Útočník Akademiků: Chci hrát za Bulharsko na MS. Jak ovlivnil tamní hokej Georgijev?

Foto: Archiv Dana Georgieva

6. listopadu 2020, 9:04

Michal Hladký

Jednadvacetiletý Dan Georgiev momentálně hraje Univerzitní ligu za plzeňské Akademiky. Za svou krátkou kariéru stihl odehrát i dvě sezony v Bulharsku. Ještě aby ne, vždyť v něm koluje bulharská krev!

Aplikace Tipsport extraligy

Georgiev – to už od pohledu zní bulharsky. Jaký máte k Bulharsku vztah?
Já jsem získal bulharské občanství v šestnácti letech. Přál si to táta, který je rodilý Bulhar. Nicméně on tam žil jen dva roky, následně se odstěhoval a v Česku normálně vystudoval. Tím, že mám jednoho rodiče z Bulharska, tak jsem na občanství měl právo. Dál ho napadlo, že bych tam mohl hrát i za reprezentaci, protože v tuzemsku jsem na ni výkonnostně neměl.

A povedlo se to?
Mám odehraných pár přátelských zápasů. Abych nastoupil v rámci oficiální soutěže IIHF, tak jsem v dané zemi musel odehrát alespoň dvě sezony. Tuhle podmínku jsem splnil letos, jenže kvůli pandemii koronaviru se MS divize II v Islandu, kde jsem měl být součástí týmu, neuskutečnilo.

V bulharské nejvyšší soutěži jste hrál za CSKA Sofia. Bydlel jste tam?
Párkrát za sezonu jsem tam letěl. Tým mi vycházel vstříc, takže vždy, když jsem do Sofie doletěl, tak vedení nastrkalo do následných dvou týdnů co nejvíc našich zápasů.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Dan Georgiev (@dangeorgiev),Pro 28, 2018 v 4:41 PST

Jakou úroveň vlastně má bulharská liga?
V Bulharsku není hokej moc populární, v soutěži se nachází všehovšudy šest mužstev. Soutěž není placená, většina hráčů to hraje pro zábavu. V ostatních týmech byli i hokejisté, kteří například dřív působili v zahraničí a teď to hrají doma při práci. Oproti tomu my jsme měli mladší celek, nepříliš zkušený.

Přesto se vám podařilo jednou uhrát třetí příčku.
To bylo hezké, vybojované vítězství. Hráli jsme proti jinému rivalovi ze Sofie, přišlo i dost lidí.

V NHL působí brankář bulharského původu Alexander Georgijev. Zvětšilo se tímto úspěchem povědomí Bulharů o hokeji?
Upřímně, bulharským sportem číslo jedna byl, je a i nejspíš bude fotbal. Hokej tu je až na spodních příčkách společenského zájmu. Ale je určitě pravda, že poté, co Georgijev začal chytat v NHL, tak se tam o tomto sportu začal více mluvit.

Myslíte si, že se v příštích letech zvedne kvalita hokeje v tomto balkánském státě?
Je problém s financemi. Pokud se bude v Bulharsku do tohoto sportu víc investovat, tak by úroveň mohla vzrůst. S mládeží tam není problém, dětí chodí dost. Jenže nejsou prostory, kde trénovat. V Sofii je jeden stadion, na kterém fungují všechny kluby. Kvůli tomu nemohou mladí hokejisté trénovat tak často, jako tomu je třeba u nás.

Na závěr trochu odbočíme od hokeje. Jak se vám líbilo v Sofii, hlavním městě Bulharska?
Má něco do sebe. Ve městě je příjemná atmosféra. Jasně, pár vad na kráse má, ale ty vynahrazují lidi, kteří tam žijí. V některých aspektech by si mohli vzít Češi z Bulharů příklad. Jsou přátelštější, vstřícnější. Trenér mě po mém příjezdu seznámil s jedním spoluhráčem, u kterého jsem měl vždy dveře otevřené. Pokaždé, když jsem doletěl, tak jsem mohl u jeho rodiny bydlet.

A jaké máte plány do budoucna?
Studuju na Právnické fakultě v Plzni. Chtěl bych se živit hlavou, kvůli čemuž budu muset hokej trochu odložit na druhou kolej. Stále bych si ale chtěl splnit sen, kterým je reprezentace Bulharska na mistrovství světa. K tomu se stále věnuju projektu TCC, se kterým jezdíme například trénovat bulharskou hokejovou mládež.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Dan Georgiev (@dangeorgiev),Lis 14, 2019 v 12:29 PST

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz