Tygři mají rozhodčí z řad hráčů. Není to triviální role, ví Daněk

Foto: mladez.hcbilitygri.cz

Bílí Tygři mohou na minihokej nasazovat nové rozhodčí, kterými se stali akademici z vlastních řad. Ti tak naberou cenné zkušenosti z druhé strany, získají finanční odměnu a další alternativu v kariéře.

Liberec už dříve zapojil juniory do tréninků přípravky, kterou i s dalšími kategoriemi mohou také pískat jako rozhodčí. „Na stáži v Lillehammeru nás zaujalo, že mezi dětmi byli na ledě rozhodčí z řad starších hráčů. Na obou střídačkách stáli spokojení trenéři a byla i skvělá atmosféra ze strany rodičů na tribuně. Přivezli jsme si cenné postřehy a chtěli jsme něco podobného aplikovat i v Liberci,“ vysvětluje na webu Tygrů trenér deváťáků a sekretář mládežnického oddílu Libor Daněk.  

Do akce se zapojili hráči z akademických týmů, kterým to přinese mnoho zkušeností, další čas v bruslích na ledě a finanční odměnu. „Je to takové zpestření času, když máme volno, a navíc si díky tomu můžeme vydělat nějakou kačku, když na to jindy nemáme čas. Máme hodně tréninků v podstatě od rána do večera, takže tímhle nám umožnili si něco málo vydělat. Navíc se dostaneme díky pískání na led navíc,“ říká člen juniorky Ondřej Culek.

„Je super vidět to z druhé strany. Ne vždycky jsou situace tak jednoduché, jak to vidíme my z pozice hráče.“

Mladým hráčům taková zkušenost může pomoci i do kariéry, jelikož si uvědomí, že ne všechno z pohledu rozhodčího vypadá stejně jako přímo z daného souboje. „Je super vidět to z druhé strany. Ne vždycky jsou situace tak jednoduché, jak to vidíme my z pozice hráče,“ potvrzuje sedmnáctiletý obránce.

„Jedná se o kluky, kteří jsou v pubertě, a mohou se díky tomu dostat do role, která se jim možná zdála jako triviální, jenomže zjistí, že to tak úplně není. Není jednoduché zvednout ruku, troufnout si odpískat faul a vzít na sebe zodpovědnost,“ doplňuje kouč Daněk.

Foto: mladez.hcbilitygri.cz

Mladí Bílí Tygři mají velmi dobré podmínky k tomu, aby došli až do profesionálního hokeje. I přesto se to ne každému povede, proto se další zkušenosti určitě hodí. „Je pozitivní, že si hráči mohou práci sudích osahat, a kdyby se jim jednou nepovedlo prosadit se na profesionální úrovni, mohlo by se jednat o alternativu do budoucna. Několik takových rozhodčích dnes koneckonců řídí i extraligu,“ připomíná Daněk. „Kdyby nevyšel hokej, beru to tak, že bych se mohl vydat i touto cestou,“ doplňuje Culek.

„Není jednoduché zvednout ruku, troufnout si odpískat faul a vzít na sebe zodpovědnost.“

Od role rozhodčího ve starších kategoriích se ta u nejmenších hokejistů výrazně liší, jde spíš o pomoc než velké rozhodování o klíčových přesilovkách. „Teď naposledy mi spadla holčička špatně na zadek, tak jsem jí musel pomoct a odvézt trenérovi. V podstatě pomáháme dětem, pískáme kvůli střídání a fauly se třeba u první třídy vůbec nepískají,“ vypráví liberecký junior, který může pískat od první do páté třídy.

S ním si licenci udělali i další parťáci z kabiny, kteří také úspěšně zvládli testy. „Nejdřív jsme měli asi hodinu a půl školení s panem Daňkem, který měl připravenou prezentaci. Pak jsme si napsali test a vyplnili nějaký formulář, který se poslal na svaz. Pak jsme si zaplatili licenci,“ uzavírá Ondřej Culek.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz