Už jsem nechtěl na nic čekat, říká Švrček o Olomouci. Nahradí staršího Galvase?

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

7. července 2018, 12:16

David Jahoda

Obránce Jan Švrček se po pěti sezonách rozloučil s pražskou Spartou. Že by se ale při odcházení s představiteli klubu z hlavního města plácal po ramenou, nebo dokonce objímal, to asi ne. Jeho dlouholetý zaměstnavatel mu totiž oznámení, že s ním už nadále nepočítá, sdělil docela pozdě, čímž ho dostal do neúplně komfortní situace s ohledem na jeho další budoucnost. Proto, když přišlo laso z Olomouce, neváhal. Na Hané už navíc v minulosti hrál.

Chance liga na Hokejka TV

O tom, za jaký tým budou hráči nastupovat, mají většinou jasno ještě před koncem sezony. S prvním květnem se pak změny v kádru oficiálně oznamují. Tohle ale nebyl případ Jana Švrčka. „Když jsem se dozvěděl, že se na Spartě mění tým a s pár kluky včetně mě chtějí ukončit smlouvy, tak bylo už docela pozdě hledat nějaké další angažmá. Místa byla prakticky všechna už rozebraná, týmy byly obsazené. Mně se pak naskytl Olmik, a tak jsem si řekl, že už nebudu čekat na nic dalšího,“ prozradil Jan Švrček.

Proč se o konci ve Spartě dozvěděl se „zpožděním“? „To nevím. Tohle je otázka asi na úplně někoho jiného,“ uvedl Jan Švrček, ale i když by se to mohlo zdát, nijak zapškle nepůsobil. „Beru to realisticky, takhle to prostě bylo a rozhodně se z toho nehroutím,“ dodal.

„Místa byla prakticky všechna už rozebraná, týmy byly obsazené. Mně se pak naskytl Olmik, a tak jsem si řekl, že už nebudu čekat na nic dalšího.“

Díky novému působišti to bude mít co by kamenem dohodil do rodného Přerova. „Mám dva kluky, takže je teď lepší, že se uvidí daleko častěji s prarodiči než doteď,“ konstatoval. Že by tohle byl hlavní fakt, že neváhal s nabídkou Olomouce, to ne. Stejně tak ani to, že se na Hané opět potká s trenérem Zdeňkem Motákem, se kterým už spolupracovat právě ve Spartě. „Všechno se to najednou potkalo asi tak, jak mělo. Pod Zdenou jsem čtyři roky hrál, navzájem se dobře známe. Prostě to tak nějak do celé té mozaiky zapadlo.“

Olomouc jako klub pro něj navíc nebude žádným neznámým prostředím. V sezonách 2006/07 a 2007/08 odehrál za Moru dohromady 63 utkání. Jeho předešlé působení na Hané si určitě všichni ze současné fanouškovské základny Olomouce pamatovat nebudou. Co zůstalo v paměti samotnému Švrčkovi? „Že jsme byli celou sezonu poslední, to je tak všechno (směje se). Taková vzpomínka, na kterou člověk příliš rád nevzpomíná,“ pousmál se dvaatřicetiletý bek.

>> Švrček opouští Spartu a posílí Olomouc. Na Hané zůstává Holec

Nyní přichází do klubu, který má za sebou už čtyři roky v nejvyšší hokejové soutěži. I když je mnohými považován stále za outsidera, v extraligovém prostředí se začíná napevno usazovat. Pod trenérem Zdeňkem Venerou došla Mora dvakrát do čtvrtfinále, pod novou dvojicí koučů Jan Tomajko – Zdeněk Moták bude Olomouce chtít dosáhnout minimálně na stejnou metu, možná dokonce směle pošilhávat po branách semifinále.

Soupeřům bezpochyby bude opět dělat problémy svou bojovností a zarputilostí. Přesně do takového systému se Švrček hodí. „Jsem podobný typ jako většina hráčů tohoto týmu – bojovný. Rozhodně nijak nehodlám měnit obraz své hry. Budu pokračovat v tom, co mi šlo nejlépe celou kariéru,“ prohlásil Švrček, který v minulosti nastupoval třeba za Kometu Brno, Zlín či Znojmo. 

Švrček jako náhrada za Galvase st.? 

I trenéři vědí, jakými hokejovými vlastnostmi Švrček disponuje. „Honza je defenzivní typ obránce, budeme na něj v obraně spoléhat. Je to zkušený hráč, který za sebou už má něco odehráno. Poslední sezona ve Spartě mu sice nějak extra nevyšla, měl tam i nějaké zranění, když se ale objevil na trhu, sáhli jsme po něm,“ uvedl Zdeněk Moták na adresu zatím poslední posily olomouckého mužstva.

Ostatně... Hanáci po Švrčkovi sáhli i z jiného důvodu. Zatím není vůbec jisté, že bude v Olomouci i v nadcházející sezoně k vidění spolupráce otec & syn Galvasových. Zkušený Lukáš Galvas se totiž s Kohouty stále nedohodl na nové smlouvě.

„Nabídli jsme Lukášovi smlouvu, ale on ji neakceptoval. Z toho rezultuje fakt, že jsme se podle toho museli nějak zařídit, a proto jsme přivedli Honzu Švrčka,“ prozradil Moták. Generální manažer Mory Erik Fürst ale možnost, že by se Galvas v Olomouci znovu objevil zcela nevyloučil. „Dostal nabídku a stále má čas se rozhodnout,“ řekl Fürst.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz