Trenér Říha po ruském testu: Netušil jsem, že dohnat vlak bude tak těžké

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

(MOSKVA, od našeho zpravodaje) Tři zápasy, dvě porážky a stejný počet bodů. Čeští hokejisté chtěli na Channel One Cupu vybojovat lepší výsledek, po sobotním debaklu s Rusy předvedli proti Švédům mnohem lepší hokej. Jenže v závěru dopřáli soupeři klíčový gól a zase odešli poraženi. „Zjišťujeme, kde nás tlačí bota. Kde jsme," reaguje trenér Miloš Říha.

Jágr Chance liga

Podle svých slov si na turnajích potvrdil, že evropská konkurence je momentálně trošku jinde. „Netušil jsem, že dohnat ten vlak bude tak těžké," přiznává. V poslední bitvě proti mistrům světa nebyly rozdíly nikterak výrazné, Češi nezklamali. Nicméně nakonec padli.

„Po porážce s Ruskem a všech těch peripetiích, které jsme měli, si kluci sáhli na dno. A je vidět, že si sáhnout na dno umí. Škoda. V první třetině měli Švédové víc šancí, ve druhé za stavu 2:0 jsme udělali takové hloupé chyby. Tam jsme měli alespoň chvilku počkat a být trpělivější. Třetí třetinu jsme odehráli zase jako nejlepší z toho zápasu. Jenže nedáme gól," hodnotí.¨

Někteří hráči nejsou na té úrovni, kde by měli být. Pořád zkoušíme

Výkon není konstantní, klíčovou roli znovu hrála česká nedůslednost v určitých situacích. „Jsou to chybičky jednotlivců, kde to nenavazuje. Možná někteří ještě nejsou na té úrovni, kde by měli být. Ale pořád se to skládá, pořád hráče zkoušíme. Dnes mi tam chyběla taková jistota vzadu, rozehrávka a podobně. Zase jsme však byli dobří v útoku. Jsem docela zklamaný, protože jsme si zasloužili vyhrát," dodává.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

Ruský podnik dopadl pro národní tým podobně jako ten listopadový. Na Karjale brali Češi výhru nad Rusy, teď porazili za dva body Finy a svedli vyrovnanou partii se Švédy. Dojem výrazně kazí sobotní kolaps se sbornou. „Klobouk dolů před klukama, které jsme pozvali a oni sem přijeli takový kus. Jak jsem říkal už na začátku - měli jsme jeden trénink, někdo se nám dostavil až do Moskvy. Nechci to ale na něco svádět. Kromě zápasu s Ruskem jsme vystoupili zase velmi slušně."

Trenéři mužstvo formují k obrazu svému. Podle Říhy je pozitivní, že reprezentanti reagují na pokyny pozitivně. „Už v sobotu jsme tam něco měnili a důrazně hráčům řekli, co chceme, aby hráli. Potom to tak i vypadalo. Kluci si dají říci, a je vidět, že i kondičně to zvládají. Vždyť třetí třetiny z naší strany byly na turnaji nejlepší," upozorňuje.

Extraligu a Evropu máme v merku, víc se zaměříme na Ameriku

Po druhé akci sezony má Říha ucelenější pohled, jak si český hokej stojí v porovnání s evropskou elitou. „Musíme se na to podívat reálně, trošku nám ujel vlak. A bude těžko ho dohnat. Ale je vidět, že kluci mají chuť a chtějí na turnaje jezdit. Pokud se k nám připojí ještě ti ostatní, co vypadli, a co máme v hledáčku, tak se můžeme zase posunout. Z obránců chyběl třeba Doudera, ve dvacítce máme Galvase. Soupeři jsou ovšem o malinko dál," zmiňuje.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

Přiznává, že původně neměl úplnou představu o aktuální situaci na mezistátní scéně. „Netušil jsem, že ten vlak ujel takhle daleko. Sledoval jsem hokej tak, že jsem fandil nároďáku. Viděl jsem nějaké věci, co se tam dějí, ale až když do toho člověk skočí, tak na velkých turnajích vidí, že ta mužstva jsou daleko silnější a mají širší výběr."

Trenérský štáb má před sebou víc než měsíční pauzu, v únoru čekají švédské Beijer Hockey Games ve Stockholmu. „Ruský turnaj zhodnotíme a uděláme nějaký výsledek. Extraligu a Evropu máme v merku, začneme se trošku víc zaměřovat na Ameriku a Kanadu – jak na hráče NHL, tak i na ty z nižších soutěží či mladé kluky, co tam působí. Švédské hry využijeme k tomu, abychom vyzkoušeli těch pár hráčů, kteří by připadali v úvahu do národního mužstva. Pak už budeme mít obrázek směrem k mistrovství světa jasný," uzavírá.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz