Úspěšný maturant Galvas vyhlíží novou výzvu. Chci se ve Finsku zlepšit, hlásí

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Ještě před pár dny se potil v obleku před maturitní komisí. Obstál. Dokonce s vyznamenáním. Teď už z obránce Jakuba Galvase padají krůpěje potu v tělocvičně. Čeká ho nová výzva, na kterou chce být připravený co nejlépe. Po třech úspěšných letech mění Olomouc za finský Jukurit. „Strašně se na to těším,“ uvádí. Proč se rozhodl nasměrovat svoji další kariérní etapu do země aktuálních mistrů světa?

HokejkaTV

V extraligové Olomouci se vypracoval mezi nejdůležitější články mužstva. Jenže za to mu maturitní komise žádné plusové body nepřidala. Stejně jako všichni ostatní musel investovat čas do ležení u knížek. A když pak všechno klaplo...

„Byla to obrovská úleva! Jsem rád, že mám alespoň to základní vzdělání,“ usmívá Jakub Galvas. „Věděl jsem, že to nemůžu neudělat, protože v září bych tam asi nepřijel. Nevím, co by nastalo. Naštěstí tuhle situaci řešit nemusím. Jsem rád, že se mi to povedlo,“ oddechl si úspěšný maturant Gymnázia Čajkovského v Olomouci.

Proč by nepřijel? Bude mít totiž úplně jiné starosti. Navíc ne v Česku, ale v téměř dva tisíce vzdáleném finském městečku Mikkeli. Za místní Jukurit, kde podepsal smlouvu na dva roky, se pokusí udělat další krůčky v dlouhé cestě za vysněnou NHL.

„Bude to obrovská výzva, strašně se na ni těším. Doufám, že se mi povede zlepšit sebe sama, ať už z pohledu hokejového, tak z pohledu osamostatnění. Hrozně si sám sobě chci dokázat, že se o sebe umím postarat sám,“ uvádí hokejista, který si v sezoně 2017/18 zahrál v jedné obranné dvojici se svým otcem Lukášem.

Jukurit je ambicióznější než předtím

Pro olomouckého trenéra Zdeňka Motáka bylo zklamání, když se dozvěděl, že jeden z pilířů obranné linie jeho týmu odchází do čtrnáctého mužstva finské soutěže. Jukurit má za sebou v nejvyšší soutěži teprve tři sezony, ani jednou neproklouzl do play off. 

„No, ale teď přivedli další čtyři kluky ze zahraničí. Klub je určitě ambicióznější, než tomu bylo v minulosti, kdy se v lize teprve seznamoval. Myslím, že už za sebou má období toho ligového „otloukánka“ a půjde nahoru,“ komentuje Galvas sílu svého nového týmu.

Byly ve hře i jiné možnosti než Finsko? „Spolu s agentem a Chicagem jsme to probírali a tak nějak jsme se shodli, že Finsko bude správný krok. Nižší zámořská soutěž nám moc nedávala smysl, nějak jsme se nedívali ani po švédské lize,“ říká bek, který si zahrál na posledních dvou juniorských světových šampionátech.

Na nejvyšší finskou soutěž navíc dostal dobré reference, které mu rozhodování usnadnily. „Bavili jsme se s Kubou Škarkem, ale nejen s ním. Třeba i s Hynkem Zohornou nebo s Kubou Krejčíkem. Všichni byli s finskou ligou hodně spokojení. Říkali mi, že jim to pomohlo hlavně do rychlosti. Nebo že když odjeli reprezentovat, tak se na ty akce cítili být fakt nachystaní. Jsem zvědavý, jaké to pro mě doopravdy bude. Kluci byli spokojení, tak doufám, že já budu taky.“

„Bavili jsme se s Kubou Škarkem, ale nejen s ním. Třeba i s Hynkem Zohornou nebo s Kubou Krejčíkem, všichni byli s finskou ligou hodně spokojení.“

Když pak na mistrovství světa V Bratislavě vyhráli Finové zlato s 12 hráči ze své soutěže, byl to jen další ukazatel, že chňapnout po nabídce z Finska nemusela být vůbec marná volba. „Byl to jen důkaz toho, že finská liga jde správným směrem. I když finance tam nejsou takové jako ve švédské lize, tak ve Finsku se každoročně podepíše spousta hráčů, kteří směřují přímo do NHL. Myslím si, že kvalita finské ligy není vůbec špatná a každým rokem jde víc a víc nahoru,“ poukazuje Galvas.

Zůstat ještě rok v Olomouci byla jedna z možností, ale za pár dní dvacetiletý obránce nakonec nasměřoval svou kariéru jinam. „Přemýšlel jsem nad tím hodně. Zatím nemůžu říct, jestli to bylo správně, nebo špatně, to ukáže až čas. Každopádně se teď těším na novou výzvu a jsem rád, že jsem se tak odhodlal. Uvidíme, co to přinese. Myslím si, že ať už špatná nebo dobrá zkušenost vás vždycky někam posune,“ je přesvědčen.

Před Finskem ještě kemp v Chicagu

Ještě předtím, než se vložil to učení na zkoušku z dospělosti, jak je maturita občas přezdívána, se byl v Mikkeli osobně podívat. Strávil tam pět dní. Seznámil se s klubem, hráči, prostředím. Suchou přípravu ale absolvuje v Olomouci.

„Budeme s kondičním trenérem v trénování pokračovat tak dlouho, než – stejně jako v minulých dvou letech – poletím na rozvojový kemp do Chicaga. Odlétám 12. července. Pak už se nebudu vracet do Česka, ale poletím rovnou do Finska,“ upřesňuje hráč, jehož si Blackhawks zamluvili na draftu v roce 2017 ze 150. pozice a ještě dva roky na něj v NHL vlastní hráčská práva.

Ke svým novým spoluhráčům se přidá až na ledové ploše. „To bude 29. července. Ale budu tam už od 22. července, takže před tím startem budu mít ještě chvíli volno,“ dodává.

Galvas bude v Jukuritu (alespoň zatím) jako Čech sám. Dříve v mužstvu z jižního Finska působili brankář Tadeáš Galanský a krátce taky útočník Petr Pohl.

Prohloubí Galvas v Mikkeli českou stopu?

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz