V únoru Písek, teď Carolina! To si ani nešlo představit, směje se Vondraš

Foto: Karel Švec, Český hokej

Největší české překvapení na letošním draftu NHL? Jednoznačně Jakub Vondraš. Osmnáctiletý gólman ještě do konce února chytal za ligovou juniorku Písku, pak ale zazářil v extraligové Plzni, indiánům vychytal titul... No a teď letí do Caroliny!

O české brankáře bývá na draftu tradičně solidní zájem, ale letos se na žádné z lehce očekávaných jmen nedostalo. Reprezentační gólmani jako Tomáš Suchánek, Jan Špunar nebo Michael Schnattinger kluby NHL neoslovili.

Když nepočítáme výrazně staršího Nicka Malíka, který si už udělal skvělé jméno mezi dospělými, úspěch slavil pouze Jakub Vondraš.

Tedy brankář, který nemá na kontě ani jeden start v národních týmech. A který do začátku letošního března odchytal v juniorské extralize pouhopouhých pět zápasů!

Pak ovšem začal psát úžasný příběh.

Jakube, prožíváte v posledních desítkách hodin takový velký sen?
Je to určitě neskutečné, ale teď je všechno kolem hodně chaotické. Zítra (v neděli) ráno už odlétám na development kemp, takže si musím všechno zařizovat a zatím jsem neměl úplně čas si to tolik užít.

„Spíš jsem s tím nepočítal, bylo to pro mě velké překvapení a jsem za to strašně moc rád.“

Čekal jste, že by se na vás mohlo dostat?
Menší naděje jsem si popravdě dělal a na draft jsem koukal. Spíš jsem s tím ale nepočítal, bylo to pro mě velké překvapení a jsem za to strašně moc rád.

Co jste dělal ve chvíli, kdy zaznělo vaše jméno?
My jsme zrovna měli večeři s plzeňským áčkem, takže jsem draft sledoval na mobilu. V momentě, kdy jsem uviděl své jméno, mi všichni kluci začali gratulovat a tleskat. O to to bylo krásnější.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Když jsme u Plzně: Klubem prošli čtyři draftovaní hráči, kromě vás ještě David Jiříček, David Špaček a Petr Hauser. To je parádní vizitka, že?
Ano, je to dobrá vizitka a skvělý úspěch pro Plzeň. Největší úspěch je rozhodně Jířa, který šel hodně vysoko. Že klubem prošli čtyři draftovaní hráči svědčí o tom, že se v Plzni s mládeží pracuje dobře. Mladí hráči dostávají hodně prostoru v áčku, máme tituly dorostu i juniorky a podobně.

Chápu, že David Jiříček je číslo jedna. Žádný Čech nepřišel v novém tisíciletí na řadu dřív...
Jsem za něj obrovsky rád. Je to můj spolužák ze školy, takže jsme se o tom hodně bavili. Myslím, že i Columbus je šťastný, že tam může být se Standou Svozilem.

Ale zpátky k vám. Už na jaře jsme psali o vaší „cestě z Písku do finále extraligy“. Došlo vám, že teď už je to cesta z Písku do Caroliny?
Ještě na konci února, kdy jsem odchytal poslední zápas za Písek, si nešlo ani představit, že bych teď mohl mluvit o tom, že jsem draftovaný (směje se).

Je to skvělé povzbuzení pro všechny hráče. I když se jim zrovna nedaří a nevejdou se do sestavy jako vy, tak pokud budou makat, všechno je možné.
Je to přesně tak. Důležitá je tvrdá práce a vůle. Všechen ten čas, co jsem si odbyl na zimáku, a všechno, co jsem udělal navíc, se mi vyplatilo.

„Všechen ten čas, co jsem si odbyl na zimáku, a všechno, co jsem udělal navíc, se mi vyplatilo.“

Kolik organizací NHL vás před draftem kontaktovalo?
Myslím, že celkově jsem před draftem mluvil se sedmi týmy. Ale musím říct, že výběr Caroliny mě trošku překvapil, protože jsem s ní nebyl tolik v kontaktu jako s ostatními. Ale jsem za to neskutečně rád.

Hádám, že vás všichni kontaktovali až na jaře, když se vám dařilo v Plzni...
Ano, první kontakt proběhl v play off. Od té doby doteď se to všechno sčítalo.

Všechno díky tomu, že jste juniorce vychytal titul.
Naskytla se mi možnost chytat v předkole, kde se mi povedlo pár zápasů. Pak jsem se do branky dostal ve čtvrtfinále a celé play off už jsem dochytal. Všechny zápasy pro mě byly skvělou zkušeností, každým zápasem jsem se naučil něco nového a strašně jsem si to užíval, i ten tlak play off. Bylo to super a moc rád na to vzpomínám.

Foto: Facebook IHC Králové Písek

Co říkáte právě na Carolinu?
Samozřejmě bych byl rád za kterýkoli tým, ale Carolina se mi celkově líbí. Docela ji i sleduju, jelikož tam hraje Martin Nečas. Mám relativně rád i jejich gólmanskou dvojici a taky hrají v hezkém městě.

A měl jste nějaký jiný vysněný tým?
Jsem fanoušek NHL, ale asi nikdy jsem neměl vysněný tým. Vždycky jsem koukal spíš na gólmany a hodně sleduju zápasy svých oblíbených brankářů. Dřív to byl určitě Tomáš Vokoun jako pravák, teď to jsou hlavně Karel Vejmelka s Pavlem Francouzem.

Carolina si na draftu vzala čtyři ruské hráče. Nezaujalo vás to taky, vzhledem k současné situaci, která se hodně řeší?
Asi se nad tím někdo může pozastavit, ale právě Carolina má evropského skauta z Ruska. Proto mě to tolik nepřekvapilo.

„Carolina se mi celkově líbí. Docela ji i sleduju, jelikož tam hraje Martin Nečas.“

V neděli tedy odlétáte na kemp. Víte už cokoli dalšího? Třeba jaké s vámi mají záměry?
Zítra letím, pak mě čeká ubytování a večeře. Máme už daný program na celý týden, ale dál se všechno teprve dozvím na místě.

Myslíte si, že spíš zůstanete v Plzni?
Nejspíš ano. Samozřejmě to bude záležet na diskusi s nimi, ale počítám s tím, že budu pokračovat v Plzni.

Jakou budete mít konkurenci v juniorce?
Já jsem trénoval s áčkem, ale jestli to říkám správně, beze mě tam jsou čtyři gólmani. Z dorostu přišel mladý Daniel Jansa, z Varů se vrátil David Bočan, po delším zranění se vrátil Kuba Korytar a očekává se i návrat Honzy Lokajíčka.

Foto: Marek Švamberg, hcplzen.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz