Úkol je jasný – vychovávat mladíky. Benátky ale budou zase nepříjemné

Foto: Benyho galerie

Sezona 2016/2017 bude pro Benátky nad Jizerou už devátá prvoligová. Jen dvakrát přitom chyběly v play off.

Plekanec Chance liga

I letos se s nimi musí počítat.

Odešli sice Jiří Říha, Václav Pletka, Vít Jonák, Petr Ulrych nebo David Kajínek, zato se k řece Jizeře vrátili Josef Mikyska s Petrem Kolmannem. S výchovou nadějí pro Liberec, Mladou Boleslav a Spartu pomůže zkušený bek Václav Kočí.

„Kdyby nebyli Bílí Tygři, nebyly by ani Benátky. Tak malý klub by první ligu finančně neutáhl."

Benátky mají jasné ambice – připravovat talenty pro Liberec a v poslední době také pro Spartu a Mladou Boleslav. A samozřejmě se zachránit.

Obojí se zatím Pojizeřanům daří.

Loňský úspěch Liberce je toho jasným důkazem. 

„Titul Liberce je pro nás velká třešnička. Já jsem Liberečák tělem a duší, měl jsem radost. Cesta k titulu byla hodně dlouhá, ale myslím si, že si jej zasloužil. Před kluky smekám," řekl Bartoloměj Salanský, generální manažer Benátek nad Jizerou. „Vyplatila se přestavba a všechny věci okolo. I my v Benátkách jsme svou roli splnili – dodali jsme hráče, kteří si pak zahráli i ve finále. Takže pro nás velký úspěch. A kdyby nebyli Bílí Tygři, nebyly by ani Benátky. Tak malý klub by první ligu finančně neutáhl."

Osobnost týmu – Jan Plodek

Tým bez zkušených hráčů by ve WSM Lize uspět nemohl. Přínos Jana Plodka je tedy značný. A to nejen na ledě. Sedmatřicetiletý útočník jde svým přístupem příkladem, podobně jako jeho dlouholetý parťák Jan Víšek.

Foto: Petra Skopcová

Analýza

Brankáři: Benátky nad Jizerou budou, zdá se, podobně jako loni využívat brankáře ze všech tří partnerských klubů. Ve WSM Lize by si tak mohli zachytat Roman Will, který loni debutoval v NHL, nebo Jan Lukáš. Na soupisce je také mládežnický reprezentant Dominik Groh

Obránci: Obrana (a obecně defenziva) vždy byla velkou benáteckou předností. Nejinak by tomu mělo být letos. Rozdílovým hráčem je navrátilec ze zámoří Filip Pyrochta, který si chce říct o místo v základní sestavě Liberce. Do extraligy by se rád prosadil také Petr Kolmann. Zřejmě právě proto opustil České Budějovice. Celou sezonu by měl u řeky Jizery odehrát sedmatřicetiletý Václav Kočí, zadák s dvěma tituly a s více než pěti sty extraligovými starty. Zajímavá posila by mohla dorazit z Mladé Boleslavi, v jejíž obraně je velký přetlak. Už v přípravě si za Benátky zahrál Daniel Krejčí. Z Liberce pak přišel vypomoci na několik přátelských zápasů Michal Plutnar. Konkurence je také na Spartě. I odsud by teoreticky mohl přijít bek ve středním hokejovém věku. Pokud ano, ztráta Říhy, Čermáka, Pabišky, Ulrycha a Kajínka by Pojizeřany bolet nemusela. Talentovaní Tomáš Havlín, Jakub Husa, Ondřej Mikliš a Petr Kalina se navíc díky získaným zkušenostem zase o kousek zlepší. 

Útočníci: Důležité bude, aby vydrželo zdraví Janu Plodkovi a Janu Víškovi. Společně s Danielem Špačkem a Václavem Kočím jsou totiž jedinými třicátníky na benátecké soupisce. Klíčovou postavou je Josef Mikyska, dvaadvacetiletý navrátilec z Motoru. Z partnerských klubů budou vypomáhat mladíci Dominik Hrníčko, Matouš Bělohorský, Jan Havel a možná i Jiří Černoch s Janem Ordošem. Pár startů by mohli ve WSM Lize přidat také Dominik Lakatoš a Jaroslav Vlach. Přesto se gólové hody od Benátek očekávat nedají. Ostatně v minulé sezoně byly společně s Třebíčí nejméně skórujícím týmem soutěže.

Klub: Benátky se netají tím, že jejich hlavní ambicí je co nejvíce pomoci partnerským klubům. Přesto se nehodlají spokojit s pouhou záchranou. „Pokud to výkon týmu dovolí, chtěli bychom zabojovat o play off,“ uvedl pro hokejbenatky.cz Vladimír Čermák, konzultant realizačního týmu. „Bude samozřejmě záležet na okolnostech, které nikdo dopředu nedokáže říct. Mohou přijít zranění v týmech nad námi, jako se to stalo loni. Hráči, kteří nastupovali ze začátku za Benátky, byli poté povoláni do svých kmenových týmů."

Soupiska

Brankáři: Roman Will, Jan Lukáš, Dominik Groh, Jiří Stejskal, Lukáš Hosnedl, Matěj Žajdlík

Obránci: Petr Kolmann, Václav Kočí, Filip Pyrochta, Daniel Krejčí, Michal Plutnar, Tomáš Havlín, Ondřej Mikliš, Petr Kalina, Radek Hubáček, Jakub Husa, Tomáš Tržičký

Útočníci: Jan Plodek, Daniel Špaček, Jan Víšek, Josef Mikyska, Dominik Hrníčko, Jan Ordoš, Dominik Lakatoš, Jaroslav Vlach, Daniel Miškovský, Jiří Černoch, Matouš Bělohorský, Jiří Babec, Ladislav Bittner, Adam Dlouhý, Ivan Ďurač, Michal Gecko, Jan Havel, Vojtěch Havlas, Kryštof Hrabík, Albert Janele, Kroni Musliu, Lukáš Volf 

Přestupy

příchody: Petr Kolmann (Č. Budějovice), Josef Mikyska (Č. Budějovice), Václav Kočí (Ml. Boleslav), Filip Pyrochta (Val-d'Or Foreurs, QMJHL), Dominik Groh (jun. Mladá Boleslav), Jakub Husa (El Paso Rhinos, WSHL), Ondřej Mikliš (Litoměřice), Jiří Babec (jun. Liberec), Matouš Bělohorský (Rimouski, QMJHL), Ladislav Bittner (Vrchlabí), Daniel Miškovský (Šumperk), Ivan Ďurač (jun. Mladá Boleslav), Michal Gecko (jun. Liberec), Kryštof Hrabík (Kladno), Albert Janele (Cincinnati Thunder, NA3HL)

odchody: Jiří Říha (Jihlava), Jozef Huňa (Třebíč), David Kajínek (Jihlava), Václav Pletka (Litoměřice), Petr Ulrych (Kladno), Filip Novotný (Sparta), Marek Schwarz (Znojmo), Roman Čermák, Marek Pabiška (konec kariéry), Vít Jonák (Lyon, FRA1), Jiří Kurka (Ml. Boleslav), Zdeněk Král (Michalovce, SVK2), Adam Jandejsek, Matej Paločko (Poprad, SVK1)

Nejlepší přestup podle hokej.cz: Josef Mikyska
V Motoru si svou šikovností získal sympatie fanoušků, po roce se ale stejně jako Petr Kolmann vrací do liberecké organizace. Šikovný útočník by mohl získat kolem čtyřiceti kanadských bodů.

Josef Mikyska.

Josef Mikyska. | Foto: hcmotor.cz

Koho sledovat? Matouš Bělohorský
Loni zkoušel štěstí v zámořské QMJHL, kde v 52 zápasech zapsal dvanáct bodů. Teď se mládežnický reprezentant přesunul zpátky do Čech. Na osmnáctiletého útočníka čeká první rok mezi muži. Jak si povede?

Citelný odchod – Vít Jonák
Obrana by měla fungovat i po konci několika opor. Společně s Třebíčí však byly loni Benátky nejméně skórujícím mužstvem soutěže. Odchod Víta Jonáka, autora 22 kanadských bodů, do francouzského Lyonu tak může být znát.  

Trenéři – Jiří Čelanský a Antonín Nečas
Byl u nejlepší sezony kadaňské historie a dovedl Chomutov k postupu do extraligy. Pak ale sestoupil s Kladnem a v první lize s ním vypadl ve čtvrtfinále. Loni se ujal Benátek nad Jizerou. Ty úzce spolupracují s Libercem, což se projevuje i na práci realizačního týmu. Jiří Čelanský má k ruce Antonína Nečase a Vladimíra Čermáka, který je trenérským konzultantem.

Jiří Čelanský.

Jiří Čelanský. | Foto: rytirikladno.cz

Přípravné zápasy
Benátky n/J 1:2 Almetěvsk
Ústí n/L 4:3 Benátky n/J
Benátky n/J 7:2 Almetěvsk
Benátky n/J 4:2 Ústí n/L
Benátky n/J 5:2 Most
Benátky n/J 1:3 Litoměřice
Most 4:5sn. Benátky n/J
Benátky n/J – Kadaň (23. srpna)
Kadaň – Benátky n/J (1. září)

Chronologická umístění
2009/2010 – 10. místo
2010/2011 – 9. místo
2011/2012 – 6. místo
2012/2013 – 9. místo
2013/2014 – 8. místo
2014/2015 – 7. místo
2015/2016 – 12. místo

Předcházející prvoligová preview:

» HC Frýdek-Místek
» HC Most

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz