Víme, kde se zlepšit, říká Nedorost po historické sezoně. Zveřejnil by platy

Foto: bkboleslav.cz

Mladá Boleslav má za sebou historickou sezonu. Středočeši vylepšili klubové maximum v základní části a v nastoleném trendu pokračovali i v play off, kde dotáhli semifinálovou sérii proti Třinci až do sedmého zápasu. Ročník z pohledu Bruslařů hodnotí sportovní manažer Václav Nedorost.

Fanshop národního týmu

Od semifinálového vyřazení s Třincem uplynuly tři týdny. Už jste se dostal do bodu, kdy zklamání vystřídala hrdost na nejlepší sezonu boleslavského hokeje v historii?
Určitě se za sezonou s odstupem ohlížíme dobře, klidněji a bez emocí. Vidíme pozitiva. Měli jsme hodně mladý tým, především v útoku, kde jsme měli jen jednoho třicátníka. Nicméně kluci hráli na hranici svých možností a ukázali si, že můžou hrát i s těmi nejlepšími. To i přesto, že jsme měli řadu zraněných nebo polozraněných hráčů, byť tohle provází každý tým. Každopádně sérii s Třincem jsme dotáhli do sedmého zápasu, kde to bylo ještě v nějaké 50. minutě 0:0. Věříme, že tuhle zkušenost v budoucnu zúročíme a že se to štěstí třeba i otočí na naši stranu. Takže se na to díváme spíše z tohohle pohledu budoucnosti a neřešíme, co bylo, nebo nebylo. To už člověk neovlivní. Musíte se soustředit na věci, které budou.

Zpětně vás každopádně musí těšit o to víc, že jste dokázali hrát takhle vyrovnanou partii s pozdějším mistrem, co?
Tak těší... Rozhodující je fakt, že jsme tu sérii nevyhráli. Jak říkám: kluci v ní nasbírali řadu zkušeností, chyběl nám kousíček, ale ten kousíček jsme neudělali. A že pak Třinec vyhrál i finále, to už je další věc.  Samozřejmě mu k titulu gratulujeme.

„Vidíme pozitiva. Měli jsme hodně mladý tým, především v útoku, kde jsme měli jen jednoho třicátníka."

Když se nebudeme bavit o přehmatech rozhodčích v sedmém zápase, co podle vás rozhodlo ve prospěch Třince? Vyhrál spíš lepší, nebo šťastnější tým?
Úplně o štěstí to asi nebylo. My jsme za celou sérii nevyužili ani jednu přesilovku, takže to možná rozhodlo o tom, že jsme nepostoupili. Už v základní části jsme měli s přesilovkami problémy, takže víme, kde se můžeme zlepšit a na čem máme pracovat. Kluci odvedli v sérii svůj strop, klobouk dolů před nimi. Teď už se soustředíme na to, aby příští sezona byla ještě lepší. To je pro nás motivace.

Ale přesto, neříkáte si, že finále už byste zvládli, když přihlédneme k tomu, jak ho zvládl Třinec a jak jste ho vy dokázali potrápit?
To jsou kdyby... Musím říct, že finále jsem tak detailně nesledoval, protože my už byli venku, takže jsem se soustředil na věci, které chceme zlepšit do další sezony. Play off vyhrál ten nejlepší, a to byl Třinec.

Už loňská sezona byla z vašeho pohledu podařená, letos jste na ni navázali. Vnímáte, že Boleslav už není tím podceňovaným klubem jako kdysi?
V klubu jsem zatím jen dva roky, takže úplně nevím, jestli mi přísluší tohle komentovat. Ale doufám, že Bolka je vnímána jako klub, který umí být nebezpečný. Jsme menší organizace, není tu na všechno tolik lidí jako v některých jiných klubech, ale snažíme se to dělat cestou, která je podle nás ta správná.

Taky umíte být trpěliví, což vám letos splatil skvělými výkony po dvou vleklých zraněních gólman Jan Růžička.
Bez debat. Už to bylo okomentované několikrát, za Honzu jsme moc rádi. On tomu šel hodně naproti tím, jak si nastavil hlavu a jak tvrdě na sobě půl roku pracoval, protože jeho zranění bylo dost vážné. My jako klub jsme se ho snažili podpořit a Honza to vzal za správný konec. Letos měl pro změnu víc zdravotních problémů Gašper, takže toho neodchytal tolik, ale oba jsou výborní gólmani a my jsme rádi, že je máme.

„Doufám, že Bolka je vnímána jako klub, který umí být nebezpečný."

Mimochodem, vy jste za svou kariéru prodělal asi osmnáct operací, takže si určitě dokážete představit, co se odehrává v mysli hráče, který byl dlouho zraněný a poté zažije životní sezonu.
Jak říkáte, dokážu si to představit velice dobře, protože jsem si tím prošel. Honza měl problémy s kolenem, já tenkrát prodělal během dvou let šest operací, takže vím, jak těžké to pro toho hráče je, jak to prožívá. Vrátit se do zápřahu není jako lousknutí prstem, skrývá se za tím spousta tvrdé dřiny, přičemž Růža tomu obětoval všechno.

Předpokládám, že se v takovém případě nesmí nic uspěchat…
To je další věc. Netlačili jsme na něj, protože jeho operace byla vážná. Věděli jsme, že uspěchání by to mohlo ještě zhoršit, takže jsme měli trpělivost. On pak půl nebo tři čtvrtě roku tvrdě makal na návratu a letos se mu to vyplatilo a vyplácí i tím, že se dostal do nároďáku.

„Honza má u nás platnou smlouvu. Samozřejmě ale, že stát se může všechno."

Nebojíte se, že vám ho někdo vyfoukne?
Honza má u nás platnou smlouvu. Samozřejmě ale, že stát se může všechno. Může někdo přijít a vyplatit klubu obrovské peníze, ale osobně to nepředpokládám. Jsme rádi, že naše gólmany máme pod smlouvami, a těšíme se na příští sezonu.

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Skvělý ročník měl také David Šťastný. Nemáte pocit, že on už český extraligový rybník přerostl?
Jak říkáte, David odehrál životní sezonu. Sedlo mu to od začátku až do konce. De facto na co sáhnul, tak z toho udělal kanadský bod. V těžkých zápasech dokázal tým táhnout. Když bylo potřeba, vzal to na sebe a dal gól nebo si připsal asistenci. Na druhou stranu… Nevím, jestli se dá říct, že extraligu už přerostl. Byla to jeho první taková sezona. Dřív měl sezony kolem třiceti bodů, takže to bude muset ještě zopakovat. Pak se dá říct, že soutěž přerostl.

Vy jako bývalý skvělý útočník můžete asi potvrdit, že zopakovat dobrou sezonu je vždycky těžší, ne?
Určitě. Soupeři si na něj budou dávat větší pozor, což bylo vidět už v letošním play off. Ale David je pracovitý kluk, který na sobě maká. Podle mě má na to, aby tohle zvládnul.

S jeho budoucností to vypadá jak?
David má u nás platnou smlouvu, takže s ním počítáme.

„V těžkých zápasech dokázal tým táhnout. Když bylo potřeba, vzal to na sebe a dal gól nebo si připsal asistenci."

Naopak skončili u vás David Cienciala a Joona Jääskeläinen, druhý a třetí nejproduktivnější útočník základní části.
O Davida jsme zájem měli, hlavně druhá půlka sezony mu sedla parádně, ale přijal nabídku Pardubic, takže jsme se ani nedostali do jednání. U Joony to bylo těžké rozhodování, ale nakonec jsme se rozhodli, že dáme příležitost jiným typům hráčů.

Třeba takový Jan Dufek má potenciál k tomu, aby u vás hodně povyrostl, že?
Řekl jste to naprosto přesně, my to taky tak vidíme. Jsem rád, že vyslyšel naši nabídku. Myslím, že nám pomohlo i to, jakým způsobem u nás za poslední roky povyrostli jiní hráči. Nebereme hráče, co mají šedesát bodů za sezonu. Chceme, aby se kluci u nás posouvali. A pak už to bude jen na nich. Samozřejmě se vždy uvidí až na ledě, já tohle spekulování moc nemám rád, ale předpoklady rozhodně Honza má.

Podepsali jste ho s cílem obnovit jeho úspěšnou spolupráci s Valentinem Claireauxem?
Tohle vliv nemělo. Spíš šlo o to, jaké hráče chtějí trenéři tak, aby jim zapadli do hokeje, kterým se prezentujeme. Každopádně doufám, že jim to bude klapat.

„Pavla jsme brali, aby nám pomohl zlepšit přesilovky."

Za mě nejlepšího obránce sezony Pavla Pýchu jste do svých služeb zlákali jak?
Určitě to nebylo nějakou přeplacenou finanční nabídkou. Myslím, že měl finančně zajímavější nabídky, podle mě ho přesvědčila naše vize a směřování. Já Pavla znám delší dobu: hrál jsem s ním, vím, jaký progres udělal. Věřím, že v tomhle duchu může pokračovat. Brali jsme ho, aby nám pomohl zlepšit přesilovky, předpoklady k tomu má. Ale znovu se ukáže až na ledě. Jak už jsem řekl, nemám rád tyhle prognózy, pak se hráči dostávají pod zbytečný tlak. Takže uvidíme, jak mu to sedne.

Foto: Martin Voltr

Zmiňujete směřování klubu. Dřív mi přišlo, že Boleslav kupovala hráče s nataženým měšcem a podle jmen, ale současný přístup klubu je v tomto dost odlišný.
Nepřísluší mi hodnotit, jakou práci tu dělalo dřívější vedení. Každý má svůj přístup a svou filozofii, které věří. My chceme hráče, kteří se posouvají, kteří na sobě chtějí pracovat. Trenéři od nich vyžadují neustále maximální přístup. Pokud to plní, můžeme být úspěšní – jako v posledních dvou sezonách.

„S Radimem Vrbatou jsme jednoznačně pro, aby se zveřejňovaly hráčské platy v extralize."

Ale stejně jste pro mnohé pořád klub, který hráče přeplácí. Souhlasili byste proto s uveřejněním hráčských platů?
My s Radimem Vrbatou jsme jednoznačně pro. Nevidíme v tom problém. Zabránilo by to různým dohadům a spekulacím. Respektujeme, že momentálně je to nastaveno tak, jak je, ale abych odpověděl na vaši otázku – my s tím problém nemáme.

A co říkáte na argumenty ohledně závistivé české společnosti?
Já ani nevím, co na tohle odpovědět. Jako Češi jsme takoví... Ale za to se přece nemůžeme pořád schovávat.

Když už jsme se bavili o příchodech, plánujete ještě další posílení?
Myslím, že kádr není nikdy kompletní. Je naše práce, abychom se dívali po možnostech, jak ho dál vylepšit a posunout. Takže máme oči otevřené. Pokud se objeví něco, co nám bude sportovně i ekonomicky dávat smysl, aby byl klub schopný plnit veškeré své závazky, tak to uděláme. Ale myslím, že tak to má každý klub. Není to o tom, že bych si teď po oznámení posil vzal dovolenou a nic nedělal.

Na závěr: dá se říct, že Boleslav se etablovala mezi širší domácí špičku. Ale jen to vám příští sezonu úspěch nezaručí, že?
Řekl jste to naprosto přesně. Musíme jít s pokorou, opět jsme nepřivedli nějaké superhvězdy, ale kluky, kteří jsou hladoví. Bude to o tvrdé práci, o tom, aby nám šlapaly všechny čtyři lajny. Dáváme si postupné cíle, bylo by fajn dostat se do šestky a pak se uvidí. Doufám, že se nám to podaří.

Foto: bkboleslav.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz