V Detroitu mě vodili za nos, říká Machovský. Spartě chce zajistit klid

Foto: hcsparta.cz

23. května 2018, 13:20

Václav Jáchim

Kdyby měl křišťálovou kouli, to by byla pohodička. V tom případě by Matěj Machovský nepodepsal smlouvu s Detroitem, zcela určitě by zvolil jiné řešení. Někdejší gólman Plzně a české reprezentace mířil k Red Wings s vírou, že v organizaci dostane příležitost ukázat, co umí. Ale doufal marně. "V kempu jsem byl pátým z pěti gólmanů, člověk si snadno spočítá, jak se věci mají. Nedostal jsem důvěru, v podstatě od začátku bylo jasné, že šanci mít nebudu," povídá.

Nový fanshop

Když o uplynulých měsících mluví, nepoznáte v něm vyloženě hořkost. Zato zklamání zcela určitě. Matěj měl jiné představy, postupem času pochopil, že v téhle organizaci půjde o marné naděje. Už před koncem přestupního termínu údajně zvažoval návrat do Evropy, nakonec tak učinil až po sezoně. "Rozhodl jsem se jít zpátky, jasnou volbou byla Sparta," potvrzuje.

Pro klub znamená posílení, mezi tři sparťanské tyče míří brankář, který umí. V Tipsport extralize to určitě potvrdí. Machovský hoří odhodláním, chce zase patřit k nejlepším. Smutek z uplynulého období se pokouší vyhnat myšlenkami na to, co přijde. "V Detroitu mě vodili za nos," zmíní ještě. Na dotaz, zda uplynulý rok považuje z hokejového hlediska za ztracený, odpovídá jasně: "Ano. To každopádně!"

Teď už jste nějaký čas ze zámoří doma. Jaké jsou teď vaše aktuální dny?
Náročné. Na Spartě jsme začali letní přípravu, je toho dost. Fakt výživné. Hodně kluků trénuje individuálně, pohromadě je nás zhruba polovina kádru. Při trénincích se hodně běhá, jsem rád, že nemáme kola. Ta rozhodně nejsou mým nejlepším kamarádem (usměje se).

Zvažoval jste kromě Sparty i jiné nabídky?
V případě návratu do Čech byla moji prioritou Sparta. Chtěl jsem tam jít a jsem moc rád, že se to povedlo.

Foto: hcsparta.cz

Jste ve Spartě připraven na velké očekávání a tlak? Brankáři to v klubu nikdy neměli snadné.
Hlavně bych si přál, aby byl na naší pozici klid. Naším jediným cílem je společný úspěch, proto jsem do Sparty přišel.

Ze Spojených států jste dorazil zklamaný, v organizaci Detroitu vám vůbec nedali šanci. Proč vlastně?
Těžko říci. Připadalo mi, že jsem měl zavřené dveře ještě předtím, než jsem tam přiletěl. Což při podpisu smlouvy úplně nevypadalo. Všechno se zdálo celkem nadějné, ale během sezony jsem zjistil, že jediný člověk, který mě tam chce, je trenér gólmanů z farmy. To se pak těžko probíjíte nahoru.

Jak jste se s tím vyrovnával? Místo boje o NHL vás nenechali chytat ani za farmu v Grand Rapids.
Těžko... Já jsem vítězný typ. Rád vyhrávám. Ale když máte porážku, aniž byste vůbec něco předvedl, je to hodně těžké. Snažil jsem se odvádět maximum. I dole, v East Coast Hockey League. Myslím, že jsem chytal dobře, měl jsem i slušná čísla. Postoj klubu mě mrzel.

Věděl jste hned, že to bude marný boj?
Na hlavním kempu nás bylo pět gólmanů, a mně připadla právě ta poslední pozice. Tohle si rychle spočítáte. Pak se čekalo, jestli si některý klub vezme přes waiver list Jareda Coreaua. Nestalo se, šel jsem tedy do ECHL. Navíc jsem se na konci hlavního kempu zranil. Nastupovat jsem tím pádem začal až někdy v polovině listopadu. Než jsem začal pořádně hrát, byly Vánoce. Pak už to šlo.

Nesrazilo vám to sebevědomí? Odcházel jste jako elitní gólman Tipsport extraligy, který chytal i za národní mužstvo.
Bylo mi řečeno, že tam šance je. Když jsem byl v Plzni, udržovali jsme kontakt s trenérem gólmanů. Povídali jsme si o tom. Z toho jsem měl hodně dobrý pocit. Když jsem pak podepsal, čekal jsem, že něco bude. Ale bohužel. Každý gólman potřebuje cítit důvěru. Pokud ji nemáte, strašně těžko se pracuje. Pak víte, že můžete zachytat skvěle, ale důvěru stejně nemáte... Je to prostě těžké. Na druhou stranu, tohle člověka to posílí do budoucna.

Měl jste v hlavě myšlenku zůstat za Atlantikem třeba ještě rok a pokusit se uplatnit?
Ne, to ne. Možná v nějaké jiné organizaci. Ale v Detroitu jsem pokračovat nechtěl.

Foto: toledoblade.com

Ztrácel jste tam chuť do hokeje?
To zase ne. V East Coast jsme měli na domácích utkání vyprodáno, chodilo hodně lidí. Nasazení kluků z týmu bylo suprové. To mi trošku zastínilo zmíněné pocity. Ale zápasy venku a tripy už byly trošku horší.

Snažil jste se zjistit informace od vedení organizace?
Tam se s vámi nikdo nebaví. Zvlášť, pokud jste ještě takhle odstrčený. Tam máte jediný spoj kouče a trenéry gólmanů. Nevím. Snažil jsem se o tom bavit s Jirkou Fischerem, který působí u Red Wings. Ale bohužel, od něj jsem nikdy nedostal nějakou kloudnou odpověď. Nic mu samozřejmě nevyčítám, od vedení má asi zakázáno takhle se s hráčem bavit. Spíš mě trošku mrzelo, že mi nikdo z klubu na rovinu neřekl, jak to bude. Že mě pořád vodili za nos.

Berete to jako ztracený rok kariéry?
Ano, to každopádně!

Vyčítal jste si, že loni padla volba na Detroit? 
Těžko říci. Po pravdě, tehdy jsem čekal na Detroit. Klaplo to až poslední možný den. Původně jsem byl rozhodnutý, že to bude Nashville. Ale najednou se ozval Detroit, kde jsem byl na kempu a celou dobu s nimi udržoval kontakt. Tím pádem mi to přišlo jako lepší volba.

Probíral jste situaci s Petrem Mrázkem, který tehdy ještě v Detroitu působil?
S Péťou jsme se bavili celou dobu, kontakt jsme udržovali už od hlavního kempu. Pro něho to také nebyla úplně ideální sezona. Potom ho odstavili a čekal, až ho vymění.

Co poradíte Patriku Rybárovi, který podepsal smlouvu s Detroitem?
Věděl jsem o tom trošku déle, bylo to diskutováno asi měsíc zpátky. Ještě před mistrovstvím. Ke mně se to dostalo celkem brzy, každopádně mu přeji hodně štěstí. Ať to klapne.

Detroit je pro vás minulostí, novou výzvu teď znamená Sparta. Vnímáte, že jdete na horkou pozici? Že se v týmu poslední dobou protočilo hodně gólmanů?
Budu se snažit podat co nejlepší výkon. Doufám, že to trenérům a vedení bude vyhovovat. Že dostanu důvěru. Pozice ve Spartě je vždycky omílaná. Pokud vyhrajete, jste hrdina. V případě porážek to bývá horší. Sparta měla vždycky kvalitního brankáře, i když to třeba někdy nebylo ideální. Klub je hodně sledovaný, myslím, že se od gólmana očekává určitá psychická odolnost. Hlavně nesmí moc číst noviny (usměje se).

Spartu převzal Uwe Krupp. Těšíte se na spolupráci s uznávaným německým koučem?
Zatím jsem ho viděl jen asi jeden den. Ale připadá mi jako pohodový chlapík, který to má srovnané. Ví, co chce od týmu, co chce od sebe. Možná mu bude nahrávat, že zatím neovládá češtinu. Tlak se ho tím pádem nemusí až tolik dotýkat. 

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz