Trenér juniorek Zuziak: Potřebujeme střelbu a důraz, musíme to umlátit!

Foto: Slovenský zväz ľadového hokeja / hockeyslovakia.sk

Loni si z finského turnaje odvezly zlatý pohár, letos skončily české hokejistky do 18 let na třetím místě. Měly ovšem konkurenci silnější o Rusko, a tak aspoň mohly v přípravě na světový šampionát potkat dalšího protivníka ze špičky.

Nový fanshop

„Na jednu stranu je určitě dobře, že hrajeme takové turnaje se silnými soupeři, abychom získávali zkušenosti do dalších mezinárodních zápasů. Když nastupujeme proti lepšímu, rychlejšímu, silovějšímu soupeři, můžeme se jedině zlepšovat. Na druhou stranu jsme zklamaní z výsledku,“ shrnuje zásadní dojmy z turnaje trenér Pavel Zuziak.

Juniorky na Kuortane Cupu v konkurenci Ruska, Finska a Norska porazily pouze poslední jmenované papírové outsiderky a skončily na třetí příčce.

Hlavně souboj se sbornou byl pro ně ale velmi vítanou konfrontací. Mohly poměřit síly poprvé od loňského ledna, a poznaly, že mají na čem pracovat. Prohrály totiž jednoznačným výsledkem 0:5, když tři branky inkasovaly už v první třetině.

„Nastoupili jsme s až moc velkým respektem, báli jsme se něco udělat a neměli dobrý pohyb. Nechali jsme Rusky hrát, a proto nám daly tři góly, kterými prakticky rozhodly zápas. Pak se to trochu zlepšilo, náš počáteční ostych šel stranou. Holky se uklidnily, začaly líp bruslit a napadat, takže se hra trochu vyrovnávala,“ hodnotí kouč.

Bohužel to ani na jednu vstřelenou branku ze 24 střel nestačilo. „Ve třetí třetině jsme hráli snad deset minut na polovině Ruska, ale zase se ukázala naše stará bolest. Málo jsme stříleli, měli jsme se do střelby víc tlačit. Je škoda, že jsme prospali tu první třetinu, což nás stálo výsledek,“ mrzí Zuziaka.

Foto: Slovenský zväz ľadového hokeja / hockeyslovakia.sk

Další bitva s Finskem, tedy naopak nejčastějším soupeřem, už nabídla mnohem vyrovnanější průběh i výsledek. Zatímco v srpnu ale Češky 2:0 vyhrály, tentokrát 1:2 prohrály.

„Začali jsme výborně, měli jsme perfektní pohyb, párkrát je zamkli ve třetině. Ale bohužel bez střelby a důrazu do brány, takže bez užitku. Ten zápas nebyl vůbec špatný,“ soudí trenér. Jeho tým dostal oba góly v oslabení, právě tuhle situaci sice mezitím využila i Sára Čajanová, nicméně Finkám to stačilo.

„Byl to vyrovnaný zápas. Ve druhé třetině jsme se trochu vytratili, pak jsme se do toho zase začali dostávat. Ale zase nám chyběl tlak do brány. Nemůžeme si pořád hledat tu ideální pozici, to dneska nejde. Dneska se musí střílet z každé pozice a u brány to nějak umlátit.“ Ať to zní jakkoli paradoxně – vítězí ten, kdo umí dávat ošklivé góly. Jsou cennější než ty hezké.

Až na třetí pokus to vyšlo. Norky jakožto účastnice třetí světové skupiny bojovaly na turnaji velmi srdnatě, Finkám i Ruskám podlehly jen 1:3, nicméně herně šlo o jednoznačné bitvy. A převládla i česká kvalita, bylo z toho hladké vítězství 4:0.

„Nechtěli jsme je podcenit, to by bylo to nejhorší. Od začátku jsme je nepustili do nějaké vážnější šance, zápas jsme si pohlídali. Hlavně jsme vydrželi hrát celých šedesát minut, což předtím ne. Dali jsme čtyři góly, což je, dá se říct, dobré. Ale dobré je za tři,“ usmívá se Pavel Zuziak.

Jeho svěřenkyně totiž měly 58 střel na bránu. Ale pozor, k těm je potřeba připočítat ještě dalších 36, které k bráně nedoletěly a byly zblokované nebo mířily vedle.

A to už jsme u astronomického čísla 94 pokusů!

„Je to pořád dokola: Potřebujeme větší důraz. Jak u nás ve třetině, tak před brankou soupeře. Od Rusek jsme dostali tři góly z dorážek, od Finek dva. My jsme dali jenom jeden proti Norkám. Takové góly padají, ale zatímco my je dostaneme, dávat je neumíme. A pak nám chybí, i pro naše sebevědomí,“ hořekuje trenér.

Foto: Slovenský zväz ľadového hokeja / hockeyslovakia.sk

Do norské sítě se trefily Anna Kotounová, znovu Sára Čajanová, Agáta Sarnovská a Tereza Mazancová. Suma sumárum – na turnaji mířily přesně pouze členky první formace. A to samozřejmě nikdy není pozitivní zpráva.

„Nechali jsme ji hrát pohromadě celý turnaj, ty další tři jsme protáčeli, pak jsme dali i Kristýnu Hájkovou do útoku...“ hledá Zuziak příčiny. „Holky v prvních dvou lajnách mají víc zkušeností, byly na mistrovství světa, v některých situacích se dokáží zorientovat líp,“ pokračuje.

Některé další hráčky se teprve otrkávaly; Kateřina Petřeková a o rok mladší Gabriela Hrubanová a Anna Kalová dokonce absolvovaly premiéru v osmnáctce. „Musejí ještě čerpat zkušenosti,“ pokyvuje český lodivod po turnaji, na němž se musel kompletně obejít bez hráček ze zámoří.

A to samé bude platit pro nadcházející akci, která juniorkám přibyla do kalendáře. V pondělí 5. a úterý 6. listopadu sehrají v západočeském Tachově zápasy s Japonskem, hostitelem nadcházejícího mistrovství světa.

„Japonky jedou na turnaj do Německa, takže projevily zájem si s námi před turnajem zahrát,“ vysvětluje Pavel Zuziak. V prosinci pak s týmem zamíří na generálku do Ruska, kde by měl mít k dispozici snad už všechny hráčky, na které si ukáže.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz