Tomáš Káňa o pískání, bráchovi v týmu i touze postoupit do WSM Ligy

Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz

Hodonín se v čele tabulky příliš dlouho neohřál. Na pomyslný trůn se vrátila Poruba, která v přímé bitvě o první pozici přetlačila svého hlavního konkurenta 4:2. RT TORAX slavil proti Drtičům už popáté za sebou, dramatický a divácky atraktivní duel rozsekl v závěru zkušený útočník Tomáš Káňa. "Je to pro nás hlavně psychická pomoc pro play off. Pokud na sebe narazíme, soupeř do toho půjde s větším respektem," hlásí.

Nový fanshop

RT TORAX se rychle oklepal ze dvou porážek v řadě, přičemž hlavně o té ze šumperského ledu se hodně mluvilo. Tým koučů Sršně a Flašara neudržel nervy na uzdě a z vyhroceného závěru, v němž předvedl několik nesportovních gest, si odnesl nevídaných 137 trestných minut. "Tam to asi vždycky bude takhle vyhrocené. Nechci nikoho hanit, ale podle mě to jsou komedianti," kroutí hlavou třicetiletý útočník.

Proti Hodonínu už Poruba hrála disciplinovaně, v poklidné partii zapsala jen čtyři menší tresty. To však neznamená, že se fanoušci nudili. Naopak. Hra měla spád, k vidění bylo nadprůměrné druholigové utkání. Drtičům však utekla první třetina. "Začali jsme lépe než soupeř a odskočili zaslouženě do dvoubrankového vedení," pokyvuje Tomáš Káňa. Domácí vedli 2:0, ale v úvodu druhé části se obraz hry změnil.

"V Šumperku to asi vždycky bude vyhrocené. Nechci nikoho hanit, ale podle mě to jsou komedianti."

"Přestali jsme hrát. Nevím, jestli šlo o nějaké podcenění. Bohužel se nám to poslední dobou stává, že z ničeho nic přestaneme hrát svoji hru a pustíme našeho soupeře do zápasu. Nevím, čím to může být, ale je potřeba se na to soustředit, protože za chvíli je tu play off a v něm nás takové výpadky můžou stát sezonu," zdůrazňuje Káňa poté, co jeho tým během osmi minut ztratil slibný náskok dvou gólů.

Začínalo se prakticky od začátku. "Myslím, že jsme pak byli zase o něco lepším týmem, z toho taky vyplynuly naše šance a vítězný gól." Hynek Kůdela i Zdenko Kotvan předváděli výborné výkony, drželi své týmy. Hlavně díky nim vydrželo nerozhodné skóre 2:2 až do 52. minuty, kdy vyrovnanou bitvu rozsekl porubský Tomáš Káňa. Ten využil zaváhání hodonínské obrany a svůj nájezd chladnokrevně zakončil.

Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz

"Snažil jsem se trošku ujet bekovi, ať mám chvíli času na zakončení. Soustředil jsem se na to, ale věděl jsem, že je za mnou, takže jsem nechtěl dělat kličku do forhendu. Byl to levák, takže by mi asi sekl do hokejky. Proto jsem udělal to, co skoro na každém tréninku. Hodil jsem mu to do bekhendu mezi nohy a naštěstí to tam prošlo," popisuje šťastný střelec, který se trefil už potřinácté v probíhající sezoně.

Závěr už si domácí pohlídali, do prázdné hodonínské klece přidali uklidňující čtvrtou branku a slavili návrat do čela tabulky východní skupiny druhé ligy. Drtiče porazili popáté v řadě. "Je to pro nás psychická pomoc pro play off. Kdybychom na ně narazili, tak půjdou do zápasů určitě s větším respektem. Občas sice máme nějaké výpadky, ale je super, že porážíme soupeře, kteří na nás tlačí," těší Tomáše Káňu.

WSM Liga? Nic jiného než postup si ani nepřipouštím

Kdyby Poruba sobotní šlágr nezvládla, ztrácela by na Čechmánkovy svěřence šest bodů, takhle je o skóre zpátky v čele a k dobru má navíc tři zápasy. "Nad tím jsme vůbec nepřemýšleli, my se snažíme hrát svou hru a pomalu už chystat na play off. Je skoro jedno, jestli skončíme první, nebo druzí, oba týmy pak mají stejně dvoutýdenní pauzu. Soustředíme se na to, abychom naši hru do play off vylepšili," hlásí.

Útočníka, který dřív nakoukl dokonce do slavné NHL, láká postup do WSM Ligy. Což je ostatně cílem Poruby pro letošní sezonu. "Nic jiného než postup si ani nepřipouštím," říká odhodlaně Tomáš Káňa, který se od prosince v týmu potkává s mladším bratrem Janem. "Je to super, teď se víc vidíme. Jsem jenom rád, že tady je. Doufám, že nám co nejvíc pomůže k postupu," přeje si Káňa, jenž se stal také sudím.

"Je zajímavé to zažít i z druhé strany. Myslím, že mám teď k rozhodčím větší respekt."

"Jako hokejista musím říct, že to je fakt velký rozdíl. Není to jednoduché. Měl jsem na zápase delegáta a ten mi říkal, že je strašně vidět, že hraju hokej. Že se snažím ty puky chytat. Přesný opak toho, co bych měl dělat. Sem tam se na rozhodčí řve, ale je fakt zajímavé to zažít i z druhé strany. Je to úplně něco jiného," přiznává Káňa, který po své zkušenosti z krajské ligy změnil pohled na pány v pruhovaném.

"Emoce tam někdy samozřejmě jsou, ale určitě si myslím, že jsem se hodně zklidnil. Dokážu to už vnímat i z pohledu rozhodčích. Když si to zkusíte, tak pochopíte, co se na ledě děje z té opačné strany. Myslím, že teď mám k rozhodčím větší respekt. Třeba proti Hodonínu odvedli super práci. Kromě nedávného utkání v Šumperku si celkově myslím, že pískají velmi dobře," chválí Káňa druholigové arbitry.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz