Veejš! Tábor maká před třetím rokem v elitě, Matušík už ví co čekat

Foto: Tomáš Danko

Na třetí extraligovou sezonu v řadě se chystají dorostenci Tábora. Stoupající formou v loňském ročníku potvrdili svěřenci Tomáše Matušíka dobrou letní přípravu, proto na ní moc nezměnili. Letos budou mít po odchodu hlavních es z ročníku 2003 v krutém sestupovém klíči stejný cíl – záchranu.

partneři českého hokeje

Loňská sezona skončila už před polovinou března. To byl pro Jihočechy hlavní motiv, aby letní přípravu na nový ročník zahájili netradičně brzo. „Momentálně trénujeme osmý týden, s tím, že dva týdny jsme trénovali podle plánů, které jsem klukům posílal, a pak až jsme se teprv začali scházet,“ vysvětluje Tomáš Matušík.

„Trénovat budeme do konce června, v pondělí 29. uděláme výstupní testy a pak se sejdeme až před ledem. Letní příprava je delší než obvykle, ale nevidím na tom nic špatného,“ pokračuje trenér.

Vzhledem k situaci byli jeho svěřenci za brzký start dokonce rádi. „Když jsem jim posílal první plány, tak jsem si s každým volal nebo psal, a všichni mi říkali, že už něco dělají a hýbou se. A pak byli rádi, že jsme se mohli začít scházet,“ pokyvuje Matušík.

Foto: Tomáš Danko

Jen tehdejší opatření dělala všem drobné vrásky. „Ze začátku to bylo nestandardní, místní chodili oblečení z domova, nemohli jsme se sprchovat a tak dále. Tím jsme si museli projít. Teď už je všechno bez omezení. Trénujeme šestkrát týdně, v pondělí dvakrát,“ říká zkušený kouč.

Když se před dvěma lety chystal s dorostenci na první extraligový ročník, v rozhovoru si pochvaloval, že má hráče s úžasnou vášní pro trénink. Někteří v mužstvu vydrželi doteď, snad i proto je podobně spokojený: „Ano, myslím, že to můžu říct pořád.“

V přípravě dostanou táborští mladíci zabrat, rámcově ale jedou stejně jako v předešlých dvou sezonách. „Dost běháme, děláme odrazovou sílu, chodíme do posilovny. Jednou v týdnu máme crossfitový trénink a jednou step aerobic se cvičitelkou. Musím říct, že to jsou výborné lekce,“ doplňuje kouč.

Jak step aerobic vypadá, se můžete podívat na videu:

Autor videa: Lukáš Cícha

Tábor loni ukázal, že na klíčové momenty je velmi dobře nachystaný. V základní skupině získal jen 11 bodů, ale výkony stupňoval a ve skupině o udržení patřil mezi nejsilnější celky. K potvrzení záchrany mu scházelo málo, byl nejlépe útočícím a třetím nejlépe bránícím celkem.

Proto je celkem logické, že letošní přípravu absolvuje v zajetých kolejích, aby měl znovu co nejlepší finiš. „Nechci se nějak úplně chvástat a urazit kartiboha, ale ano, měl jsem ve druhé polovině sezony ten pocit, že to tak bylo,“ souhlasí Tomáš Matušík.

Dorosteneckou kategorii teď opustil ročník 2003. Vzhledem k tomu, že Tábor hraje v juniorce nejnižší soutěž, museli větší talenti odejít do jiných klubů. Adam Eremiáš s Jakubem Korytarem zamířili do Plzně, akademie vyzkouší i další dva hráči. „Filip Cháb odešel do Budějovic a Adam Kofroň do Jihlavy,“ říká trenér.

Zato hokejisty ročníku 2004 udrželi Jihočeši všechny. „Máme jich osm. Doplnili jsme to devátou třídou, která loni hrála výborně. A ještě jsme oslovili pár hráčů odjinud, těm připravíme try out. Koukneme se na ně a rozhodneme se, jestli je budeme angažovat, nebo ne.“

Výsledná podoba kádru je tak zatím ve hvězdách. „Máme ve hře nějaké Slováky, s těmi máme dobrou zkušenost od Filipa Šmelka. Ten tady zapadl výborně, dodneška do Tábora jezdí,“ těší Matušíka. „Někdy od půlky srpna už bychom chtěli pracovat s kádrem, se kterým budeme hrát sezonu,“ doplňuje.

Táborští na try outu rádi vyzkoušejí i další zájemce o extraligu, kteří by mužstvo zkvalitnili. Počtově jsou na tom ale dobře. „Úplně v pohodě. Momentálně nás trénuje šestadvacet a zhruba čtyři pět hráčů se nám ještě bude ukazovat,“ pokyvuje kouč, který v minulých letech vedl i druholigový mužský tým.

Dorost Kohoutů bude mít z výsledkového hlediska potřetí v řadě úplně stejný cíl – udržet nejvyšší soutěž. Ta o rok odložila radikální zúžení o šest účastníků, což před všechny slabší celky znovu staví dost velkou výzvu.

„Do sezony vstupujeme s nějakým cílem, přáním, nebo možná i snem, aby se nám to zase podařilo. Musím říct, že letos už vím, co mě čeká, ten první rok jsem opravdu nevěděl. Lehce sledujeme, co se děje v jiných klubech, ale ty kádry vyběhnou až do mistrovské sezony. Takže uvidíme,“ hlásí Tomáš Matušík.

„Vzhledem k tomu, že tady máme osm kluků, kteří loni hráli, a ne špatně, tak doufám,“ spolkne větu o vytoužené záchraně. Na systém soutěže si v žádném případě nestěžuje. „Je hodně spravedlivý. Nevím, jestli by to šlo udělat lépe.“

Drsný klíč má ale podle něj i svá negativa. „Na ty mladé kluky je to velká fyzická zátěž. Když hrají ke konci sezony zápasy, ve kterých pořád musí a musí – a to jim ani nemusíte říkat, jim to není jedno –, tak to pro ně není úplně ideální. Ale na druhé straně je to zase rozvíjí a hráči, kteří jsou lídry mužstev, tím rostou,“ uzavírá táborský lodivod.

Foto: Tomáš Danko

Foto: Tomáš Danko

Foto: Tomáš Danko

Foto: Tomáš Danko

Foto: Tomáš Danko

Foto: Tomáš Danko

Foto: Tomáš Danko

Foto: Tomáš Danko

Foto: Tomáš Danko

Foto: Tomáš Danko

Foto: Tomáš Danko

Foto: Tomáš Danko

Foto: Tomáš Danko

Foto: Tomáš Danko

Foto: Tomáš Danko

Foto: Tomáš Danko

Foto: Tomáš Danko

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz