V Rusku po sezoně končím, hlásí Novotný. Úvahy o Motoru škrtlo další zranění

Foto: hclada.ru

11. ledna 2018, 15:20

Václav Jáchim

Jeho kariéra roky běžela jako na drátku, poslední dobou ovšem Jiřího Novotného provázejí samá trápení. Loni žloutenka, v tomto ročníku dvě zranění kolena. To poslední patrně způsobí, že mistr světa 2010 bude nucen předčasně ukončit sezonu. "Stalo se mi to před několika dny, jde o problém se stejným kolenem, které mě zlobilo už na podzim. Hrozí mi operace, uvidím, jestli nepomůže léčba klidem. Letos jsem ale asi dohrál," hlásí dlouholetý reprezentant.

Nový fanshop

Podobnou obavu vyslovil minulý týden na klubovém webu Lady Togliatti také trenér Artis Abols. Novotný musel na marodku a jeho další start v KHL je hodně nejistý. "Lékaři mi řekli, že hrát nebudu minimálně šest týdnů. Ale to je optimistický odhad. Mám potíže s meniskem, k tomu natažené vazy. Něco podobného jsem prodělal už na podzim. A teď jsem se zranil úplně stejně," hlásí.

Došlo k tomu na začátku utkání proti Dynamu Moskva. "Hned ve druhém střídání. Odehrával jsem puk a byl hodně otevřenej. Soupeř mě trefil koleno na koleno, faul to podle mě nebyl. Spíš nešťastná shoda okolností. Po tom podzimním zranění jsem nastupoval s ortézou, jenže ta mi nebyla nic platná. Dostal jsem ránu a hned věděl, že to bude špatné," popisuje. Od té doby ho v kolotoči Kontinentální ligy nenajdete, odchovanec jihočeského hokeje aktuálně čeká na podobný verdikt odborníků.

"Už mám k dispozici snímky, budu je posílat lékařům do Česka. Základní informace jsem dostal, zbytek sezony je ve velkém ohrožení. Myslím, že jsem dohrál. Máme několik zápasů do pauzy, během olympiády nehrajeme víc než měsíc. Možná bych se dal nějakým způsobem dohromady, ale Lada nepůjde do play off a tým pak čekají jen dvě soutěžní utkání. Rozhodl jsem se, že nebudu riskovat," potvrzuje. Hrozbu operace zatím zahání vírou, že nakonec nebude tak zle. "Možná pomůže klid. V kariéře jsem nikdy žádnou operaci nepodstoupil, věřím, že by to nemuselo být ani nyní. Záležet bude na dalším vývoji, na doktorech. Nejlepší by bylo, kdybych na zákrok nemusel."

Letošní sezona je tím pádem pro někdejšího kapitána české reprezentace smutná. "Je to v háji. Jsem v Rusku a čekám, co bude. Představoval jsem si to jinak," povídá tiše. Zdravotních potíží se sešlo víc, v tomto ročníku tím pádem stihl Novotný jen 34 utkání KHL, v nichž si připsal čtyři góly a pět nahrávek. Jak se zdá, další už nepřidá. "Po sezoně v Rusku skončím, jsem definitivně rozhodnutý. Mám ženu a dvě děti, trávit většinu roku bez nich, to už nechci," připomíná.

Kdyby byl fit, mohl teoreticky přicházet v úvahu návrat do Českých Budějovic, kde bývalí spoluhráči a kamarádi Roman Turek, Petr Sailer, Stanislav Bednařík nebo Aleš Kotalík ladí místní Motor k boji o postup do Tipsport extraligy. "V kontaktu jsme byli, ale bohužel to nevyjde. Jednak jsem zraněný, jednak by to zřejmě nešlo, ani pokud bych normálně hrál. Lada sice ztratila šanci na postup do play off, vedení však řeklo, že nikoho z hráčů nepustí. Kvůli skvělým fanouškům, máme skoro pořád plný barák, i kvůli tomu, že některé týmy mají po sezoně opustit KHL. Lada proto chce uhrát co nejvíc bodů a kvalitní umístění," vysvětluje.

Prozatím netuší, jestli se domů dostane aspoň částečně. Na týden či na dva. "Uvidíme, jak se vedení rozhodne po dobu olympijské přestávky. Poslední zápas hrajeme 23. ledna, pak je přes měsíc pauza. A následují dvě poslední utkání. Ale tým zůstane pohromadě až do dubna," reaguje. Novotný se nyní věnuje léčbě, na dálku sleduje spoluhráče v kolotoči soutěžních bitev. A také přemýšlí o další budoucnosti. "Nejdřív potřebuju vyléčit koleno, to je jasné. Zatím vůbec nevím, co by mohlo přicházet v úvahu pro další sezonu. Sednu si s agentem Jirkou Hamalem a probereme možnosti. Jak jsem řekl, v Rusku končím. Chtěl bych někam blíž k rodině, abychom mohli být konečně zase pohromadě," připomíná.

Co takhle Motor, po vzoru jiných bardů Filipa Nováka, Václava Nedorosta nebo Zdeňka Kutláka? "Nic nevylučuju, ale teď je to hodně předčasné. Všem v Budějicích každopádně držím palce, aby to s postupem vyšlo. S klukama jsem v kontaktu, sleduju všechny novinky," zmiňuje. Když se řeč stočí k jeho vlastnímu rozpoložení, jen si povzdychne: "Není to dobrý. Chtěl bych hrát, místo toho nemůžu a tak nějak tuším, že to bude stejné ještě hodně dlouho. Co se dá dělat. Jde o poměrně vážné zranění, které si vyžádá hodně prostoru. Na prvním místě pro mě je, abych se dal stoprocentně dohromady," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz