někam dotáhli a patřili třeba ještě i ke zlaté generaci našeho hokeje na přelomu tisíciletí, prošla právě systémem sportovních tříd,“ pokračuje.

Týkalo se to také Ostravy, kde měla hokejová škola dlouholetou tradici. „Vzešla z ní řada skvělých hráčů spojených s vítkovickým i českým hokejem,“ líčí Šimíček. Ví, o čem mluví, neboť právě na základní školu Rostislavova také chodil.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Nyní Vítkovice navázaly spolupráci se Základní školou a mateřskou školou Bohumíra Dvorského Ostrava-Bělský Les. Mladí hokejisté tak budou mít školní rozvrh parádně skloubený s tím tréninkovým, což bylo dosud nemožné – jen málokteří hráči spolu chodí na stejnou základní školu. Spousta z nich tak zameškávala část výuky, nekvalitně nastavený program měl negativní vliv také na jejich životosprávu a nadměrně zatěžkával i rodiče.

„Ve své podstatě je to vlastně velmi jednoduché: Pokud škola dokáže rozvrh tříd upravit tak, aby se vyučovací a tréninkové hodiny nepřekrývaly, ale naopak na sebe vhodně navazovaly – a to včetně naplánování svačin a obědů v závislosti na tréninkovém programu –, pak nebude docházet ke zbytečné absenci hráčů v hodinách,“ ví Šimíček.

Vítkovické naděje na tom samozřejmě vydělají i po hokejové stránce. „Bude více prostoru pro trénování na ledě i na suchu díky možnosti využití školních tělocvičen či volných ledových ploch v dopoledních hodinách. To by se mělo pochopitelně pozitivně projevit jak na studijních, tak na sportovních výsledcích těch hráčů, kteří budou do tohoto programu zapojeni,“ věří sportovní šéf ostravského klubu.

„Bude více prostoru pro trénování na ledě i na suchu díky možnosti využití školních tělocvičen či volných ledových ploch v dopoledních hodinách.“

Hokejové třídy se měly na škole původně zavádět už loni, ale komplikace spojené s pandemií covidu-19 jejich spuštění odložily. Od září 2021 už by mělo všechno fungovat – konkrétně pro hráče od třetí do deváté třídy.

Školu v městské části Bělský les dělí od Ostravar Arény tři kilometry, což je na poměry města hodně solidní vzdálenost, respektive blízkost. Žáci budou moci absolvovat každý týden několik dopoledních tréninků navíc, a to jak těch dovednostních na ledě, tak i přípravy na suchu.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Druhý stupeň školy má navíc rozšířenou výuku tělesné výchovy ze dvou na pět hodin týdně.

„Naše škola má dlouholeté zkušenosti s výchovou a vzděláváním sportovců i s rozšířenou výukou tělesné výchovy. Tomu odpovídá i nadstandardní vnitřní sportovní vybavení školy a neustálé zkvalitňování podmínek pro sportování našich žáků,“ cituje web hc-vitkovice.cz ředitele školy Miloše Kosíka.

„Zároveň ale dbáme na kvalitu vzdělávacích programů, což se odráží například ve vysokém hodnocení školy ze strany České školní inspekce, stejně jako v tom, že jsme Fakultní školou Ostravské univerzity. Věřím proto, že v rámci spolupráce s HC VÍTKOVICE RIDERA dokážeme vytvořit pro mladé hokejisty velmi kvalitní podmínky pro jejich sportovní i vědomostní rozvoj, a to jak na prvním, tak na druhém stupni,“ dodává.

Vítkovický klub už od loňska pečlivě monitoruje zájem rodičů, a v tomto ohledu hlásí dobré zprávy.

„Již v tuto chvíli máme dostatek zájemců na to, abychom se do projektu pustili – přičemž do začátku školního roku je ještě stále dost času a rozhodně se mohou přihlásit další zájemci,“ uzavírá Roman Šimíček.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz