Univerzitní hokej před branami finále. Kdo poprvé získá Palachův pohár?

Foto: univerzitnihokej.cz

Frozen Four, tak se jmenuje závěrečný šampionát americké univerzitní soutěže NCAA, který se koná v hale týmu NHL. Nejlepší čtyřka Univerzitní ligy ledního hokeje (ULLH) se oproti tomu utká na dvou prvoligových stadionech a ve dvou extraligových městech. Poprvé v historii se totiž hraje o Pohár Jana Palacha.

Přestože jde vlastně už o třetí sezonu ULLH, semifinálových bojů se zatím žádný tým nedočkal. Důvodem je pandemie koronaviru, která předčasně ukončila první ročník 2019/20 přesně před play off. Na podzim 2020 se pak stihly odehrát dokonce jen úvodní duely základní části.

Nastalo velké prázdno, vláda omezila amatérský sport a hokejoví studenti tak nemohli ani do lavic, ani na led.

O to víc se teď všichni těší na pokračování play off.

Play off, které trvá už dva týdny a do kterého postoupilo osm z deseti týmů. Proč to zmiňujeme?

Po brněnském derby v hale Rondo (které mimochodem navštívilo 7 017 diváků) totiž měla první tři mužstva z univerzitní tabulky možnost výběru svého čtvrtfinálového soupeře. 

Nejvýše postavená Univerzita Karlova si tak možná trochu nelogicky vybrala páté Ústí nad Labem, zatímco České Budějovice (2.) zvolily dlouhou cestu do Ostravy (7.). 

A protože si následně Engineers Prague (3.) řekli o Akademiky z Plzně (6.), na brněnskou Masarykovu univerzitu (4.) zbyla Univerzita Palackého v Olomouci (8.).

Vyrovnané a tuhé boje 
„Nejhorší výpadovka z Prahy je na Ústí,“ komentoval s úsměvem volbu UK Hockey Prague její kapitán Michael Klinger. Nepříjemného soupeře ale „Karlovka“ dokázala vyřadit už ve dvou zápasech, nejprve na domácí půdě zvítězila 8:6, aby pak na severu o týden později dovolila ústeckým hokejistům jen těsnou prohru 2:3.

O něco těžší práci měli Black Dogs Budweis s týmem BO Ostrava. Odvážné tvrzení z jihočeského tábora, že jde o „nejdelší cestu, ale nejlehčího soupeře,“ se úplně nepotvrdilo. Po úvodní venkovní prohře 2:5 totiž doma ostravští dokázali zvrátit vývoj série výhrou 5:3. Téměř 400 kilometrů dlouhá cesta se ale projevila při návratu čtvrtfinále do Budějovic, kde Black Dogs zvítězili 7:1.

Brněnské MUNI si zase věřilo na Univerzitu Palackého, která ale lépe postavený celek překvapila hned na jeho ledě výhrou 6:3. Klíčový gól zápasu pak obletěl hokejové sociální sítě pod nálepkou „fake Michigan.“

V odvetě o dva dny později pak vyrovnané utkání rozhodla branka z přesilové hry Olomouce v závěru zápasu, takže outsideři z Univerzity Palackého se stali prvním postupujícím do semifinále.

Velké emoce ovšem provázely i poslední sérii mezi Engineers a Plzní, která rovněž ukradla první zápas na ledě soupeře 6:3. Poté sice na západě Čech padla 3:4 v prodloužení, o den později ale v prodloužení využili přesilovku naopak Akademici, takže Pražanům ukončili sezonu.

Olmíku, volím si tebe!

Tak nějak oznámili hokejisté Univerzity Karlovy výběr svého semifinálového soupeře. O postup do finále se tak bude hrát v pražském Edenu a Prostějově, na zimním stadionu v Olomouci totiž pro univerzitní hokej zatím není místo.

Série by to měla být kvalitní, půjde i o přímý souboj druhého a třetího nejproduktivnějšího hráče základní části: pražského Viktora Martínka a olomouckého Filipa Paličky. Zatímco prvně jmenovaný si v dresu Slavie vyzkoušel první ligu, Palička byl už v jednadvaceti letech kapitánem druholigového Nového Jičína.

Martínkův spoluhráč David Jindra byl zase ještě loni členem širšího kádru reprezentační dvacítky, zatímco olomoucký Vojtěch Krejčiřík má v Chance lize dokonce 126 odehraných zápasů.

Vzájemné zápasy ovšem hovoří pro „Karlovku“. V úvodním duelu sezony se od ní Olomouc nechala zaskočit výsledkem 3:8, v prosincové odvetě v Praze potom UP ztratila vedení a prohrála 3:6.

Jak dopadne souboj „olomouckých syrečků“ s „namyšlenými Pražáky“? Bitva dvou krásných studentských měst je tu!

Hrací dny:
1. utkání: 30. 3. v 17:30 (ZS Eden, Praha).
2. utkání 4. 4. v 18:00 (ZS Prostějov).
Případné 3. utkání: 6. 4. v 17:30 (ZS Eden, Praha).

Zastaví psí smečka cirkus?

Na západě mezitím České Budějovice vyzývají Plzeň: „Přijeďte na pořádný pivo!“ A pořádný hokej, sluší se dodat. Ten se totiž letos hraje v jižních i západních Čechách.

O souboj produktivních lídrů opět nebude nouze, Tomáš Vochozka (dvě sezony v USHL) a Miroslav Tejko se zkušenostmi z Jablonce či Tábora vyzvou exklatovského Marka Princla. Právě ten je hlavní tváří Akademiků, kteří svými příspěvky na sociálních sítích s radostí provokují celou ligu.

Proti výborně bruslícím Black Dogs to ovšem bývalí svěřenci Jakuba Koreise nebudou mít lehké. Svými zkušenostmi by jim mohl pomoct například útočník Jan Kalus ­­– pravidelně se objevoval v mládežnických reprezentačních výběrech a dvě sezony odehrál v prvoligovém Frýdku-Místku.

Celkově pak tato semifinálová série nabídne asi největší přehlídku bývalých druholigistů v ULLH, ale také souboj dvou nejlepších brankářů základní části: Ivo Svoboda z Českých Budějovic (úspěšnost zákroků 93 %) se postaví plzeňskému Jonáši Štekrovi (92,7 %). 

Našlapané ofenzivy proti fantomům v brance. Západ proti jihu. Kdo projde do finále?

Hrací dny:
1. utkání: 30. 3. v 17:30 (Hokejová hala POUZAR, České Budějovice)
2. utkání: 4. 4. v 19:30 (KOOPERATIVA ARÉNA, Plzeň)
Případné 3. utkání: 6. 4. (Hokejová hala POUZAR, České Budějovice)

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz