Urbanec o dospívání v zámoří. Jak vzpomíná na život v L.A.?

Foto: Archiv Tomáše Urbance

17. října 2020, 15:16

Michal Hladký

Sotva dokončil základní školu, tak se vydal do zámoří. Zlínský odchovanec Tomáš Urbanec se může pyšnit zajímavým hokejovým životopisem, a to je mu teprve jednadvacet let. Během studia v USA si prošel tamějším systémem mládežnického hokeje, a jak sám říká, získané zkušenosti jsou k nezaplacení.

Aplikace Tipsport extraligy

Valašské Meziříčí vstoupilo do nové sezony se zajímavou posilou. Z USA se do Česka vrátil jednadvacetiletý Tomáš Urbanec, který naposledy hrával v tuzemsku za mladší dorost Zlína. „Měl jsem možnost dál v zámoří pokračovat, ale chtěl jsem se vrátit domů,“ odůvodňuje svou životní změnu.

Odchovanec zlínských Beranů většinu své štace strávil v juniorské WSHL. Jmenovitě v klubu klubu Long Beach Bombers, kde si hned ve druhé sezoně vytvořil jméno. V 51 zápasech získal 61 kanadských bodů (25+36), čehož si také všimlo vedení Los Angeles Kings. Urbanec získal možnost si zahrát za jejich dorostenecký tým.

„Bylo to moc cestování, pokaždé jsme museli lítat. K tomu se soutěž hrála formou turnajů, víc mi tak vyhovoval normální systém v Bombers,“ popisuje Urbanec faktor, kvůli kterému ke svým pěti zápasům za Kings nepřidal další.

„Nejhorší byl druhý rok, když jsem totiž znova do USA odlétal a uvědomil si, že doma zase dlouho nebudu.“

Urbanec se vydal do Ameriky, přesněji do Los Angeles, po základní škole. A podle všeho rozhodování o svém přesunu měl značně ulehčené. „Vždy bylo mým snem se přestěhovat do USA, obzvlášť pak do LA. Když se naskytla možnost tam hrát a studovat střední školu, hned jsem po tom skočil,“ říká.

Počet obyvatel v Los Angeles? Zhruba 50x víc než ve Zlíně. Obrovská změna, nicméně začátky Urbanec zvládl. „Zase tak těžká adaptace to nebyla, angličtina mě vždy bavila, tak jsem ji pochytil rychle. Nejhorší byl druhý rok, když jsem totiž znova do USA odlétal a uvědomil si, že doma zase dlouho nebudu,“ vzpomíná nynější útočník Valašského Meziříčí.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Happy 4th Anniversary ? 4 great years and more to come ?? @abigailanciaux #la#longbeach#cali#california#minnesota#deluth

Příspěvek sdílený Tomáš Urbanec (@tomasurbanec),Srp 31, 2018 v 8:53 PDT

A možná to byli i čeští a slovenští spoluhráči, kteří mu v těžších chvílích pomohli. „Bylo to s nimi super. Vtipkovali jsme na ledě, v autobuse. Tvořili jsme jednu partu, kterou jen občas vyrušil někdo s křikem English!“ usmívá se. 

Celkově odehrál Urbanec ve WSHL šest sezon, během kterých nastřádal 362 kanadských bodů za 161 branek a 201 asistencí. „Dalo mi to hlavně samostatnost a jazyk. V Kalifornii mám přítelkyni, vystudoval jsem i střední školu. Troufám si říct, že mám angličtinu na úrovni rodilého mluvčího,“ ohlíží se zpátky za podstatnou částí svého dospívání.

Americkou štaci má forvard Bobrů za sebou, ale co dál? „V této době je budoucnost nejistá, kdo ví, jestli začneme hrát v tomto kalendářním roce. Rád bych se posunul dál, ale víc mě asi láká zase zahraničí,“ uzavírá.

Foto: Archiv Tomáše Urbance

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz