Veřejnost se bouří, IIHF vydala prohlášení: Proč Finkám odebrali zlatý gól?

Foto: TSN

16. dubna 10:09

David Jahoda

Rozjely se boje o Stanleyův pohár, vrcholí evropské soutěže. Přesto snad nikoho neminuly události z finále MS žen ve Finsku. Hokejová veřejnost se jen těžko srovnává s tím, že byl domácím hráčkám odebrán rozhodující gól z prodloužení, kterým přišly o svůj historicky první titul. Mezinárodní hokejová federace (IIHF) den po finále vydala prohlášení, v němž se snaží vysvětlit, proč branka správně nebyla uznána.

MS U20 2020

» Skandál z finále MS: Byly jsme vítězkami, smutní zdrcené Finky

Překlad prohlášení z oficiálních stránek IIHF:

„Mezinárodní federace ledního hokeje vydala následující prohlášení týkající se neuznaného gólu, ke kterému došlo v průběhu prodloužení zápasu o zlato na mistrovství světa žen v ledním hokeji 2019 mezi Finskem a USA:

Všechny vstřelené góly během MS žen v ledním hokeji 2019 byly prozkoumávány Oddělením pro posuzování gólových video-záznamů IIHF (ang. IIHF Video Goal Judge Operations). Gól v prodloužení vstřelený týmem Finska proti týmu USA byl prozkoumán a následně odvolán kvůli tomu, že nedovolené bránění na brankářku nebylo neúmyslné. 

Zohledněna v tomto případě byla dvě pravidla IIHF: 

- Na základě pravidla 186 v. Neuznání v případě Brankář a gól/brankoviště: Útočící hráč, který učiní jiný než náhodný kontakt s brankářem mimo brankoviště, bude potrestán dvěma minutami za nedovolené bránění. Pokud je během celé situace vstřelena branka, nebude platit.

- Na základě pravidla 183 ii. Ochrana brankáře: Náhodný kontakt je povolen v situaci, kdy brankář hraje puk mimo brankoviště a za předpokladu, že útočící hráč vynaloží přiměřené úsilí na minimalizování nebo vyhnutí se takovému kontaktu.

Oddělení pro posuzování gólových video-záznamů IIHF vzalo tato dvě pravidla v potaz a na základě nich nesměla být branka uznána. 

Během hry signalizovala rozhodčí na ledě trest pro brankářku USA za podrážení. Tresty, o kterých je rozhodnuto na ledě, nejsou Oddělením pro posuzování gólových video-záznamů kontrolovány. Oddělení pro posuzování gólových video-záznamů nemůže trest posuzovat, a ani jej tudíž zrušit. Rozhodnutí o uložení trestu totiž padlo sudími na ledě.“

Jenže byl atak finské kapitánky Jenni Hiirikoskiové, který předcházel brance Petry Nieminenové, nenáhodný, chcete-li ne nechtěný? A mohl vůbec být, když ji americká brankářka Alex Rigsbyová podrazila?

Mezinárodní hokejová federace nejspíš ani tímto prohlášením vlnu negativních emocí neutiší...

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz