Uspějí Němci bez Sturma? Medailisty z Koreje dostal na povel kouč z Finska

Foto: iihf.com

16. dubna 13:47

Václav Jáchim

Poslední dobou zaznamenali velký vzestup, hokejisté Německa se předvedli především na loňské olympiádě v korejském Pchjongčchangu. Naši západní sousedé tehdy ve čtvrtfinále senzačně vyřadili Švédsko, v dalším kole pak Kanadu. A málem brali zlato, ještě krátce před koncem třetí třetiny finále Němci o gól vedli nad Rusy.

MS U20 2020

Úplnou senzací nakonec hry neskončily, nicméně stříbrné medaile byly pro německý hokej nejlepším výsledkem novodobé historie. Podepsal se pod něj Marco Sturm, někdejší vynikající útočník přišel s novými metodami, dokonale dokázal poskládat správné mužstvo. Loňský šampionát už se Němcům tolik nepovedl, nepronikli do play off, v této sezoně pak nastala klíčová změna.

Sturm se netajil zájmem vrátit se v nové roli do NHL, kterou roky úspěšně válel. Olympijský triumf mu otevřel dveře u Los Angeles. Úspěšný kouč nastoupil v organizaci Kings jako jeden z asistentů a německý svaz musel hledat náhradu. Krátce před Vánocemi padla volba možná trochu nečekaně na trenéra z Finska, Sturma ve funkci vystřídal Toni Söderholm.

Foto: augsburger-allgemeine.de

Někdejší reprezentant Suomi a výborný obránce v Německu delší dobu působí. Během aktivní kariéry získal titul v DEL s Mnichovem, v roce 2016 skončil a hned zamířil do štábu bavorského klubu. Poté převzal třetiligový tým Riessersee, byl také asistentem u německé dvacítky, která si vybojovala návrat do elitní kategorie MS a na příštím šampionátu bude jedním ze soupeřů české juniorské reprezentace.

Söderholm se pustil bleskově do práce, zásadní změny neuskutečnil. Kádr národního týmu vybudoval Sturm, před vrcholem sezony ale výběr mohly ovlivnit zdravotní výpadky a také klubové povinnosti. S přípravou na šampionát začal německý tým o trošku později než ten český. Program Euro Hockey Challenge zahájili Němci doma proti Slovákům, přičemž oba duely vyhráli, Söderholm může počítat s hráči, kteří už ve svých týmech dohráli. Do semifinále DEL postoupily Mannheim, Kolín nad Rýnem, Mnichov a Augsburg. Zástupci těchto celků se přidají k národnímu mužstvu později.

Foto: iihf.com

Pohled Söderholma míří také do zámoří, pro MS na Slovensku by Němci mohli dostat zajímavé posily. Uvidíme, zda přijme nabídku letos vynikající Leon Draisaitl z Edmontonu, kde působí také Tobias Rieder. První sezonu v NHL nechal za zády útočník českého původu Dominik Kahun, v kládru Anaheimu byl obránce Korbinian Holzer, do sestavy Minnesoty zase nakoukl jmenovec úspěšného kouče Nico Sturm.

Sestava pro zápasy v Karlových Varech by měla být shodná jako minulý týden v zápasech se Slováky. Trenér Söderholm má k dispozici pětici stříbrných medailistů z olympiády 2018 (Krupp, J. Müller, Fauser, Noebels, Pföderl), v týmu je řada talentovaných mladíků jako Bokk, Michaelis, Wissmann, Bergmann, Tuomies nebo Wohlgemuth.

Nominace Německa na utkání v Karlových Varech:

Brankáři:
Niklas Treutle (Norimberk), Mathias Niederberger (Düsseldorf), Dustin Strahlmeier (Schwenningen).

Obránci:
Björn Krupp (Wolfsburg), Jonas Müller, Kai Wissmann (oba Eisbären Berlín), Marcus Weber (Norimberk), Dominik Bittner (Schwenningen), Marcus Nowak (Düsseldorf), Stephan Dachner, Benedikt Schopper (oba Straubing), Fabio Wagner (Ingolstadt).

Útočníci:
Marcel Noebels (Eisbären Berlín), Leo Pföderl (Norimberk), Gerrit Fauser (Wolfsburg), Marc Michaelis, Parker Tuomie (oba Minnesota State Univ, USA), Dominik Bokk (Växjö, Švédsko), Stafen Loibl, Sven Ziegler (oba Straubing), Mirco Höfflin, Marcel Kurth (oba Schwenningen), David Elsner (Ingolstadt), Lean Bergmann (Iserlohn), Tim Wohlgemuth (Ingolstadt).

Trenér: Toni Söderholm.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz