V Třinci vznikla unikátní statistická aplikace. Inspirací je NHL, říká tvůrce

Foto: Osobní archiv Michala Samiece

Tohle je něco pro milovníky statistik. Michal Samiec, který pracuje pro třinecké Oceláře, vytvořil na české poměry zcela jedinečnou statistickou aplikaci, která mapuje všechny extraligové sezony klubu s dráčkem ve znaku. Ba co víc, svůj projekt chce Samiec časem rozvinout mnohem víc. Jeho inspirací je v tomhle ohledu slavná NHL.

Fanshop národního týmu

Jedno úsloví říká, že statistika nuda je, to ale není váš případ, že?
To určitě ne, vždycky jsem se rád hrabal v číslech a statistikách. Nemusel to přitom být jen sport, ale i jiné oblasti. Nicméně samozřejmě, že sportovní ročenky vždycky převažovaly. Je to pro mě svým způsobem hlavně zábava.

Měl jste už odmalička zálibu ve statistikách, nebo se tahle vášeň vykrystalizovala postupně?
Řekl bych, že se to vykrystalizovalo postupně. Na hokej jsem chodil odmalička, sbíral různé zpravodaje a ročenky, ale statistiky jsem nejdřív neřešil. Šlo i o to, že moje generace ještě v dětství většinou neměla počítač. Když jsem ho už měl, tak jsem si začal hledat různé podklady, ale ještě to nebylo nic systematického. To se změnilo před asi osmi lety, kdy vznikla moje první statistická databáze – tehdy ještě v Excelu, ale netroufal bych si říct, že v ní nebyly chyby. Postupně začalo být mnohem víc statistik i na hokej.cz, z čehož jsem čerpal, a nakonec vznikl náš nynější třinecký projekt.

Statistiky z dřívějších sezon se v Česku dohledávají mnohdy dost složitě, že?
Je to tak, dřív jsem měl problém najít statistiky Třince z prvních let v extralize, pomáhaly mi v tom různé ročenky a podobně, ale i tam člověk musel dávat pozor a případně opravovat chyby. Snazší to začalo být ve chvíli, kdy se na hokej.cz začaly objevovat zápisy ze všech utkání, kde se tyhle věci dají dohledat.

A kdy vás napadlo, že vytvoříte obsáhlý a jednotný projekt, ve kterém budou třinecké statistiky od počátku jeho extraligového působení?
Ta myšlenka vznikla na jaře roku 2020. Tehdy skončila extraliga ze dne na den kvůli covidu a místo toho, abychom se všichni těšili na play off, tak jsem najednou měl hodně volného času. Stál přede mnou úkol, který mám každý rok, a sice aktualizovat statistiky po sezoně tak, abych je měl aktuální. Dřív jsem to dělal jen jednou ročně, protože ručním zapisováním po každém kole zvlášť bych mohl snadno zanést chyby. Tím, jak mi vznikl volný čas, tak jsem se dal do řeči s Honzou Jurášem, který pracuje jako analytik na Ostravské univerzitě a společně jsme začali vymýšlet nástroj, který by mi práci ulehčil. Něco, co bych mohl aktualizovat po každém zápase bez rizika chyb. Postupně jsme sesbírali všechna data tak, abychom měli jistotu, že jsou správná, práce probíhala zejména na jaře a v létě roku 2020. Do toho se začínaly vymýšlet různé vizualizace, tabulky a takové věci. Během loňské sezony na to nebylo moc času, protože zápasy šly za sebou, navíc mám úkoly v třinecké redakci, a to všechno dělám po práci, takže do nynější podoby se to dotáhlo až před touhle sezonou.

„Ta myšlenka vznikla na jaře roku 2020."

Mnoho z nás si ani neumí představit, jak náročná a pečlivá práce to musí být. Neměl jste proto čas od času chuť s vývojem přestat?
Frustrace tam nebyla, Honza celkem rychle naprogramoval první vzhledy, což mě povzbudilo. Navíc jsem aplikaci bral jako nástroj, který mi výrazně ulehčí práci klubového statistika. V první fázi jsme vůbec neuvažovali o tom, že by to šlo ven. Až po čase jsem se obrátil na klub, kde se aplikace líbila, tak jsme se rozhodli, že ji zpřístupníme veřejnosti.

Využívá vaši aplikaci i první tým Ocelářů?
To si nejsem jistý, naše aplikace je přece jen hlavně o historických datech a pro zajímavost. Áčko bude mít výstupy od svých profesionálních analytiků, ale vím, že s aplikací pracoval sportovní ředitel Třince Honza Peterek. Každopádně si nemyslím, že by měla přímý dopad na áčko, je ale zajímavé, když můžete díky ní sledovat například to, že Martin Růžička překonává rekord Jirky Polanského, protože oba jsou to třinecké legendy.

Foto: Osobní archiv Michala Samiece

Zkrátka vám už žádná perlička v Třinci neunikne.
Je pravda, že já pro klub monitoruji například statistické milníky nebo když se blíží nějaký jubilejní zápas, takže to mám propracované víc, než co si můžete najít na klasickém webu. Po každém zápase to aktualizuji a rozesílám lidem v klubu. Díky tomu víme s předstihem, když se něco významného blíží. S tím souvisí i další vývoj, který u aplikace plánujeme. Aplikace momentálně začíná modulem 1, což je za mě ne úplně přehledné. Cílem je udělat její úvodní stránku, na které bude kromě odkazu na jednotlivé moduly takové textové pole a v něm blížící se milníky tak, aby měl každý přehled a nemusel ty údaje složitě vyklikávat na webu.

„Rádi bychom projekt postupně rozšiřovali. Například o interaktivní vizualizaci."

Co máte vy osobně na aplikaci nejradši?
Když se na ni podíváte, tak momentálně obsahuje devět listů, na kterých jsou většinou grafy a tabulky. To člověka rychle omrzí, mně se na tom proto líbí funkce filtrů, která v aplikaci je. Díky nim si můžete zvolit přesně to, co na výstupech uvidíte. Dám příklad, když někoho zajímají první sezony Třince po postupu do extraligy, které končí finálovou účastí v roce 1998, tak si to do filtru zadá a vyjedou mu statistiky jen z toho období. Pokud by vás zajímalo jen období, kdy trénuje trenér Varaďa, tak si zvolíte posledních pět sezon a zobrazí se vám údaje výhradně z tohoto období.

Takže něco pro hračičky, jak se říká.
Je to tak, možnost filtrace dává podle mého aplikaci úplně jiný rozměr. Nemáte v ní daných jen deset nejproduktivnějších hráčů, ale můžete si v ní vyhledat prakticky cokoliv. Například to, jak se dařilo Slovákům, kteří v Třinci vždycky tvořili významnou komunitu, případně si můžete vyhledat jen obránce s držením hole vpravo, a tak bych mohl pokračovat. Nechtěli jsme dělat něco podobného, co je na hokej.cz, v tom případě by to asi nemělo valný smysl. Proto jsem rád, že máme všechny sezony, všechny údaje a můžeme ovlivňovat věci, které na daných listech vidíme.

„Díky filtrům si můžete zvolit přesně to, co na výstupech uvidíte."

Jaká data se vám hledala nejsložitěji?
V modulu šest si můžete vyhledat všechny třinecké hráče jako v telefonním seznamu. Máme u nich post, na kterém hráli, ale i datum narození, držení hole a státní příslušnost. To jsme museli hodně dohledávat. V modulu osm jsou zase vzájemné zápasy se všemi extraligovými soupeři, což bylo trošku složitější v nastavování. Obecně pracujeme s daty, která jsou veřejně přístupná, ale je to o tom vymyslet, jak je budeme vizualizovat.

Nemůžu se zbavit dojmu, že takový projekt má velký potenciál zejména do budoucna.
Doufám v to, rádi bychom ho postupně rozšiřovali. Například bychom chtěli zapracovat na interaktivní vizualizaci. Tím myslím, že pokud by si uživatel zvolil jednotlivé sezony a zajímal by ho vývoj získaných bodů během nich, tak se mu právě takový graf zobrazí. Když se mnou dělali rozhovor kolegové z webu Třince, tak napsali, že cílem je mít databázi po vzoru NHL. Nemyslím si, že by to bylo reálné, protože v NHL se o statistiky starají celé týmy lidí, nicméně, jak jsem říkal, rozšiřovat chceme. Budeme však limitováni daty, která budou k dispozici.

A taky časem, ne?
Je to tak, všichni to děláme po práci a v podstatě takovým dobrovolnickým způsobem. Už proto vím, že nikdy nebudeme mít databázi jako mají v NHL, ale coby inspirace nám NHL může sloužit.

Připadáte si jako průkopník něčeho, co v Česku zatím není dvakrát rozšířené?
Určitě ne, nechtěl bych se náleplkovat jako průkopník nebo vizionář. Ale bylo by fajn, kdyby se podobné aplikace u nás rozšířily. Usnadnilo by to i redakční práci, když přijede nějaký soupeř, kterého přirozeně nemáte tak dobře nastudovaného, jak nastudovaný máte svůj domácí tým, tak by bylo fajn mít taková data na jednom místě po ruce.

Kde vidíte aplikaci za pár let?
Pořád je co zlepšovat a co vyvíjet. Časem chceme vymyslet další moduly a mnohem víc využívat rozšiřující data a statistiky. Věřím, že jsme teprve na začátku naší cesty.

Foto: Lukáš Filipec, hcocelari.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz