Vede bodování, studuje matfyz. Hokej hraju pro zábavu, prozrazuje Drlík

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Šumperk ztratil v prvních dvou kolech Extraligy juniorů pouze bod a dostal se do čela tabulky východní skupiny. Výrazně k tomu přispěl i Matěj Drlík, který přesto, nebo možná právě proto, že odsunul hokej na druhou kolej, vede kanadské bodování soutěže.

Týden hokeje 2021

Matěji, váš tým je po dvou kolech s pěti body na čele tabulky východní skupiny. Jaký je to pocit?
Je to super pocit. Samozřejmě nám dost pomohlo, že Přerov kvůli karanténě nehrál. I tak je ale super být nejlepší mezi týmy, které už soutěž začaly. Moc nás těší výhra nad Vsetínem, kterou jsme upřímně ani nečekali. Ne v sestavě, v jaké jsme tam přijeli.

A zápas s Porubou?
Já osobně jsem čekal, že Poruba bude trošku jednodušší než Vsetín. Ale to tak většinou bývá. Ten, koho podceníme, kouše. Ovšem do každého zápasu jdeme s tím, že chceme vyhrát. Jinak to nebylo ani v zápase se Vsetínem. Z minulého roku jsme věděli, že mají silný kádr, ale naštěstí jsme do toho dali všechno. V obou zápasech nás nebylo moc, máme velkou marodku. Semkli jsme se a dokázali oba soupeře porazit.

Které utkání bylo těžší?
Jak v čem. Páteční zápas se Vsetínem byl určitě rychlejší, ale v neděli jsme Porubu v první třetině přestříleli a vedli jsme 3:0. Mysleli jsme si, že je hotovo. Od druhé třetiny už jsme nehráli naši hru a těžší to bylo v tom, že jsme se nedokázali dostat naplno zpět do zápasu. A taky to tak vypadalo, mimo jiné jsme dostali gól těsně před koncem.

„Nejsem moc technický typ. Dáme si to do rychlosti a soupeře přebruslíme.“

V zápase se Vsetínem jste ve druhé třetině naopak přidali…
Máme vždycky problém s tím, když první třetinu vedeme nebo dáme hodně rychlých gólů. Myslíme si, že je hotovo. Přestaneme se soustředit. Na Vsetíně byla první třetina z naší strany průměrná, moc se nám nevyvedla. O přestávce jsme si v kabině řekli, co je třeba zlepšit, a od druhé třetiny jsme si to s Jiřím Fibigrem a Adamem Poláchem začali dávat. Začaly se dařit přihrávky a lépe se nám bruslilo. Právě to dělalo Vsetínu problém, napadalo nám pár gólů a na konci jsme to udrželi. Naopak v Porubě jsme dali hodně gólů už v první třetině, po níž byla v kabině uvolněnější nálada. To se přeneslo do hry  a nefungovalo to, co fungovat mělo.

Vaše lajna byla na Vsetíně u všech vstřelených branek, v Porubě u dvou. Jak vám vyhovuje spolupráce ve formaci?
Jiří Fibigr přišel z Olomouce, kde trénuje v juniorce. Adam Polách taky, trénoval tam přes léto. Jiří Fibigr nám pomáhá, Adam Polách je u nás nastálo. Oba jsou hodně rychlí, živí, což mi vyhovuje. Nejsem moc technický typ. Dáme si to do rychlosti a soupeře přebruslíme. No a musím zmínit, že Fibi mi dal u jednoho gólu krásnou nahrávku do prázdné brány, takže se mi s nimi hrálo parádně.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Vy sám už máte šest kanadských bodů, kdežto za celou minulou sezonu jste jich měl dohromady patnáct. Čím to je, že se vám teď tak daří?
To vůbec nevím. Asi je to tím, že odešli hráči ročníku 2000. Letos už taky hokeji nepřikládám takovou váhu, jsem na vysoké škole a hokej beru jako výplň volného času, takže jsem uvolněnější. Na tréninky samozřejmě stále pravidelně chodím a dávám do toho všechno, ale už to není moje priorita. Možná i to mi pomáhá, mám tak chladnější hlavu a v zakončení tolik nespěchám, dávám si načas.

Máte i přesto roli lídra? Přece jen patříte ke starším hráčům v týmu…
Letos u nás žádný úplný lídr není. Kapitánem je Jan Štrbík, jelikož je klidná hlava a autorita. Samozřejmě jsem rád, když dostanu důvěru od trenéra. Jako třeba na Vsetíně, kdy mě na konci při oslabení pět na tři poslal na led jako jediného útočníka. Mám takové role rád, ale všechno nechávám na trenérovi. Když mi dá šanci, tak se ji snažím co nejlíp využít.

„Studium bude nejspíš probíhat distanční formou, tak budu mít aspoň víc času na hokej.“

Jakou vysokou školu studujete?
Přihlásil jsem se na matfyz, obor matematika pro informační technologie.

Proč zrovna tento obor?
Jediné, co mě na střední škole bavilo, byla matematika. Do poslední chvíle jsem nevěděl, co chci dělat, tak jsem zkusil rozeslat přihlášky po matematikách. Díky covidu letos na fakultách upustili od přijímacího řízení, takže mě vzali bez přijímaček. Chtěl jsem to zkusit a uvidíme, jak to půjde. Zatím jsem byl na zápise a za týden bychom měli začínat. I když nevím, jak to nakonec bude, protože pražské školy zavírají. Studium bude nejspíš probíhat distanční formou, tak budu mít aspoň víc času na hokej.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Víte už, co byste s tímto zaměřením chtěl dělat do budoucna?
Jestli se mi podaří dostudovat, tak bych chtěl dělat zabezpečování systémů nebo naopak zkoušet nějaké informační systémy nabourávat. Zaměření zatím úplně nevím, ale bude to něco v tomto smyslu. Chtěl bych programovat zabezpečení serverů nebo vyhledávat útoky na ně.

Myslíte, že se dá takovéto studium skloubit s hokejem?
To si moc nemyslím. Už teď mám hokej víceméně pro zábavu. Kdyby se naskytla příležitost, tak kariéru samozřejmě ještě zkusím na poslední chvíli nakopnout. Aktuálně to vidím tak, že hokej budu hrát jen pro zábavu a chci si užít poslední rok Extraligy juniorů.

A jak to vidíte s šancemi na umístění ve vašem posledním roce?
Pokud se sejdeme v nejsilnější sestavě, což jsme letos ještě nebyli, tak si myslím, že máme na to hrát o nejvyšší pozice.

„Ani v přípravě jsme se nesešli v úplné sestavě, která má jinak velký potenciál.“

Pomohli vám v posílení sestavy i hráči z dorostu?
Určitě ano. Hlavně minulý rok u nás nebylo moc dvoutisícovek, takže nám odešli asi jen dva nebo tři hráči. Letos to stojí na ročníku 2001, těch hráčů máme poměrně dost. Doplňují to právě kluci, kteří přišli z dorostu, a i ti se začínají prosazovat. Pro nás je to jenom dobře.

Opravdu jste se letos nesešli v nejsilnější sestavě? Ani v přípravě?
Vždycky to bylo tak, že někdo mohl, a někdo ne. Nebylo to tak striktní, navíc byl často někdo v karanténě. Myslím si, že ani v přípravě jsme se nesešli v úplné sestavě, která má jinak velký potenciál.

Foto: Helena Hegeďová, hc-vsetin.cz

Jak vypadala vaše příprava?
Pro mě byla letní příprava letos uvolněnější než jiné roky, protože jsem maturoval a dával přednost škole. Zároveň přes veškerá opatření to bylo s tréninky složitější. Hodně nám pomohla spousta přípravných zápasů, které jsme měli později, když už byl led. Každý týden jsme měli aspoň dva zápasy a rychle jsme se do toho dostali. Co se týče fyzičky, tak tu ještě musím v průběhu sezony dopilovat.

Volíte pro svou letní přípravu i nějaké jiné sporty?
Hodně mě poslední roky chytl tenis, který u nás chodíme s kluky odmalička trénovat. U nás ve Štítech, kde bydlím, je občas i nějaký turnaj, takže jsem v přípravě volil i tuto variantu. Taky chodím s kluky na fotbal, kde jsem brankář, protože mě nebaví běhat (směje se).

Co vás ze suché přípravy naopak baví?
Nejvíc asi posilování a dynamická cvičení jako například schody, kruháče, tabata a podobně.

Budete se v sezoně kromě tréninků připravovat i individuálně?
Ano, tréninky máme na ledě a před nimi i suchou, ale tam si většinou dělá každý svoje. Někdy nám dá trenér papír, ale málokdo jej plní. V tomhle věku už je to na každém hráči, aby se připravil, jak potřebuje.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz