V Asii nemáme soupeře, vysvětluje manažer Japonek. Z Česka jsou nadšené

Foto: Martin Voltr

Na Evropském poháru žen do šestnácti let se v Příbrami představill i jeden pro české fanoušky exotický tým, Japonsko. Na turnaji se hokejistky z Dálného východu prezentovaly velmi bojovnými výkony, při kterých si nešlo nevšimnout jejich velké vděčnosti a respektu k soupeři. Jak se Japonkám v Česku líbilo a chutnalo jim místní jídlo?

HokejkaTV

Japonky nejsou na Evropském poháru žádným nováčkem, účastnily se už i minulého ročníku ve Finsku. „Minulý rok jsme skončili na sedmém místě, teď zase, s tímhle výsledkem ale nejsme spokojení. Chtěli jsme se dostat do semifinále, bohužel nám to nevyšlo,” lituje manažer japonského týmu Judžiro Nakadžimaja.

„Tenhle turnaj nám však vždy pomáhá, dostáváme se díky němu na vyšší úroveň. V Asii nemáme soupeře, kteří by nám mohli pomáhat se zlepšovat.”

Hokejistky ze země vycházejícího slunce můžou být velmi nepříjemnými soupeřkami, o čemž se ostatně přesvědčily i Češky, které je ve skupině porazily těsně 2:1 gólem v poslední minutě. „Naší největší zbraní je rychlé bruslení. Na turnaji jsme ale byli nejmenší, takže máme problémy v osobních soubojích. Je to pro nás těžké, ale snažíme se na tom pracovat,” říká Nakadžimaja.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Každý, kdo viděl Japonky na Evropském poháru hrát, si musel všimnout jejich zvyků. Po každé třetině se všechny hráčky před odchodem do kabin pokloní ledu. „Děláme to, abychom poděkovali za arénu a za led, na kterém můžeme bruslit. Je to u nás typické, třeba hráči baseballu se vždy klaní hřišti. Jsme vděční, že máme místa, kde můžeme sportovat,” vysvětluje japonský manažer.

Dalším typickým japonským znakem je velký respekt k soupeři. Zatímco ostatní týmy se po vstřelení branky hlasitě radují, Japonky si jen plácnou se svými spoluhráčkami, s nimiž jsou zrovna na ledě, a hned se jdou připravit na další buly. „Slavíme naše góly trochu méně než ostatní týmy, je to prostě naše kultura,” líčí Nakadžimaja.

Lední hokej v Japonsku není zrovna populáním sportem, v posledních letech si ale získává větší oblibu, a to i ten ženský.  „Dospělý ženský tým hrál dvakrát v řadě na olympiádě, takže zájem v poslední době hodně roste, za což jsme samozřejmě rádi.”

A jak se Japonkám vlastně v Příbrami zalíbilo? „Je to tady krásné, holky jsou z toho nadšené. Prostředí je tu velmi hezké, zůstaneme po turnaji ještě chvíli, abychom si prohlédli památky. Lidi jsou tady velmi zdvořilí, stejně jako u nás. I místní jídlo je dobré, velmi nám chutná, ” směje se manažer.

Foto: Karel Švec, Český hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz