Útočit už nechtěl, pak rozhodl. Jel jsem tam jen na půl plynu, směje se Galvas

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

29. září 10:50

David Jahoda

Směrem dopředu moc nebláznit, hlavně pohlídat zadní vrátka. Takové pokyny dostali hráči Olomouce v závěrečných minutách utkání proti Vítkovicím. Obránce Jakub Galvas ale v 57. minutě trenéry neuposlechl a udělal víc než dobře. Skrytou střelou pokořil vynikajícího Bartošáka a Hanákům přisoudil tři vydřené, ale zasloužené body. „Myslím, že Bartejs nic neviděl. Naštěstí to tam spadlo,“ byl spokojený talentovaný bek.

Plekanec Chance liga

Aby taky ne, celých 60 minut dřel se svými spoluhráči do úmoru. Stejně jako Vítkovice. Ostatně tuhý boj s málo góly, to už je v zápasech mezi Olomoucí a Vítkovicemi takový evergreen. Už to vypadalo, že se základní hrací doba obejde bez gólů úplně, pak ale vzal osud zápasu do svých rukou právě Jakub Galvas.

„Snažil jsem se dopředu jezdit hlavně v první třetině, bohužel se to ke mně ale neodrazilo. V závěru už jsem útok ani moc podporovat nechtěl, protože to bylo 0:0 a tři minuty do konce. Nakonec jsem tam jel tak na půl plynu s tím, že uvidím, jestli mi to Aleš Jergl dá, nebo ne. Dal mi to a já jsem nic nevymýšlel, jenom jsem to vypálil přes beka,“ popsal 19letý zadák svou vítěznou trefu.

„Trenéři nám dali nějaké pokyny – být minimálně ve třech vzadu, nejlépe celá pětka. Tři minuty do konce už jsme si nemohli dovolit žádné propadnutí,“ zdůraznil, že chtěl hlavně jistit vše zezadu. Když viděl rozjetého Aleše Jergla, trochu přišlápl. O puk si ale nekřikl. „Říkal jsem si, že na něj nebudu řvát, ať to raději zakončí. Už jsem se do toho vzhledem k tomu, kolik zbývalo do konce, nechtěl nějak hnát. Aleš mě ale krásně viděl, posunul mi to a vyšlo to.“

Brankář Patrik Bartošák do té doby zlikvidoval vše, co mohl. Schovanou Galvasovu jedovku ze zápěstí už ale nezastavil. „Viděl jsem mezírku mezi bránícím hráčem. Myslel jsem si, že by to Bartejs (Patrik Bartošák, pozn. red.) nemusel vidět, když tu střelu schovám. Ani nevím, jestli to bylo do růžku, přes obránce jsem to neviděl.“ 

Výhru jsme si zasloužili, tvrdí Mráz. Sám pálil tutovky

Na Bartošáka mířilo dohromady 38 střel, zato Branislav Konrád měl práce podstatě méně. O to horší to ale možná měl. „Byl jsem zpocený ze strachu, aby někdo nevystřelil. Zásahů bylo strašně málo, což je pro gólmana fakt těžké. Naštěstí nebyla zima. Kdyby tu byla ta naše pověstná zima, bylo by to o dost horší,“ smál se Konrád po první nule sezony, k níž mu stačilo jen 19 zákroků. „Tři body nás těší, bylo by nespravedlivé, kdybychom je neměli,“ dodal olomoucký oblíbenec.

Mora byla v utkání aktivnější, tři body si zasloužila. Ostatně, potvrdil to na pozápasové tiskové konferenci i asistent trenéra Vítkovic Pavel Trnka. S trochou štěstí si ale výhru mohli odvést Ostravané, kromě kvalitní obrany hrozili z hbitých brejků. „Vítkovice tu vždycky docela dobře brání a blokují střely, není lehké vyslat puk na bránu. Jsem ale rád, že jsme to na rozdíl od minulé sezony zvládli. Pokud si dobře pamatuju, naposledy jsme tu s nimi prohráli 0:1. Jsem rád, že jsme jim to vrátili,“ pravil Galvas.

„Bylo 0:0 a tři minuty do konce. Nakonec jsem tam jel tak na půl plynu s tím, že uvidím, jestli mi to Aleš Jergl dá, nebo ne.“

Na jeho branku pak ještě dodal razítko Vojtěch Tomeček střelou do odkryté vítkovické klece. Hvězdou zápasu byl ale právem vyhlášen Galvas. Mladík, jehož práva za mořem vlastní Chicago Blackhawks, dostává v letošní sezoně ještě víc prostoru než v té minule. Tak, jak mu to trenéři slíbili. „Jsem obrovsky rád, že mi důvěřují, že mě dávají i na přesilovky. Kvůli tomu jsem tu vlastně zůstal. Moc mě to těší,“ uzavřel nadšeně. 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz