Ve Vegas je neskutečná euforie, hlásí Hyka. O šampionátu vůbec neváhal

Foto: Michal Eger

Před rokem si start na mistrovství světa vybojoval po kvalitní sezoně v Mladé Boleslavi, teď Tomáš Hyka přijel zocelen zkušenostmi ze zámoří. Skvělý bruslař má za sebou první rok v organizaci nováčka NHL Vegas Golden Kinghts, za tým z města kasín a zábavy stihl deset utkání NHL. Jinak válel na farmě v Chicago Wolves. "Myslím, že sezona nebyla špatná. Sice jsem měl pár zranění, ale dostal jsem šanci nahoře. V prvním týmu. To bylo super," povídá spokojeně.

Nový fanshop

Určitě by rád stihl víc, že ve Vegas se nový tým bleskově rozjel stabilizovaná sestava sbírala výhry, tudíž nebyl moc důvod ke změnám. Hyka na to trošku doplatil, ovšem dál poctivě makal na farmě a dokázal, že mu zámořský hokej sluší.

Teď se po roce znovu představí v národním týmu, jeho zařazení přišlo hodně nečekaně. "Dohráli jsme play off AHL a já původně počítal s tím, že se připojím k prvnímu týmu. Ale pak se ozvali trenéři nároďáku, že mají zájem. Tak jsem tady," hlásí s úsměvem

Překvapila vás pozvánka do národního mužstva?
Samozřejmě ano, ale jsem rád, že mám možnost reprezentovat na mistrovství světa. Chuť jsem měl hned, vůbec jsem neváhal. Necítím žádnou únavu. Mentálně i fyzicky jsem připravený.

Asi všechno proběhlo hodně rychle, že?
Bylo to trošku komplikované. Ve čtvrtek jsem hrál za Chicago poslední zápas série, který jsme nezvládli a vypadli z play off. Původně jsem se pak měl dopravit do prvního týmu ve Vegas, ovšem objevil se zájem od reprezentačních trenérů, že  by mě chtěli na mistrovství světa. Tím pádem to pak agent řešil s vedením klubu, jestli by mě ve Vegas uvolnili. Stalo se, jsem tedy s nároďákem.

Francouz: Smlouvu jsem držel v tajnosti

Nebyla ve hře varianta, že byste v prvním týmu čekal na příležitost k případnému startu ve Stanley Cupu?
Už během sezony byl tlak trošku větší. Klub nabral víc hráč v expanzním draftu, další přišli před uzávěrkou výměn. V prvním týmu mají na výběr, já bych tam musel čekat na šanci. Nevím, v klubu si asi řekli, že bych příležitost nedostal, tak mi povolili, abych mohl jet na šampionát.

Není vám líto, že jste si za Vegas nezahrál Stanley Cup?
Samozřejmě, trošku to mrzí. Protože v sezoně se mi to povedlo. Hrál jsem deset zápasů, a musím říci, že euforie tam je neskutečná. Kdybych naskočil v play off, byla by to ještě větší paráda. Najdou se pro i proti. Ale teď budu hrát mistrovství světa, což je také fajn.

Foto: Michal Eger

Jak hodnotíte klubovou sezonu? Příprava vám vyšla, dlouho se zdálo, že ročník začnete v NHL.
Myslím, že sezona nebyla špatná. Sice jsem měl pár zranění, ale dostal jsem šanci nahoře. To bylo super. Dal jsem góla, bylo pár nahrávek.  Na farmě jsem měl v průměru skoro bod na zápas, dá se říci, že jsem tam byl jedním ze stavebních kamenů týmů. Jen je škoda, že jsme nepostoupili v play off. Měli jsme mužstvo, které mohlo jít daleko. Bohužel. Ale sezona mi ještě neskončila. Pevně doufám, že ji dokončím, jak jsem začal.

V Las Vegas se NHL hraje prvním rokem. Hokej je tam teď asi hitem číslo jedna, co říkáte?
Jo, je to neskutečné! To ani nejde popsat, atmosféra se musí zažít. Lidé žijí hokejem opravdu hodně. Všichni hráči NHL, co to tam poznali, říkali, že kulisa v hale je jednoznačně nejlepší v celé lize. Já měl možnost hrát NHL na jiných stadionech a tenhle názor podepisuju. Přispělo k tomu, že Vegas vyhrálo svoji divizi, momentálně bojuje ve druhém kole Stanley Cupu se San Jose. Euforie je obrovská.

Vegas je v celém světě známé spoustou kasín. Také jste si zašel zahrát?
Tím, že jsem tam byl na hotelu, jsem měl kasíno hned vedle recepce. Samozřejmě, člověk si může v podstatě kdykoli zajít, aby zkusil štěstí. Jenže já neměl moc času. Když jsem přijel, hned jsem měl zápasy. A jakmile mě poslali zase na farmu, musel jsem zpátky. Takže možnost zahrát si v kasínu v podstatě nebyla.

Pojďme k mistrovství světa. Turnaj jste si vyzkoušel už loni v Paříži, může vám to teď pomoci?
Byla to tehdy veliká zkušenost, myslím, že teď to je trošku moje výhoda. Zažil jsem to, vím, co od turnaje očekávat. Věřím, že přinesu zkušenosti ze zámoří. Zkusil jsem si NHL a pravidelně nastupoval na farmě.

Sbaleno, naloženo! V Dánsku čeká vyzdobená kabina

Před rokem jste byl dopsán na soupisku v průběhu šampionátu, teď jste přijel v trošku jiné pozici. Jste připraven na větší očekávání?
Asi to tak bude. Moje role by měla být jiná, i když zatím nevím, co se mnou trenéři přesně zamýšlejí. Pokud dostanu víc prostoru, chtěl bych se ukázat co nejlépe. Rád bych byl týmu platný.

Za Atlantikem jste se posunul do pozice univerzálního hráče, to by také mohlo být směrem k národnímu týmu pozitivní.
No, je trošku vtipné, že jsem býval zvyklý hrát na pravém křídle. Ale v sezoně jsem nastupoval i nalevo. Mohla by to být výhoda, mohu hrát v podstatě kdekoli. Vím, že si teď musím rychle zvyknout na širší kluziště, ale to nebude nic těžkého. V zámoří jsem hrál jen rok, navíc dobře bruslím – docela se na větší hřiště i těším. Při zápasech aspoň bude víc prostoru (usměje se).

Kádr reprezentace se dost změnil. Znal jste všechny nové spoluhráče?
Vesměs ano. S některými jsem byl v týmu, jiné jsem potkával v extralize nebo v juniorských výběrech. Znám i kluky ze zámoří. Někteří jsou mladší, ale podle mě to je i výhoda. Bude aspoň legrace, nepochybuju o tom, že parta bude skvělá. Co jsem slyšel, kluci měli kvalitní atmosféru už na přípravných turnajích. Já se mezi ně hrozně těšil. I na to, že si konečně pokecám česky.

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz