V klubu pod tátou? On za mě nehraje, svědomí mám čisté, říká Podlaha

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Táta patří mezi úspěšné olomoucké odchovance, pod stropem haly ve francouzském Grenoblu visí jeho dres. Nyní na Hané působí coby sportovní manažer. Dohlíží tak na Josefa Podlahu juniora, který klepe na dveře místního A-týmu. Vlastně už za něj měl naskočit i do extraligy.

Nový fanshop

Devatenáctiletý útočník absolvoval s dospělým týmem letní přípravu, ale od začátku ostré sezony mu zase patří místo v juniorce. Olomoučtí mladíci v mezinárodní skupině C zaostávají za postupovou trojicí Salcburku s Kometou a Motorem, chybí jim pět bodů, a to ještě mají odehráno víc zápasů.

Výkony však letos nepředvádějí vůbec špatné – i díky Josefu Podlahovi, který vytvořil s Michalem Matiaškem jednu z nejúdernějších dvojic DHL Extraligy. Podlaha je s 26 body na šestém místě produktivity.

Nejste na tom úplně dobře, ale šanci na postup ještě máte. Berete to tak?
Vždycky je šance a vím, že na to máme. Porazili jsme dvakrát Salcburk, a to se nepodařilo úplně všem. Taky máme jednu z nejtěžších skupin. Nehrajeme na to, že bychom byli nějací outsideři, prostě se snažíme hrát, co umíme. Zatím nám to vychází. Ztratili jsme nějaké body, třeba s Kometou to byla hrozná škoda. Teď se to snažíme dohnat.

Asi vás mrzí i ztráty s Jihlavou, která je poslední...
Jihlavu jsme dvakrát porazili a pak jsme s ní dvakrát prohráli v základní hrací době, to je určitě taky škoda. Ale oni taky nejsou žádní outsideři, i když hrajou dole. Jak říkám, skupina je vyrovnaná a všechny týmy jsou kvalitní.

A jak kvalitní byly souboje se Salcburkem?
Mě osobně zápasy se Salcburkem vždycky baví, protože to je kvalitní soupeř a snaží se hrát hokej. Hrajou hodně kombinačně, mají tam mladé a hodně šikovné kluky. Dokázali jsme je porazit u nich i tady doma, a to si myslím, že je velký úspěch.

Ve dvojutkání jste vždycky získali první zápas, druhý už ne. Dokázali jste je ze začátku něčím překvapit?
To my sami úplně nevíme. Oni vždycky přijedou a buď nás podcení, nebo nevím... My když na ně vletíme, tak nasázíme rychlé góly a oni už se potom vezou. Ale někdy je nasází oni, pak se vezeme my a těžko se to dohání. Oni umějí dát gól vždycky.

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Bez ohledu na postup – jste spokojeni s tím, co letos jako tým předvádíte?
Jo, určitě. I teď, jak tady není pan Beran, a místo něj je s námi pan Řípa, což je taky skvělý pan trenér. Hrajeme ten samý hokej, a daří se nám to. Máme kvalitní mužstvo. Nemáme tolik individualit, ale hrajeme jako celek kvalitně.

Ve statistikách ale vyčníváte vy s Michalem Matiaškem...
Michal přišel letos a v lajně jsme si sedli. Jde nám to, máme hodně bodů, což je hezké a člověku to vždycky zvedne sebevědomí. Ale lepší by bylo, kdybychom byly výš týmově.

Přípravu jste oba absolvovali s A-týmem. Nedoufal jste, že přijde nějaký extraligový start?
No, on už přijít měl. Já jsem jel s áčkem do Boleslavi, ale v půlce cesty mi řekli, že nemůžu hrát. Že jsou nějaké problémy s papírováním, v Praze nepotvrdili smlouvu, že tam nikdo není. Tak jsem jel otvírat (směje se).

To muselo zamrzet...
Jo, už jsem na to byl nachystaný, těšil jsem se úplně nejvíc. Ale ta šance určitě ještě někdy přijde, věřím tomu. Budu pro to dělat všechno.

V přípravě jste za áčko naskočil do pěti zápasů. Byl jste spokojený se svými výkony?
Určitě. Hráli jsme s Michalem, ještě tam s námi byli Kořen (Matěj Kořenek) a Pěcháček (Martin Pěcha). Pan Tomajko nás všechny chválil, že nám to šlo a že když bude nějaká marodka, tak vědí, kam mají sáhnout. To nás potěšilo a věříme, že nás zase někdy vytáhne. Je to vždycky dobrý pocit a zkušenosti, člověk taky nabere sebevědomí.

Nebylo ve hře, že byste šel někam zkusit první ligu?
Něco se tam šolíchalo, ale já jsem chtěl zůstat tady. Věděl jsem, že někdy budu mít možnost zahrát si zápas za Olomouc. Vyrůstal jsem tady, je to pro mě super.

Doma je doma, říkáte.
(přitakává) Hlavně chci letos odmaturovat, mám tady školu. Pak se uvidí.

Jaké to vůbec je hrát v klubu, kde dlouhá léta působí váš táta?
Párkrát to bylo nepříjemné. Lidi jsou prostě takoví, nepřejou vám to. Všichni to víme. Ale snažím se ty komentáře nečíst. Určitě mám svědomí čisté a vím, že za mě nehraje táta, že hraju já. Kluci v týmu to taky všichni ví a ti, co se dívají, to taky ví.

Měl jste s tím problémy, už když jste byl mladší?
Když jsme byli malí kluci, to vůbec. Já jsem v žácích tolik nevyčníval. Hrával jsem za starší, ale nebyl jsem někdo, kdo by třeba během jednoho roku vystřelil. Šel jsem postupně, krok po kroku. Ne jak Pastrňák, ten vyletěl hned.

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Jaký byl vůbec táta jako hokejista?
Takový... Dřevák no (směje se). Ne. Táta byl střelec, žádný technik. Vždycky, když to dostal, tak to tam švihl. Uměl dát gól. Já jsem se díval na videa a byl takový důrazný útočník, silný, veliký. Podobně jako já. Taky nejsem žádný technik.

Inspiroval jste se jím?
Stoprocentně, je to můj vzor. Děda taky dělal u hokeje, x let trénoval v Německu nejvyšší ligu a taky mi poradil, co a jak. Jsem za to hrozně rád. Rodina je to nejdůležitější, člověka dokáže podpořit, a pak se hraje líp.

Táta má pestrý zahraniční rejstřík, nejvíc let strávil ve Francii. Jak tam na něj vzpomínají?
V Grenoblu hrával hrozně dlouho a ještě teďka tam má nějaký rekord, nejvíc gólů nebo něco. V lednu tam jel s bráchou, já jsem bohužel neměl čas, a věšeli mu dres. Uctívají ho tam, když to tak řeknu (směje se).

Lákalo by vás v budoucnu podobné angažmá?
Myslím, že to určitě není špatná volba. Akorát co se týče hokeje ve Francii, už to bohužel není takové. Je tam míň peněz a horší hokej, co mi táta říkal. Uvidím. Ale určitě bych si chtěl někdy zahrát v zahraničí.

Jak moc se spolu o hokeji bavíte?
Pořád. Po každém zápase mi něco říká. Neexistuje den, kdy bychom nehodili slovo o hokeji. Vždycky ať se dívám na toho hráče, jak to dělá, ať se chodím dívat tady na áčko...

Mluví vám do hokeje hodně?
Ne že by mě nějak buzeroval, to ne. Ale radí mi. Já to vím a vážím si toho.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz