Varaďa: Třinec a dvacítka? Od hráčů vyžaduji to samé, nikdy nejedu na výlet!

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Loni si to zkusil poprvé, v blížící se sezoně dá Václav Varaďa repete. Kouč třineckých Ocelářů znovu vede také reprezentační dvacítku, která se chystá na domácí mistrovství světa juniorů. „Čeká mě těžká práce, ale jsem s tím ztotožněn. Mám kolem sebe výborné realizační týmy, od svých hráčů vyžaduji pořád to samé," zdůrazňuje kouč jarních vítězů Tipsport extraligy.

HokejkaSHOPvanoce

Varaďa je buldok, který hokejem maximálně žije. Když vypráví o nejbližších týdnech a měsících, v jeho očích poznáte ohromné zaujetí. „Nikdy to nebude tak, že někam přijedu na výlet. Nebo se jen tak zúčastnit," zdůrazňuje při debatě o tom, jak zvládá pořádný nápor trenérské práce ve dvou špičkových funkcích.

Tento týden opustil Oceláře, s výběrem hráčů do 20 let dnes cestuje do Ruska, kde od čtvrtka proběhne turnaj čtyř zemí. „Bude to další cenná prověrka. Jsme zvědavi na hráče, na jejich výkony a přístup. Z hlediska nominace na světový šampionát je pořád všechno otevřené," připomíná.

S jakým očekáváním míříte do Permu?
Ten čas do mistrovství uteče velmi rychle. Za turnaj jsme rádi, uvidíme kluky, které jsme minule ve Finsku neměli. Spousta jiných dostane druhou šanci, zápasy proti Finům a Švýcarům se jim v červenci až tak nepovedly, teď mají další příležitost, aby nás nějakým způsobem upoutali. Pak bude pochopitelně záležet na jejich výkonnosti v sezoně, z toho budeme vycházet.

Je pro vás cenné, že máte v týmu i zámořské krajánky, kteří pak budou k dispozici až na závěrečném soustředění před šampionátem?
Jsem rád, že jsou tady. Ale skutečnost, že někdo hraje kanadsko-americkou juniorskou soutěž, nikomu nezaručí nominaci na mistrovství. Víme, že kluci nás chtějí upoutat. My budeme vnímat jejich hru a přístup. Šanci mají všichni, pochopitelně i ti, kteří teď s námi nejsou.

Už se vám rýsuje jádro týmu pro vrchol sezony?
Nechtěl bych předjímat. Jsou tady hráči, kteří mají za sebou nějakou historii mistrovství světa.  Stejně tak měli velmi dobrou uplynulou sezonu. Ale my žijeme tady a teď, postavíme nejlepší možný tým podle aktuální formy.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Před několika dny jste v Břeclavi sledoval zápasy osmnáctky na Hlinka Gretzky Cupu. Zástupci mladšího ročníku si tam o dvacítku moc neřekli.
Zřejmě i sami od sebe čekali víc. Já viděl dvě utkání, s Finskem a s Kanadou. Ani v jednom to ze strany českého týmu nebylo nic světoborného. Někteří hráči ovšem potenciál mají. Myslím, že pro ně to je taková facka s výhledem k mistrovství světa osmnáctek. Neříkám, že ti kluci mají zavřené dveře k naší nominaci, k naší pozvánce. Ale je tam ještě dlouhá cesta.

Máte šampionát hodně v hlavě?
Teď ještě úplně ne. S blížícím se listopadem nebo prosincem se to bude měnit. Teď se věnujeme hlavně tomu, abychom viděli co nejvíc hráčů. Byly letní kempy, máme za sebou akci ve Finsku, teď jedeme na turnaj do Ruska.

Pocházíte z Kopřivnice, žijete v regionu, kde šampionát proběhne. Je to znát v reakcích známých a kamarádů?
No určitě! Je to speciální, připravuji se na nápor, který s tím bude spojený. Rodinní příslušníci, známí a všichni fanoušci se nám budou snažit pomoci. Věřím tomu, že nás lidé z regionu poženou. Na jaře jsem byl v Ostravě na mistrovství světa v para hokeji, atmosféra tam byla úžasná. Doufám, že to zažijeme i my.

Domácí prostředí znamená ohromnou podporu, ale mladí hráči budou také pod mnohem větším tlakem než například loni v Kanadě.
Asi to může být dvousečné. Vnímám, že turnaj doma je speciální. Půjde o mistrovství světa, to je parádní – i když vím, že minulé šampionáty juniorů, které se konaly v České republice, dvacítce moc nevyšly. Ale třeba tenhle bude ten, co to změní.

Pokusíte se eliminovat tlak okolí kupříkladu i tím, že budete bydlet někde v ústraní?
Už samozřejmě přemýšlíme o tom, kde budeme, kdy začne závěrečný kemp. Místo už máme vyhlédnuté, zatím bych si to nechal pro sebe. Ale obecně řečeno si s tím už delší dobu hraji. Soupeři, přípravné zápasy, podmínky k trénování, hotel... Tohle všechno řešíme. Je tam spousta věcí, které chceme vidět. Zajímají nás konkrétní přílety hráčů ze zámořských lig, i tohle už plánujeme.

V základní skupině narazí dvacítka na Kanadu, USA, Rusko a Německo. Hodně těžký úkol, co říkáte?
Jednoduché to určitě nebude, skupina je skutečně extrémně těžká. Týmy přijedou ve velmi dobré kvalitě, ale může se stát cokoli. My si půjdeme za svým. Určitě budeme chtít uspět. Uděláme maximum!

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

Dvacítku jste vedl už v minulé sezoně, paralelně i extraligové Oceláře, s nimiž jste pak slavil mistrovský titul. Je náročné to skloubit?
Mám velmi dobrý realizační tým, v Třinci i v reprezentaci. Nevnímám, že bych něco nestíhal. Všechno dělám nadoraz. Mít dvě funkce, to je myslím reálné. Cítím podporu v realizačních týmech, jsem s kolegy nastaven na stejné vlně. Práci máme rozdělenou tak, aby všechno klapalo. Také mi hodně pomáhá rodina, která za mnou stojí. Věřím tomu, že to takhle bude pokračovat i nadále.

Dokážete v hlavě bleskově přepnout z Třince ke dvacítce a naopak? Soustředit se jen na aktuální povinnost?
Určitě. Teď se naplno věnuji dvacítce, od čtvrtka máme turnaj v Rusku. Ale průběžně jsem v kontaktu se svými asistenty z Třince, s nimiž konzultuji různé věci, co se týče hráčů, zranění a podobně. To je každodenní praxe. Ale v žádném případě mě to neodvádí od toho, abych u juniorské reprezentace nemohl dělat maximum. Myslím, že to stejně vidí i kluci z realizačních týmů. Od svých hráčů vyžaduju pokaždé to samé. Nikdy to nebude tak, že někam přijedu na výlet. Nebo se jen tak zúčastnit, jako že jsem trenér reprezentační dvacítky. Jsem pozitivně naladěný. Ano, čeká mě těžká práce. Jsem s tím ztotožněn a hrozně se těším. Věřím, že tým bude makat, aby se ten úspěch dostavil.

Prozradíte, kde jste po titulu s Třincem dobíjel baterky?
Sezona byla náročná, ale já cítil, že mám pořád dost sil. Jsem rád, jak to dopadlo (usměje se). Během dovolené jsem byl v zámoří, spojil jsem to s takovou inspekční cestou po Floridě. Byl jsem za známými, kteří fungují v hokeji. Viděl jsem nové trendy, jak s hráči pracovat, jak je připravovat. Šlo o některé věci, které tam dělají o krůček dřív než u nás. Byla to skvělá zkušenost. Zároveň jsem si bezvadně odpočinul. Rodina byla se mnou, což je klíčová věc v mém životě.

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz